ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я - Уроки для 4 класу - за підручником О.М. Кікінежді

СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я

УРОК 25ГРУПИ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ

Мета. Ознайомити учнів з дорожніми знаками; з групами дорожніх знаків: попереджувальні, заборонні, наказові, інформаційно-вказівні, знаки сервісу, знаки додаткової інформації (таблички); вказати на значення дорожніх знаків; вчити читати дорожні знаки за їх формою та малюнками; виховувати культуру поведінки на вулиці, бажання дотримуватись правил дорожнього руху.

Обладнання. Таблиці «Дорожні знаки та їх групи», ілюстративний матеріал, моделі світлофора і дорожніх знаків, робочий зошит, підручник.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Перевірка домашнього завдання.

Розповідь про Незнайка, який перебігав вулицю на перехресті.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

— Коли з’явилися трамваї, автобуси, тролейбуси, автомобілі, вулицям потрібно було дати мову. Цією «дорожньою» мовою з водіями і пішоходами розмовляють вулиці всіх країн світу. Ця мова відрізняється від розмовної мови, яка складається зі звуків, слів, речень. А дорожня — тільки із знаків, які навчають, попереджують, наказують, інформують. Тим, хто не знає дорожньої мови, краще не вирушати на вулиці чи дороги.

Отже, наше завдання сьогодні — ознайомитися з дорожніми знаками, навчитися правильно читати їх.

2. Робота з віршем.

Азбука міста

Місто, в якому з тобою живем,

можна по праву порівнять з Букварем.

Азбуку вулиць розкривши для нас,

місто уроки дає повсякчас.

Ось вона, азбука — треба всю знать —

вздовж тротуарів, глянь, знаки висять.

Азбуку міста завчи до ладу,

щоб не потрапити раптом в біду.

Ярослав Пішумов

3. Робота з таблицею «Дорожні знаки та їх групи».

— Ви бачите різні за формою, кольором і малюнками дорожні знаки. Один знак, одна дорожня буква означає цілу фразу — дорожній сигнал.

Ці сигнали — кружечки, трикутники, прямокутники яскравих кольорів: голубі, жовті, з червоним облямуванням. І не випадково. Це щоб легше й швидше розпізнавати їх. Усі знаки поділяються на шість груп. Знаки першої групи попереджають про небезпеку або перешкоду на шляху. Світлофор сигналив би їх жовтим кольором: «Обережно — залізничний переїзд без шлагбаума», «Обережно — поворот ліворуч», «Обережно — крутий спуск», «Перехрещення доріг», «Діти». Називаються вони попереджувальні.

Є знаки пріоритету — різні за формою і кольором. Іншу групу знаків не випадково розмістили в круги з червоним облямуванням або червоним фоном. Світлофор сигналив би ці знаки червоним світлом: «В’їзд заборонено», «Рух пішоходів заборонено», «Рух на велосипедах заборонено», «Рух заборонено» тощо. Ці знаки так і називаються — заборонні.

А ось знаки на кругах голубого кольору. Вони наказують, дозволяють і повідомляють про рух у відповідному напрямку для автомобілів, велосипедистів, пішоходів. Це — наказові знаки.

Інша група знаків — голубі прямокутники з різними малюнками, стрілками. Ці знаки інформують, що недалеко «Пішохідний перехід», «Місце зупинки автобуса», «Місце зупинки таксі», «Надземний пішохідний перехід» та ін. Називаються такі знаки інформаційно-вказівні.

І ще одна група знаків подібна до попередньої. На них — малюнки: ніж з виделкою, червоний хрест, ліжко, чашка, намет тощо. Легко здогадатися, що ці знаки вказують: недалеко пункт першої медичної допомоги, готель, буфет, туристична база. Називаються вони знаки сервісу.

Є ще й таблички до дорожніх знаків. На них теж малюнки, які несуть різну інформацію. Наприклад: «Відстань до об’єкта 100 м», «Ожеледиця», «Сліпі пішоходи», «Інваліди».

Як бачите, у доріг і вулиць є свої закони, встановлена сувора дисципліна і порядок. Ці закони вимагають знання дорожньої мови, якою розмовляють всі дороги, вулиці, перехрестя, площі. Словом, її видно скрізь і всюди, вдень і вночі, вона красномовно нагадує пішоходам, що вони рухаються серед автомашин, а автомобілістам — що навколо них рухаються пішоходи.

Погано тому, хто не знає азбуки дорожнього руху. За таку свою «безграмотність» часто розплачується він життям. Ось чому потрібно вивчати мову доріг.

4. Робота з підручником.

Самостійне ознайомлення зі знаками та їх призначенням (с. 117-120). Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Відповіді на запитання.

— На які групи поділяються дорожні знаки?

— Як впізнати попереджувальні знаки? заборонні? наказові?

— До якої групи належить знак, що інформує про місце зупинки трамвая?

— Як називається група знаків у голубому прямокутнику із зображенням телефону, позначки SOS, Червоного Хреста?

2. Робота в зошиті.

V. Підсумок уроку.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити