ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником О.М. Кікінежді
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
УРОК 16ВПЛИВ РЕКЛАМИ НА РІШЕННЯ І ПОВЕДІНКУ ЛЮДЕЙ
Мета. Ознайомити із рекламою та її видами; вчити розпізнавати вплив реклами на рішення і поведінку людей; розвивати критичне мислення і адекватне ставлення до рекламної продукції.
Обладнання. Колаж «Реклама», підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повторення вивченого матеріалу.
Ґаджети, які людина використовує у повсякденному житті, — це ...
Користь у використанні електронних приладів полягає у ...
Тривалий перегляд телепрограм, робота за комп’ютером чи на телефоні негативно впливає на здоров’я людини, а саме: ...
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
На дошку вчитель прикріплює колаж, де зображена різна реклама. У заголовку колажу написана тема уроку: «Вплив реклами на рішення і поведінку людей».
2. Робота з підручником.
Читання та обговорення тексту (с. 79-80) про рекламу.
— Що таке реклама?
— Якою буває реклама?
— Що таке соціальна реклама?
3. Бесіда.
Щодня ми бачимо рекламу по телевізору, одержуємо рекламні листівки у поштових скриньках, на вулиці.
— Чи слід вірити всьому, що говорять і пишуть у рекламі? Чому? Рекламодавці використовують образ старшої дитини як ідеал, до якого повинні прагнути молодші. Так, наприклад, у рекламі для дітей вашого віку беруть участь діти 11 або 12 років. Американські психологи з’ясували, що більшість дітей не можуть критично ставитися до побаченого у рекламному ролику, таким чином повністю довіряють їй.
Часто діти не розуміють, для чого їм та чи інша розрекламована річ, а коли вони її все ж отримують — цінують себе набагато більше. Тобто новинка із реклами підвищує самооцінку.
Реклама — ненадійний порадник. Вона заохочує купувати речі, які вам не потрібні, або продукти, шкідливі для здоров’я. Тому ви повинні розібратися і зрозуміти, що добре, а що — погано. І після цього самостійно прийняти правильне рішення.
— На рекламу яких речей, предметів ви звертаєте увагу найчастіше?
Чому?
4. Робота у підручнику.
— Розгляньте фото реклами на с. 79-81.
— Визначте, яка реклама корисна, а яка шкідлива. Чому?
Учні складають пам’ятку про шкоду реклами.
5. Робота в малих групах.
Складіть антирекламу про вживання шкідливої їжі, наприклад, газованих напоїв, їжа із фаст-фуду, чипси, сухарики.
На виконання завдання відводиться 5 хв. Після цього групи презентують свою антирекламу. Відбувається колективне обговорення.
6. Робота в парах.
Учням роздають картки із зображенням корисної реклами. Школярі повинні визначити користь від такої реклами.
(Наприклад, завдяки рекламі ми дізнаємося про новинки споживчого ринку; отримуємо інформацію про новий товар; деякі рекламні ролики вчать нас правильної поведінки (режим дня, допомога батькам, особиста гігієна, турбота про близьких тощо).
Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Читання й обговорення вірша Людмили Вознюк «Сергійко і реклама».
Дивились чипси на Сергійка із реклами
підсмажені, з рум’яними боками.
Хотілось бігти і одразу купувати,
та навіть дозволу у мами не питати.
В рекламі дружно чипсами хрумтіли,
хвалили, насолоджуючись їли.
Із шинкою та сиром, із грибами просили:
«З’їж їх, не запитуй в мами!»
Але Сергійко впевнено тримався
і на спокуси їх не піддався.
Засвоїв, що навчають не реклами,
а в школі та поради тата й мами.
Людмила Вознюк
— Що допомогло Сергійкові не піддатись рекламі та не купити чипси? Перегляд реклами «Відпочинок у Карпатах» (матеріал на диску).
V. Підсумок уроку
— Про що ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
— Що таке реклама?
— Яку рекламу називаємо корисною, а яку — шкідливою?
— Чи можна повністю довіряти рекламі?
У ході підготовки до уроку пропонуємо використати рекламу зубної пасти «LACALUT» (Часопис «Професор Крейд». — 2014. — №5. — С. 14-15)