ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 9 КЛАС

РОЗДІЛ ІV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ

 

УРОК 47. ПРИЧОРНОМОРСЬКИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ РАЙОН

 

Очікувані результати: учень застосовує типовий план для складання характеристики економічного району; порівнює економічні райони за їх спеціалізацією; аналізує проблеми й перспективи розвитку свого економічного району.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, атлас, контурні карти, статистичні дані про економічний район.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

Причорноморський економічний район найбільший за площею та кількістю населення. Він має широкий вихід до Чорного й Азовського морів, унікальні рекреаційні ресурси (теплі моря, ландшафти Кримських гір, довга берегова лінія з пляжами, сприятливий клімат, джерела мінеральних вод, лікувальні грязі та ропа лиманів, архітектурні та історико-культурні пам’ятки). Причорноморський район спеціалізується на обробній промисловості, сільському та курортно-туристичному господарстві. Частка в території — 18,8 %; у населенні — 15,1; у продукції сільського господарства — 14,4; в експорті — 6,0 %.

 

II. Актуалізація опорних знань

Що ви знаєте про історію освоєння Таврії?

Які природні умови характерні для степової зони?

Які особливості клімату Південного берегу Криму?

 

III. Вивчення нового матеріалу

1. Економіко-географічне положення. Природні умови й ресурси. Населення і трудові ресурси

Робота в групах

Завдання. Самостійно охарактеризувати економіко-географічне положення району, його природні умови й ресурси, відмінності в населенні й трудових ресурсах.

Порівняти природні умови Причорноморського та Північно-Західного економічних районів. Знайти ознаки подібності й відмінностей.

2. Особливості господарського комплексу

До паливно-енергетичного комплексу району входять підприємства, що видобувають природний газ та нафту, Південноукраїнська АЕС, Каховська ГЕС і теплові електростанції.

Нафтопереробна промисловість представлена підприємствами, які розташовані у Херсоні та Одесі.

Машинобудування (суднобудування — Миколаїв, Херсон, Одеса, Керч, Севастополь, сільськогосподарське машинобудування, виробництво обладнання).

Харчова промисловість (виробництво борошна, макаронів, соняшникової олії, овочевих консервів, молочної та м’ясної продукції, виноградних вин, фруктових та плодоовочевих соків).

Підприємства з переробки риби Севастополь, Керч, Одеса, Ізмаїл, Очаків, Херсон.

Половина посівних площ зайнята під зернові культури; на зрошуваних землях вирощують рис. Серед технічних культур переважають соняшник, цукрові буряки та ефіроолійні культури.

Галуззю спеціалізації Причорномор’я є курортно-туристичне господарство.

3. Найбільші міста

 

IV. Закріплення матеріалу

—    Охарактеризуйте галузі господарства району, пов’язані з наявністю широкого виходу до Чорного й Азовського морів, використанням їх природних ресурсів і транспортних можливостей.

—    Складіть порівняльну характеристику господарств Причорноморського та Карпатського економічних районів. Знайдіть ознаки подібності й відмінностей.

 

V. Домашнє завдання

Для записів:


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.