ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 9 КЛАС

РОЗДІЛ ІІ. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

УРОК 6. ПРИРОДНИЙ РУХ ТА СТАТЕВОВІКОВА СТРУКТУРА НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

Очікувані результати: учень визначає суттєві ознаки понять «природний рух населення», «природний приріст», «депопуляція»; пояснює причини депопуляції населення; характеризує статевовікову структуру населення, її наслідки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник географії, атлас, карта «Населення», статистичні дані про народжуваність, смертність, природний приріст, віковий і статевий склад населення.

Опорні поняття: природний рух, народжуваність, смертність, природний приріст, депопуляція, віковий і статевий склад населення.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

Жителів країни не може не хвилювати питання про те, якою буде демографічна ситуація в країні в майбутньому. Тут виголошуються різні прогнози. Так, експерти ООН прогнозують зменшення кількості населення України до 2050 року до 31 млн. чол. При цьому загостриться проблема старіння нації — збільшення частки осіб старшої вікової групи. Слід відзначити й таку проблему, як співвідношення між кількістю чоловіків і жінок у старшій віковій групі, й пов’язану з цим проблему самотності. Більшість людей похилого віку складають жінки, тому що в Україні вони в середньому живуть на 10-12 років довше, ніж чоловіки.

 

II. Актуалізація опорних знань

Дайте визначення поняттям: кількість населення, природний рух населення, природний приріст, народжуваність, смертність.

 

III. Перевірка домашнього матеріалу

—    Назвіть основні ознаки розміщення населення України. Поясніть зв’язок природного й механічного рухів населення з його кількістю.

—    Які види міграції ви знаєте?

—    Що таке маятникова міграція?

—    Якими є особливості зовнішньої міграції останніх двадцяти років?

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Природний рух населення України

Демографічні процеси в Україні характеризуються низьким рівнем народжуваності, високою смертністю й негативним природним приростом. У країні відбувається депопуляція.

Аналіз регіональних відмінностей демографічної ситуації в різних регіонах України.

2. Віковий склад населення

На сучасному етапі характерно зменшення частки населення молодшої групи, що становить менш ніж 15 %, і збільшення частки старшої групи, яка перевищує 23 %.

3. Статевий склад населення

В Україні жінок на 3,5 млн. більше, ніж чоловіків. У середньому на 100 жінок припадає 86 чоловіків. Найменші статеві диспропорції спостерігаються в деяких областях Західної України, найбільші — у Чернігівській області.

 

V. Закріплення матеріалу

—    Чим пояснюється низька народжуваність в Україні? Які існують відмінності в природному русі населення окремих регіонів України?

—    Чим пояснюється зниження частки населення молодшої вікової групи населення України? Які існують відмінності у віковій структурі міського й сільського населення? Чим вони пояснюються?

—    Охарактеризуйте віковий і статевий склад населення України за даними статевовікової піраміди.

—    Порівняйте показники народжуваності, смертності та природного приросту; віковий і статевий склад населення двох областей України (наприклад, Донецької та Закарпатської).

 

VI. Домашнє завдання

Для записів:


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.