Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 5. ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВПРАВИ НА ПІДВИЩЕННЯ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Мета: ознайомити учнів із чинниками, що впливають на працездатність людини; пояснити необхідність належного освітлення на робочому місці; вчити підтримувати належний стан робочого місця, виконувати вправи для підвищення працездатності; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Вільний мікрофон»
— Як природні ритми впливають на життя і здоров’я людини?
— Як ви розумієте вислів «Людина живе в певному ритмі»?
— Розкажіть про свій ритм життя.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які чинники впливають на працездатність людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (г. 18-22)
1) Читання статті «Працездатність людини».
— Доведіть, що працездатність людини не завжди однакова.
— У які часи спостерігається висока розумова працездатність у людини?
— У які дні спостерігається висока розумова працездатність у людини?
— Що впливає на працездатність?
— Що потрібно для відновлення працездатності?
— Поясніть, як на працездатність впливає стан робочого місця.
— Як повинно падати світло на робочий стіл учня?
2) Робота за малюнками (с. 18-20).
— Розгляньте малюнки на с. 18. Складіть речення про працю дітей і дорослих.
— Розгляньте малюнки на с. 19. Що на них зображено?
Запам’ятайте! Працездатність людини залежить від стану її здоров’я.
— Розгляньте малюнки на с. 20. Який малюнок можна вважати прикладом для наслідування? Які поради ви можете дати мешканцям цих кімнат щодо організації їх робочого місця?
3) Для допитливих.
— Що цікавого ви дізналися про працездатність різних людей?
— Розкажіть, на які групи розподіляють людей за годинами працездатності.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Вправи на підвищення працездатності (с. 21-22)
— Щоб зберегти високу працездатність, через кожні 30—50 хв занять слід робити перерву.
Вивчіть вправи і виконуйте їх під час фізкультурної паузи.
2. Індивідуальна робота
— Урахування природних ритмів дає змогу якнайкраще скласти режим дня і підвищити свою працездатність.
Наприклад, уранці їжа легко перетравлюється і перетворюється на енергію. Тому, щоб почуватися бадьорим і сильним, не забувай про сніданок.
Найвища працездатність — з 10-ї до 12-ї години. У цей час найкраще працює мозок. Завдяки цьому ти добре все запам’ятаєш і розв’яжеш задачки.
Приблизно о 13-й годині посилюються процеси травлення. Отже, час обідати. Після обіду працездатність знижується, тому варто трохи відпочити.
З 15-ї до 18-ї години працездатність знову підвищується. У цей час найкраще виконати домашні завдання, а після цього — піти на спортивні тренування.
Вечеря має бути легкою, адже надвечір процеси травлення сповільнюються. Спати бажано лягати о 21-й годині: ти швидко заснеш і добре відпочинеш.
Запам’ятайте! Усе живе підпорядковується природним ритмам.
✵ Склади свій режим дня з урахуванням природних ритмів.
✵ Подбай про належне освітлення свого робочого місця.
✵ Разом із батьками перевір, чи правильно освітлене твоє робоче місце: робочий стіл краще ставити боком до вікна, щоб світло падало зліва, якщо ти пишеш правою рукою, або справа, якщо пишеш лівою; лампа без абажура засліплює. Тому обирай лампу з матовим абажуром зеленого або жовтого кольору.
3. Робота над прислів'ями
✵ Хто день починає із зарядки, у того всі справи в порядку.
✵ Хочеш бути щасливим — не будь лінивим.
✵ Праця людину годує, а лінь — марнує.
✵ Праця — здоров’я, а лінь — хвороба.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яка праця є фізичною, а яка — розумовою?
— Яка робота є основною для школяра?
— Розкажи про своє робоче місце вдома.
— Як перевірити, чи правильна постава?
— Які вправи потрібно виконувати щодня, щоб бути струнким?