ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - О. В. Гнатюк
Розділ IV. ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
Урок 30. ЯК ДОСЯГТИ МЕТИ
Мета: формувати в учнів уявлення про мету, досягнення мети; розкрити алгоритм досягнення мети; підготувати школярів до виконання проекту «Моя мета»; розвивати прагнення до досягнення поставленої мети; виховувати відповідальність, організованість, дисциплінованість.
Обладнання: аркуші, на яких записано слова (для складання визначення слова «воля»), картки з незакінченими реченнями.
Попередня робота.
· Підготувати аркуші із записом слів для складання визначення слова «воля» для кожної команди.
· На дошці записати слова - ознаки вольових якостей.
· Підготувати картки з незакінченими реченнями для роботи в парах.
Ключові поняття: мета, вибір мети, досягнення мети.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Гра «Хто швидше?».
Учні об’єднуються у 2-3 команди. Кожній команді вчитель роздає аркуші зі словами (на одному аркуші - одне слово).
Кожна команда повинна скласти визначення слова «воля». Перемагає команда, яка швидко і правильно виконає завдання.
(Воля - це свідоме керування людини своєю поведінкою і діяльністю, що виявляється у вмінні долати труднощі на шляху досягнення мети, виконання поставлених завдань).
2. Колективна робота.
- Доберіть слова з протилежною якістю і поясніть їхнє значення.
На дошці записано слова.
Ініціативний –
Цілеспрямований –
Самостійний –
Рішучий -
Витриманий –
Наполегливий -
3. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 5 на с. 144 підручника.
- Розкажіть, які вольові якості вам слід розвивати.
II. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як обрати і досягти поставленої мети.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про мету, її досягнення.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда.
- Що таке мета? (Мета - це те, до чого хтось прагне, чого хоче досягти).
- Чи маєте ви якусь мету?
- Що ви робите для того, щоб її досягти?
- Чи важко (легко) вам це дається?
- Хто вам допомагає у досягненні мети?
- Чи була у вас мета, яку ви вже досягли?
- Як ви досягли мети?
2. Розповідь учителя щодо досягнення мети.
- Як досягти мети? Слід правильно сформулювати свою мету. Тільки чітке формулювання і розуміння того, що ви хочете, допоможе зробити перший крок до мети. Невизначеність і сумніви не приведуть до мети. Тому, щоб рухатися далі, визначте і ретельно обміркуйте свою мету, адже вона має бути реальною і досяжною.
Шлях досягнення мети потрібно розбити на певні етапи (кроки), які мають бути виконані. Уявіть їхню послідовність. Складіть план дій. Оберіть помічників: подумайте, із чим ви впораєтеся самі, а в чому знадобиться допомога інших людей.
Наприклад, ви поставили мету стати спортсменом (спортсменкою). Перш ніж розпочати здійснювати план дій, потрібно порадитися з батьками, лікарями і тренерами, який вид спорту вам підійде найбільше (враховуючи стан здоров’я, ваші здібності, можливості, бажання тощо). Це і буде першим етапом. Другий етап - обрати спортивну секцію (за видом спорту і зручним місцезнаходженням). Третій етап - скласти розклад занять у секції. Четвертий - скласти розклад занять для самостійних тренувань удома, щоб підвищити фізичний рівень. П’ятий етап - обрати помічників для досягнення мети. (Наприклад, старший брат, сестричка, тато чи мама будуть допомагати вам тренуватися вдома). Шостий - щодня занотовуйте в записник свої результати. Час від часу оцінюйте і порівнюйте їх. Якщо вони позитивні, рухайтеся далі. Якщо щось не виходить, подумайте, чому так сталося. Порадьтеся з помічниками, яких ви обрали. За потреби змініть план дій, але не зупиняйтеся. Вірте у свої сили та успіх.
3. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
4. Робота за підручником на с. 145-147.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 147.
Відповіді на запитання і виконання завдань 1-3.
2. Робота в зошиті на с. 56, 57.
· Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).
· Самостійне виконання завдання 2 з подальшою перевіркою.
· Обговорення і виконання завдань 3, 4 з подальшою перевіркою.
3. Робота в парах.
Роздати парам картки з незакінченими реченнями.
- Прочитайте незакінчені речення й оберіть, що потрібно для здійснення мети.
1) Щоб навчитися плавати, потрібно...
а) мати вдома басейн;
б) записатися в басейн і ходити тренуватися, поки не навчишся;
в) дивитися змагання з плавання по телевізору.
2) Щоб навчитися готувати, потрібно...
а) купити книжку з приготування їжі;
б) пробувати самим готувати;
в) готувати разом з дорослими.
4. Пояснення прислів’їв.
1) Під лежачий камінь вода не тече.
2) Всяке діло кінцем добре.
3) Добрий початок - половина справи.
4) Є терпіння - буде й уміння.
5. Вправа «Мозковий штурм».
- Назвіть риси характеру, які потрібні для досягнення мети.
Учні по черзі називають.
VI. Підсумок уроку.
- Що таке мета?
- Як досягти мети?
- Чи є у вас якась мета? Що потрібно для її досягнення?
Завдання: виконайте завдання 5 на с. 57 зошита (практична робота на с. 147 підручника).