ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - О. В. Гнатюк
Розділ IV. ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
Урок 31. ПОВАГА І САМОПОВАГА
Мета: розширити знання учнів про повагу і самоповагу; розвивати почуття поваги до себе та інших людей; виховувати шанобливе ставлення до людей.
Обладнання: мікрофон, картки із частинами прислів’їв.
Попередня робота.
Підготувати прислів’я до теми. Записати частини прислів’їв (окремі слова) на картках для кожної групи.
Ключові поняття: повага, самоповага.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка виконання проекту «Моя мета».
Завдання 5 на с. 57 зошита (с. 147 підручника).
II. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про повагу і самоповагу.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про повагу і самоповагу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди про повагу і самоповагу з проведенням словникової роботи.
- Повага до людини - це почуття шани, прихильне, шанобливе ставлення до неї. Повага є запорукою доброзичливих стосунків між людьми.
Потрібно шанобливо ставитися до людей, особливо до старших, найближчих і найдорожчих - батьків, родичів, учителів тощо.
Виявити свою повагу можна по-різному: щирим привітанням, усмішкою, добрим, уважним ставленням до інших тощо.
Самоповага, повага до себе, шанобливе ставлення до себе, ціннісне ставлення до себе - це внутрішня моральна риса людини, що засвідчує позитивне в цілому, приязне ставлення до себе самої. У найбільш конкретних проявах самоповага людини виявляє себе в таких почуттях, як радість за себе, задоволеність, гордість, симпатія до себе тощо.
2. Робота за підручником на с. 148, 149.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
3. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 149, 150.
· Пояснення вислову.
Хочеш, щоб тебе поважали, - поважай інших.
· Робота над віршем (завдання 1).
· Відповіді на запитання 2, 3.
· Робота в парах (завдання 4).
2. Робота в зошиті на с. 58.
· Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).
· Обговорення і виконання завдання 2.
· Самостійне виконання завдань 3, 4 з подальшою перевіркою.
3. Вправа «Мікрофон».
- Продовжте речення.
1) Повага - це...
2) Я поважаю (назвати когось) за те, що...
- Розкажіть, як ви ставитеся до своїх батьків, у чому виражається ваша шана, повага до них.
- Наведіть приклади справ, гідних поваги.
4. Робота з прислів’ями.
Учні об’єднуються у групи (по 5-6 осіб). Кожній групі роздати картки із частинами прислів’їв (окремими словами). Учні мають скласти прислів’я і пояснити їхній зміст.
1 група:
Як тебе. ти до людей,
до так люди
(Як ти до людей, так люди до тебе).
заробити, заслужити! Хліб
потрібно а повагу
(Хліб потрібно заробити, а повагу заслужити!).
2 група:
шанує, шанують. того
й Хто люди
(Хто шанує, того й люди шанують).
то тобі й відповідають.
Як добрий, добротою сам
(Як сам добрий, то добротою й тобі відповідають).
3 група:
не Хто має.
людей поваги поважає, - не сам
(Хто людей не поважає, - сам поваги не має).
мати Хочеш до себе! повагу
людей? в Май повагу
(Хочеш мати повагу в людей? Май повагу до себе!).
5. Пояснення вислову.
- Поясніть вислів французького філософа і математика Рене Декарта:
Повага інших - гарний привід, щоб поважати самого себе.
6. Робота над текстом.
Слухання й опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Хлопці розважаються».
- Про кого йдеться в тексті?
- Про що попросив робітник хлопців?
- Чи виконали вони його прохання?
- Чому робітник назвав хлопців дикунами?
- Чи поважають хлопці інших людей?
- Чи поважають вони самі себе?
- Який висновок можна зробити?
VI. Підсумок уроку.
- Що таке повага?
- Що таке самоповага?
- За що слід поважати людей?
- Які добрі вчинки варті поваги?