ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником І. Д. Беха
РОЗДІЛ 3. СЕРЕД ЛЮДЕЙ
Урок 16. РЕКЛАМА І ЗДОРОВ'Я
Мета: розповісти учням про вплив реклами на рішення і поведінку людей; вчити критично ставитися до реклами алкоголю і тютюну, ухвалювати правильні самостійні рішення; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
1. Робота в групах
Складання пам’ятки про користування телевізором, комп’ютером і телефоном.
2. Бесіда
— Ми живемо серед людей і постійно перебуваємо під їхнім впливом. На нас, наші рішення і поведінку впливають дорослі, яких ми поважаємо, друзі, вчителі, різні правила і закони, а також засоби масової інформації.
— Назвіть якнайбільше джерел, з яких ми отримуємо інформацію. (Від батьків, дорослих, друзів, з книжок, газет, телебачення...)
— Назвіть різні види подачі інформації, які використовують ЗМІ. (Новини, фільми, розважальні програми, рекламні ролики, аналітичні статті, друкована реклама, інформація про рекламні акції...)
— Які із них найбільше заслуговують на довіру? Чому?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вплив реклами на рішення і поведінку людей.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Реклама»
Покласти на столі яблуко, апельсин, мандарин, ківі та певний невідомий предмет, загорнутий у кольоровий пакетик. Запропонувати учням «купити» собі продукти. Діти обирають яблуко, апельсин, мандарин, ківі, але не «купують» пакетик. Тоді вчитель знову кладе той самий набір, але розповідає, що в пакеті дуже смачна, корисна цукерка. Її смак неповторний і т. ін. Після цього більшість дітей «купить» цей пакетик.
— Діти, я вам розрекламувала товар, який не продавався, і ви його розкупили. Ви самі переконалися у силі реклами.
2. Бесіда з елементами розповіді
— Пригадайте випадок, коли на ваше рішення вплинула реклама. (Який мобільний телефон обрати, який йогурт скуштувати, куди запросити друзів на день народження...)
— Чи дійсно цей вибір був для вас необхідним?
— А що купували ваші батьки?
— Щодня ми бачимо і чуємо величезну кількість реклами: телевізійні ролики, рекламні щити на вулицях, повідомлення по радіо, друкована реклама в газетах і журналах, написи на стінах, автомобілях, упаковках тощо.
Щоб змусити людей придбати товар, рекламодавці нерідко наводять не всі його якості, а лише ті, що показують продукт з кращого боку. Часто ці якості перебільшені, іноді — відверто неправдиві.
Коли людина не має природної потреби у вживанні, наприклад, алкоголю чи тютюну, то рекламодавці використовують інші потреби, щоб вона почала вживати цей продукт і стала залежною.
Так, для залучення підлітків до куріння чи вживання алкоголю наголошують, «тиснуть» на їхні потреби у спілкуванні з друзями, належності до групи, самостійності, визнанні. Це видно з реклами пива і тютюну, де найчастіше зображують молодих людей і пропагують характерні для молоді цінності — свободу, незалежність, прагнення бути модним, сучасним, мати дорослий вигляд.
Виробники тютюну та алкоголю отримують величезні прибутки і не мають наміру відмовлятися від них, хоч їхня продукція шкодить здоров’ю людей. Головне їх завдання — залучити до куріння і вживання алкоголю якомога більше молоді замість тих, хто кинув курити (пити) чи вже помер.
3. Робота за підручником (с. 68-71)
— Чому, купуючи товари, ми мимоволі звертаємо увагу на ті, що розрекламовані?
— Але чи справді вони кращі за ті, що не рекламують? Доведіть це, використовуючи завдання, подані у підручнику на с. 68.
— Прочитайте висновок у підручнику.
— Чому розрекламовані товари зазвичай дорожчі за ті, які не рекламують?
— Як ви розумієте слова Марка Твена про рекламу?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
— Прочитайте висновок у підручнику.
— Чому в рекламі часто перебільшують позитивні якості товару і нічого не говорять про негативне?
— Як протистояти впливу реклами?
Робота в малих групах
Учитель пропонує учням ознайомитися з наведеними на с. 70 деякими рекламними хитрощами і пригадати, в яких рекламах вони їх бачили.
— Зробіть висновок і порівняйте його із висновком у підручнику.
Робота в парах
Учитель пропонує учням прочитати притчу «Панцир» (с. 140) та обговорити її за запитаннями у підручнику.
— Що таке соціальна реклама?
Робота в групах
Учні об’єднуються у три групи («відеоролик», «плакат», «листівка») та створюють соціальну рекламу у вигляді відеоролика, плаката і листівки.
— Прочитайте висновок у підручнику.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Учитель об’єднує дітей у три групи. Кожній групі пропонує записати назви продуктів у дві колонки: 1 — які часто рекламують, 2 — які рідко або ніколи не рекламують.
— Чому ці продукти не потребують реклами? (Бо вони корисні, люди й так їх купують.)
— Навіщо рекламують продукти першої групи? (Щоб їх більше купували).
Висновок. Мета реклами — продати товар. Корисне не потребує реклами.
2. Вправа «Незакінчене речення»
Не завжди слід купувати те, що пропонує реклама, бо...
3. Гра «Менеджер з реклами»
Учитель пропонує певний «товар» (фантик з-під цукерки, коробка з-під олівців, ручка без стержня і т. ін.), діти мають його розрекламувати — надати йому якомога більше переваг. Перемагає той, чий товар «купили» найбільше дітей.
4. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чи почали ви по-іншому дивитися на рекламу після сьогоднішнього уроку?
— Ви часто бачили рекламу алкогольних напоїв і тютюну. Розкажіть, у чому полягає її шкідливість для людини?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 68-71).