ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - О. В. Гнатюк
Розділ IV. ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
Урок 33. РОЗВИТОК ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ
Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про творчі здібності; сприяти розвитку творчих здібностей; розвивати фантазію, уяву; виховувати бажання займатися творчістю.
Обладнання: малюнки до теми, аркуші паперу.
Попередня робота.
· Дати учням завдання: підготувати доповіді про дітей-винахідників.
· Підготувати малюнки до теми.
· Підготувати аркуші паперу кожній групі для запису слів.
Ключові поняття: творчі здібності, розвиток творчих здібностей, винахідники, діти-винахідники.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Бесіда.
- Що таке звичка?
- Які є звички стосовно здоров’я людини?
- Що таке корисні звички? Шкідливі?
- Як корисні звички впливають на здоров’я?
- Як шкідливі звички впливають на здоров’я?
- Які корисні звички ви маєте?
- Яких корисних звичок ви дотримуєтеся щодня?
- Як корисні звички вам допомагають підтримувати здоров’я?
- Які шкідливі звички вам відомі?
- Чи маєте ви шкідливі звички? Які саме? Як їх можна позбутися?
- Наведіть приклади звичок членів вашої родини; ваших друзів тощо.
2. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 3 на с. 60 зошита (с. 153 підручника).
II. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про творчі здібності і про те, як їх розвивати.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про творчі здібності.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з демонстрацією малюнків.
2. Розповідь учнів про дітей-винахідників.
Заздалегідь підготовлені учні (3-5 осіб) розповідають.
3. Робота за підручником на с. 154-157.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
4. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 157.
Відповіді на запитання 1, 2.
2. Робота в зошиті на с. 60, 61.
· Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).
· Обговорення і виконання завдання 2 з подальшою перевіркою.
· Самостійне виконання завдання 3 з подальшою перевіркою.
3. Робота в групах.
Учні об’єднуються в групи (по 5-6 осіб). Кожна група повинна записати якнайбільше слів, що мають всередині слова інші слова.
Наприклад: сонце (сон), вокзал (зал), сорока (сорок), ріка (рік), касир (сир), рибалка (риба, балка) тощо.
Та група, що запише більше слів, - переможець.
4. Відгадування загадок-жартів.
1) 3 якої миски не можна наїстися? (З порожньої).
2) 3а що учень виходить з класу? (За двері).
3) Якщо машина їде, яке в неї колесо не крутиться? (Запасне).
4) У яку бочку не можна налити води? (У повну).
5) Від чого качка пливе? (Від берега).
6) Під яким деревом сидить заєць під час дощу? (Під мокрим).
7) Яких камінців немає в океані? (Сухих).
8) Що можна побачити із заплющеними очима? (Сон).
5. Творчі завдання.
· Завдання 1. Підібрати рими до слів «сонце», «калина», «промайнуло», «пройшло», «зошит», «інструмент» тощо. Наприклад.
Сонце - віконце, полінце, денце, полотенце, вінце, колінце тощо. Калина - малина, Галина, долина, глина, журавлина, прогалина, бджолина, вуглина тощо.
Промайнуло - блиснуло, війнуло, сяйнуло, відігнуло тощо. Пройшло - прийшло, вийшло, відійшло, зайшло, надійшло, перейшло, ішло, винайшло, обійшло, увійшло, пішло, дійшло, знайшло тощо.
Зошит - візит, іспит, бандит, артрит, аудит, габарит тощо. Інструмент - документ, аргумент, монумент, комплімент, абонемент, департамент, асортимент, акомпанемент, експеримент, імпічмент тощо.
· Завдання 2. Придумати коротку розповідь, розпочинаючи її словами «Якби я був (була)... хмаринкою, сніжинкою, доброю феєю, злим чарівником, комахою, птахом (за вибором учнів), то...».
VI. Підсумок уроку.
- Чи потрібно розвивати творчі здібності?
- Що для цього слід робити?
- Чого людина може досягти в житті, розвиваючи творчі здібності?
Завдання:
1) Виконайте завдання 3 на с. 157 підручника.
2) Виконайте завдання 4 на с. 61 зошита.
3) 3 допомогою дорослих виміряйте свій зріст і масу тіла. Запишіть ці дані на с. 8 зошита (завдання 5).
4) Намалюйте малюнок на тему: «Здоров’я - всьому голова!».
5) Підготуйте малюнки, фотографії, плакати, прислів’я, приказки, загадки, вірші, пісні про здоров’я тощо для виконання проекту «Здоров’я - всьому голова!».
6) Кожній групі підготуватися до виконання проекту «Здоров’я - всьому голова!» так:
1 група готує виставу «Здоров’я - всьому голова!».
2 група придумує творчі конкурси, завдання, змагання на тему здорового способу життя.
3 група готує виступ - прислів’я, приказки, загадки, вірші, пісні про здоров’я тощо.
4 група підбирає малюнки, фотографії, плакати про здоровий спосіб життя і робить колаж.