ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником О.М. Кікінежді

СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я

УРОК 20 БЕЗПЕКА ШКОЛЯРА. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС МАСОВИХ ШКІЛЬНИХ ЗАХОДІВ

Мета. Формувати поняття про правила безпечної поведінки під час масових заходів; вчити учнів діяти у випадках надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути в людних місцях, на спортивних змаганнях, у культпоходах, під час відзначення колективних свят, в школі; ознайомити із можливою небезпекою перебування дитини у місцях великого скупчення людей; розвивати поміркованість, розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки та чуже горе; формувати навички культурної поведінки.

   Обладнання. Ілюстрації, план евакуації школи, робочий зошит, підручник.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

— Що таке натовп?

— Чи доводилось вам бути у натовпі?

— Як ви там почувалися?

— Чи може стати натовп загрозою для життя кожного з його учасників?

2. Розгляд ілюстрацій: на стадіоні, в кінотеатрі, під час відзначення новорічного свята, на пероні тощо.

— Яка надзвичайна ситуація може виникнути в кожному із зображених випадків?

— Чи знаєте ви, що робити у таких ситуаціях, щоб уникнути травмування чи інших загроз для життя і здоров’я?

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і завдань уроку.

2. Робота з підручником.

Читання тексту на с. 98.

3. Бесіда за змістом тексту.

— Назвати людні місця.

— Що може виникнути в середовищі скупчення великої маси людей?

— Що таке паніка? натовп? евакуація? (підручник, с. 102).

Паніка — страх, розгубленість, втрата контролю за своєю поведінкою через небезпеку, нездатність правильно оцінити ситуацію.

Натовп — велике скупчення неорганізованих людей.

Евакуація — організоване виведення (вивезення) людей, установ та різних матеріальних цінностей з небезпечних місць.

Перегляд відеоролика «Правша поведінки під час мітингу» (матеріал на диску).

4. Робота за малюнком підручника.

5. Ознайомлення з планом евакуації школи.

6. Бесіда за малюнками (с. 98).

7. Бесіда.

— Як діяти, щоб не постраждати під час небезпечних ситуацій?

— Прочитати головні правила поведінки в натовпі (с. 101).

8. Розв’язування проблемних ситуацій, а) Випадок із життя.

На пероні зібралася чимала кількість пасажирів. До приходу поїзда залишалися лічені хвилини. І ось уже з’явилася «голова» поїзда. Пасажири почали скупчуватись, бігти за своїм вагоном. Раптом почувся крик. На пероні утворилась купа людей, котрі падали один на одного.

— Поміркуйте, що могло статися.

— Чому трапилась така ситуація?

— До чого вона могла призвести?

— Як треба було діяти пасажирам?

— Яких помилок припустилися пасажири?

б) Як ти вчиниш?

Ваш клас зібрався в поїздку. Всі учні стоять в колоні, чекаючи на автобус. Ваше місце в автобусі — останнє. Коли підійде автобус, ви:

а) побіжите наперед, щоб зайти першими;

б) чекатимете своєї черги.

(Діти обґрунтовують правильність вибраного рішення.)

Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті.

2. Перегляд відео «Правила поведінки під час мітингу» (матеріал на диску).

V. Підсумок уроку.

— Що таке паніка?

— Як уникнути паніки?

— Як поводитись у натовпі?

 





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити