ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником О.М. Кікінежді
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
УРОК 25ГРУПИ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ
Мета. Ознайомити учнів з дорожніми знаками; з групами дорожніх знаків: попереджувальні, заборонні, наказові, інформаційно-вказівні, знаки сервісу, знаки додаткової інформації (таблички); вказати на значення дорожніх знаків; вчити читати дорожні знаки за їх формою та малюнками; виховувати культуру поведінки на вулиці, бажання дотримуватись правил дорожнього руху.
Обладнання. Таблиці «Дорожні знаки та їх групи», ілюстративний матеріал, моделі світлофора і дорожніх знаків, робочий зошит, підручник.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Перевірка домашнього завдання.
Розповідь про Незнайка, який перебігав вулицю на перехресті.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
— Коли з’явилися трамваї, автобуси, тролейбуси, автомобілі, вулицям потрібно було дати мову. Цією «дорожньою» мовою з водіями і пішоходами розмовляють вулиці всіх країн світу. Ця мова відрізняється від розмовної мови, яка складається зі звуків, слів, речень. А дорожня — тільки із знаків, які навчають, попереджують, наказують, інформують. Тим, хто не знає дорожньої мови, краще не вирушати на вулиці чи дороги.
Отже, наше завдання сьогодні — ознайомитися з дорожніми знаками, навчитися правильно читати їх.
2. Робота з віршем.
Азбука міста
Місто, в якому з тобою живем,
можна по праву порівнять з Букварем.
Азбуку вулиць розкривши для нас,
місто уроки дає повсякчас.
Ось вона, азбука — треба всю знать —
вздовж тротуарів, глянь, знаки висять.
Азбуку міста завчи до ладу,
щоб не потрапити раптом в біду.
Ярослав Пішумов
3. Робота з таблицею «Дорожні знаки та їх групи».
— Ви бачите різні за формою, кольором і малюнками дорожні знаки. Один знак, одна дорожня буква означає цілу фразу — дорожній сигнал.
Ці сигнали — кружечки, трикутники, прямокутники яскравих кольорів: голубі, жовті, з червоним облямуванням. І не випадково. Це щоб легше й швидше розпізнавати їх. Усі знаки поділяються на шість груп. Знаки першої групи попереджають про небезпеку або перешкоду на шляху. Світлофор сигналив би їх жовтим кольором: «Обережно — залізничний переїзд без шлагбаума», «Обережно — поворот ліворуч», «Обережно — крутий спуск», «Перехрещення доріг», «Діти». Називаються вони попереджувальні.
Є знаки пріоритету — різні за формою і кольором. Іншу групу знаків не випадково розмістили в круги з червоним облямуванням або червоним фоном. Світлофор сигналив би ці знаки червоним світлом: «В’їзд заборонено», «Рух пішоходів заборонено», «Рух на велосипедах заборонено», «Рух заборонено» тощо. Ці знаки так і називаються — заборонні.
А ось знаки на кругах голубого кольору. Вони наказують, дозволяють і повідомляють про рух у відповідному напрямку для автомобілів, велосипедистів, пішоходів. Це — наказові знаки.
Інша група знаків — голубі прямокутники з різними малюнками, стрілками. Ці знаки інформують, що недалеко «Пішохідний перехід», «Місце зупинки автобуса», «Місце зупинки таксі», «Надземний пішохідний перехід» та ін. Називаються такі знаки інформаційно-вказівні.
І ще одна група знаків подібна до попередньої. На них — малюнки: ніж з виделкою, червоний хрест, ліжко, чашка, намет тощо. Легко здогадатися, що ці знаки вказують: недалеко пункт першої медичної допомоги, готель, буфет, туристична база. Називаються вони знаки сервісу.
Є ще й таблички до дорожніх знаків. На них теж малюнки, які несуть різну інформацію. Наприклад: «Відстань до об’єкта 100 м», «Ожеледиця», «Сліпі пішоходи», «Інваліди».
Як бачите, у доріг і вулиць є свої закони, встановлена сувора дисципліна і порядок. Ці закони вимагають знання дорожньої мови, якою розмовляють всі дороги, вулиці, перехрестя, площі. Словом, її видно скрізь і всюди, вдень і вночі, вона красномовно нагадує пішоходам, що вони рухаються серед автомашин, а автомобілістам — що навколо них рухаються пішоходи.
Погано тому, хто не знає азбуки дорожнього руху. За таку свою «безграмотність» часто розплачується він життям. Ось чому потрібно вивчати мову доріг.
4. Робота з підручником.
Самостійне ознайомлення зі знаками та їх призначенням (с. 117-120). Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Відповіді на запитання.
— На які групи поділяються дорожні знаки?
— Як впізнати попереджувальні знаки? заборонні? наказові?
— До якої групи належить знак, що інформує про місце зупинки трамвая?
— Як називається група знаків у голубому прямокутнику із зображенням телефону, позначки SOS, Червоного Хреста?
2. Робота в зошиті.
V. Підсумок уроку.