ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником І. Д. Беха
РОЗДІЛ 5. ЗДОРОВИЙ ДУХ
Урок 30. САМООЦІНКА І ПОВЕДІНКА ЛЮДИНИ
Мета: ознайомити учнів з поняттям «самооцінка»; показати, як формується самооцінка і як вона впливає на поведінку людини; навчати розпізнавати ознаки впевненої поведінки людини; показати негативний вплив самовпевненості на здоров'я; виховувати позитивні якості характеру.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна робота
— Характер — це сукупність особистих рис людини, що виявляються в її поведінці та діяльності. Слово «характер» запозичене з давньогрецької мови. Його первісне значення — ознака, риса, особливість.
— Доберіть прикметники до слова «характер». (Добрий, залізний, поганий, лагідний, важкий тощо)
— Назвіть риси гарного (поганого) характеру.
— Доберіть протилежні риси характеру.
Добрий —
чуйний —
сміливий —
роботящий —
— Прочитайте в лівому стовпчику слова та доберіть до них тлумачення з правого.
А Відповідальність — Б Щедрість — В Байдужість — Г Повага — |
1 уміння ділитися з іншими. 2 нечуйне ставлення до людей. 3 ставлення до людей з пошаною. 4 дотримання обіцянок. |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про риси характеру людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Подивіться одне на одного. Чи однакові ми зовнішньо? Чи однакові у нас думки, почуття, здібності, уподобання? Людина живе у світі. Спілкується з іншими людьми, навчається, розвиває свої здібності, досягає успіху. Кожній людині необхідно зрозуміти, якою вона є. Коли людина намагається осягнути розумом явища, одержати істинне уявлення про кого- або що-небудь, це називають пізнанням.
Для того щоб стати моральною і вихованою людиною, необхідно добре знати самих себе: і те добре, що є в нас, і наші недоліки. Порівнювати себе з уявним або конкретним ідеалом.
Намагання людини пізнати саму себе визначають як самопізнання. Людина оцінює, які риси позитивні, а які — негативні. Здійснювати самооцінку необхідно чесно і правдиво. Після цього можна замислитися над тим, як розвивати позитивні риси, а як позбутися негативних, тобто самовдосконалюватися.
Що таке самооцінка?
Самооцінка — це те, як людина ставиться до себе й оцінює себе у різних сферах життя (навчанні, спорті, стосунках).
Самооцінка є продуктом життєвого досвіду (наших успіхів і невдач), а також залежить від ставлення до нас інших людей.
В українській культурі традиційно схвалюють скромність і критичне ставлення до себе. Тому хтось може подумати, що краще недооцінити себе, ніж переоцінити. Однак ніщо так не завдає шкоди досягненню життєвого успіху, як занижена самооцінка. Вона породжує тривогу, сумніви і страхи, блокує інтерес до всього нового, посилює психологічне напруження і стрес. І навпаки, позитивна самооцінка, впевненість у власних силах надихають на нові досягнення і відіграють вирішальну роль у самореалізації.
Важливо, щоб позитивна самооцінка була адекватною (реальною), адже надмірно завищена самооцінка також може призвести до розчарувань, психологічних травм і погіршення стосунків.
Найкращою є адекватна позитивна самооцінка, коли людина реально зважує свої якості і при цьому вважає себе унікальною особистістю, вартою любові, поваги й усього найкращого в житті. Таку самооцінку ще називають здоровою.
Діти, які добре ставляться до себе, почуваються спокійнішими, ніж ті, хто зосереджений на своїх вадах і негараздах. Вони знають собі ціну і тому менше переймаються через критику і невдачі. Вони ставлять перед собою реалістичні цілі і зазвичай досягають мети. Такі діти поводяться доброзичливо, краще ладнають з дорослими та однолітками.
Діти, які мають занижену самооцінку, легко піддаються впливу однолітків; надто переймаються з приводу того, що про них подумають; поводяться зухвало, щоб замаскувати невпевненість; руйнують себе, набуваючи шкідливих звичок; заздрять і не вміють радіти успіхам друзів.
— Що таке впевненість?
— Якими є ознаки впевненої поведінки людини?
— Впевненість у власних силах — це готовність витрачати час та зусилля для досягнення позитивного результату. Впевнені люди майже ніколи не здаються, завжди продовжують боротьбу за результат і тому мають більше шансів досягти успіху. Впевненість у власних силах необов’язково залежить від характеру людини. Вона завжди базується на співробітництві та ініціативності.
Впевнена людина вміє правильно оцінювати власні здібності та відповідати за результат як перед собою, так і перед іншими. Впевненість у власних силах — це набір вмінь та навичок, необхідних для успішної активної діяльності.
— Що таке самовпевненість?
— Самовпевненість може негативно вплинути на здоров’я. Трапляється, що впевнена у власних силах людина видає бажане за дійсне, прагне успіху й не докладає для його досягнення жодних зусиль.
2. Робота за підручником (с. 118-121)
— Як ви розумієте слово самооцінка?
— З чого складається самооцінка?
Вправа «Мікрофон»
— Якою буває самооцінка?
Учитель пропонує учням за допомогою мал. 33 пригадати і розказати, що це означає.
— Прочитайте висновок у підручнику.
— Чи впливає самооцінка на поведінку? Наведіть приклади.
— Чому не слід робити висновків про відсутність певних здібностей після однієї або декількох невдалих спроб?
— Як учинити, якщо щось не виходить? Які поради ви запам’ятали?
Руханка
Гра «Ти — молодець!»
Учні працюють за завданнями підручника.
— Про які види поведінки ви прочитали?
— Яку поведінку вважають пасивною?
— Яку поведінку вважають агресивною?
— Яку поведінку вважають впевненою (гідною)?
— Яким людям притаманні агресивна і пасивна поведінка?
— Яку самооцінку мають люди, які поводяться гідно у будь-якій ситуації?
— Прочитайте висновок у підручнику.
— Які риси характеру пов’язані із самооцінкою?
— Чи погоджуєтесь ви з думкою, що упевненість і самовпевненість — це однакові поняття? Поясніть чому.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
Сполучіть початок і кінцівку висловлювання.
А Зі злими — |
1 не чекай винагороди. |
Б Зробив добро — |
2 назад не повернешся |
В Чемна дитина — |
3 не хочуть дружити. |
Г Брехнею світ пройдеш — |
4 гордість батьків. |
2. Читання й обговорення вірша
НАЙКРАЩА РИСА
Промовив гордий Кипарис:
— Із людських рис для мене прямота — найкраща!
А Липа: — Лишенько! Це глупота.
Людина — хай велика чи мала — пропаща
без щедрості й сердечного тепла.
Озвався Дуб: — Послухайте мене:
твердий характер — ось що головне.
— А гнучкість розуму — то риса неможлива? —
докинула Ліщина пустотлива.
Троянда мовила: — Забули про красу,
а я в собі віки її несу!
Людина мудрі речі наслухала
і тужно так замріяно зітхала:
— Мені б тих рис найбільше осягти —
змогла б я гідно шлях увесь пройти!
І. Сварник
— Які найкращі риси обрало кожне із дерев?
— Чому для кипариса найкраща риса — прямота; для липи — щедрість й сердечне тепло; для дуба — твердість; для ліщини — гнучкість розуму; для троянди — краса?
— Яку думку висловила людина? Чи погоджуєтеся ви із нею? Яких рис характеру слід прагнути набувати людині?
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чому потрібно постійно поліпшувати характер, намагатися контролювати вияв негативних рис та прагнути позбутися їх?
— Поміркуйте і назвіть однакові риси характеру, які можуть бути і в дівчаток, і в хлопчиків.
— Які риси маминого характеру вам подобаються? А татового?
— Які позитивні риси характеру сприяють успіхам у навчанні?
— Які риси характеру стають на заваді вашого авторитету серед товаришів?
— Що саме — впевненість чи самовпевненість — сприяє успіхам у навчанні? стає на заваді авторитету серед товаришів?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 118-121).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 30
Таблиця «Риси характеру»
Позитивні |
Негативні |
акуратний |
байдужий |
вдумливий |
безтурботливий |
ввічливий |
боягузливий |
відвертий |
брехливий |
відповідальний |
вередливий |
дисциплінований |
грубий |
добрий |
егоїстичний |
доброзичливий |
жадібний |
довірливий |
заздрісний |
дотримує слова |
замкнутий |
життєрадісний |
злий |
ініціативний, завзятий |
зневажливий до інших |
лагідний |
легковірний |
має почуття власної гідності |
лінивий |
мужній |
невитриманий |
надійний |
недоброзичливий |
наполегливий |
недовірливий |
поступливий |
нескромний |
прагне подолати труднощі |
нечуйний |
працелюбний |
нещирий |
приємний |
образливий (постійно |
принциповий |
зосереджується на собі та |
розумний |
своїх переживаннях) |
скромний |
причіпливий |
сміливий |
потайний |
сором’язливий |
розв’язний |
стриманий |
самовпевнений |
сумлінний |
скупий |
терплячий |
страх перед труднощами |
товариський |
схильний до кепкування та |
турботливий |
глузування |
цілеспрямований |
схильний до суперечок |
чесний |
хвалькуватий |