ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником І. Д. Беха
РОЗДІЛ 3. СЕРЕД ЛЮДЕЙ
Урок 20. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ
Мета: формувати в учнів уявлення про медичну службу в Україні; розвивати вміння звертатися по допомогу до лікаря-фахівця чи медсестри; прищеплювати бажання піклуватися про своє здоров'я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
— Що таке інфекція? Які інфекції вам відомі?
— Що ви знаєте про ВІЛ? Яку хворобу він спричиняє?
— Чому СНІД — це небезпечна хвороба?
— Коли можна заразитися ВІЛ?
— Продовжіть речення: «Зараження ВІЛ не відбувається...».
— Добре, коли людина здорова. Та щойно захворіє, одразу згадує, що є медичні працівники, які обов’язково допоможуть.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про охорону здоров’я дітей в Україні.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступна бесіда
— Охорона здоров’я людини та виховання здорових дітей були основними проблемами в усі часи.
— Які медичні та оздоровчі заклади вам відомі? (Лікарня, поліклініка, санаторій, оздоровчі центри, табори)
— Хто, крім рідних та близьких, має піклуватися про ваше здоров’я? (Лікарі, медичні сестри, масажисти, інструктори ЛФК...)
2. Робота за підручником (с. 81-84)
Робота в парах
Учні об’єднуються у пари та пригадують ситуації, коли вони або хтось із їхніх знайомих захворіли, обговорюють ситуації за запитаннями, поданими у підручнику.
Вправа «Мікрофон»
Учитель пропонує учням за мал. 23 назвати установи охорони здоров’я. Робота в групах
Учні по черзі називають медичні установи, які є в їхньому населеному пункті.
— Що роблять дітям у дитячих поліклініках?
— Як називають дитячого лікаря?
— Лікарі яких спеціальностей працюють у поліклініці?
Робота в групах
Інсценізація
Учні об’єднуються у 6 груп («педіатр», «окуліст», «стоматолог», «ЛОР», «хірург», «кардіолог»), розподіляють ролі та розігрують сценки про лікаря і пацієнта.
— Що ви прочитали про амбулаторії сімейної медицини?
— Як ви розумієте слова давньогрецького лікаря Гіппократа про хвороби?
— Коли пацієнта можуть госпіталізувати?
— Чому не варто відмовлятися від госпіталізації?
Робота в малих групах
Учні працюють за завданнями підручника.
— Зробіть висновок та порівняйте його із висновком у підручнику.
— Для чого призначені санаторії?
— Що ви прочитали про санаторії?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка
Руханка-інсценізація
Учні по черзі показують пантомімою одне з того, що можна робити на курорті, а решта повторюють ці рухи та вгадують, що саме було показано.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— На картках записані назви медичних установ. Підкресліть ті, що є в нашому місті. (Лікарня, дитяча поліклініка, швидка допомога, поліклініка для дорослих, санаторій, оздоровчий центр, фітнесцентр, кабінет ЛФК, курорт)
2. Робота в групах
— А чи знаєте ви, до якого лікаря слід звертатися, якщо виникають певні проблеми зі здоров’ям?
Перед вами — картки, на яких потрібно з’єднати стрілками ознаку хвороби і спеціальність лікаря, до якого ви звернетеся по допомогу.
Ознаки хвороби |
Лікар |
Висока температура |
Терапевт |
порушення зору |
стоматолог |
зубний біль |
окуліст |
біль у вусі |
лор |
травма ноги |
кардіолог |
біль у серці |
хірург |
сильний головний біль |
невропатолог |
3. Бесіда (див. додатковий матеріал до уроку)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Бесіда
— Які ще кабінети є в деяких дитячих поліклініках?
— Чому кожна людина має стежити за своїм здоров’ям, регулярно перевіряти його стан?
— Як слід учинити, якщо ви відчули раптове нездужання?
— Згадайте, за яким номером телефону викликають швидку допомогу.
— Чому під час деяких захворювань лікування вдома не допомагає?
— Куди тоді везуть хворого?
— Яке лікування проводять у лікарні?
— Чому не можна пустувати із номером телефону «103»?
— Занотуйте в записниках прізвища, імена та по батькові дільничного педіатра, стоматолога та інших фахівців, які допомагають вам рости здоровими.
— Коли ви востаннє були на прийомі у дільничного педіатра? А в інших фахівців?
— Поміркуйте! Дайте відповіді на запитання.
✵ Про що я замислююся напередодні відвідування лікаря, коли хворію?
✵ Коли виникла проблема з моїм здоров’ям?
✵ Чи траплялося це в мене раніше?
✵ Що я відчуваю?
✵ Чи пропустив я заняття у школі, коли хворів?
✵ Чи вживаю я зараз ліки?
✵ Про що я замислююся після відвідування лікаря?
✵ Хто говорив під час відвідування більше за всіх?
( ) Я;
( ) лікар;
( ) той, хто був зі мною (мама або тато).
✵ Чи ставив я всі свої питання, що мене турбували, лікареві?
✵ Чи все я зрозумів із того, що говорив лікар?
✵ Чи допомогло це мені краще турбуватися про себе? Як саме?
✵ Чи зможу я поводитися інакше іншого разу, коли я буду в лікаря? Висновок. Ніхто краще за тебе не може піклуватися про твоє здоров’я, ніж ти сам.
4. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке поліклініка?
— Лікарі яких спеціальностей працюють у поліклініці?
— Що таке лікарня?
— Чому не можна пустувати із номером телефону «103»?
— Що роблять медичні працівники в лікарні?
— Чим поліклініка відрізняється від лікарні?
— Чи були ви коли-небудь у санаторії? Поділіться своїми враженнями.
— Чи є в нашій місцевості санаторії?
— Яку медичну допомогу отримують у санаторіях?
— Що найбільше впливає на зміцнення й збереження здоров’я людини?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 81-84).