Розробки уроків - Основи здоров'я 8 клас - 2016 Рік
Розділ 1. ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ (6 годин)
УРОК № 4 ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ЩОДО ПОРЯТУНКУ І ЗАХИСТУ ЛЮДЕЙ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
Тема. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ЩОДО ПОРЯТУНКУ І ЗАХИСТУ ЛЮДЕЙ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
Мета: ознайомити з основними положеннями законодавства України щодо порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях; систематизувати знання про дії в умовах загрози життю і здоров'ю; розвивати вміння планувати свою діяльність, враховуючи аналіз можливостей і обставин; виховувати особисту відповідальність за своє життя і здоров'я.
Обладнання: ілюстративний матеріал до теми уроку, стікери, зображення гори, роздавальний матеріал для роботи в парах (за кількістю учнів).
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, встановлення позитивного настрою
II. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ УЧНЯМИ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Фронтальне опитування
— Назвіть основні принципи захисту і порятунку людей при НС.
— Що називається евакуацією населення? Як її проводять?
— Які засоби індивідуального захисту ви знаєте? Назвіть ситуації, у яких їх використовують.
III. ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ
1. Вправа «Поясни формулу»
— Формула безпечної життєдіяльності «Передбачати, уникати, діяти». Використайте для її пояснення здобуті на минулих уроках знання.
2. Вправа «Дешифратор» (ілюстративний супровід) (див. Додатки)
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ УЧНІВ І ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Вправа «Очікування»
— Що ви очікуєте від цього уроку?
Учні записують на стікерах свої очікування і прикріплюють на зображення гори, біля її підніжжя.
2. Вправа «Шкала актуальності» (див. Додатки)
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ
Вправа «Відкритий мікрофон»
— Висловіть свої міркування на тему: «Якби я отримав завдання створити законодавчу базу щодо порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях, то...»
VI. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Слово вчителя
1. Законодавство України у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру грунтується на Конституції України (254к/96-ВР) та містить Закон «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру»,
Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану» (1550-14), інші нормативно-правові акти.
2. Права громадян України у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. (Виступ, підготовлений учнями)
3. Обов’язки громадян України у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
VII. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (3)
Учні об’єднуються у три групи.
Завдання: ознайомтеся (за підручником) з відповідними положеннями законів України щодо діяльності рятувальних служб і громадян в умовах НС, підготуйте повідомлення.
I група — завдання і функції аварійно-рятувальних служб.
II група — права громадян у сфері захисту від НС.
III група — обов’язки громадян у НС.
2. Оздоровлювальна вправа. Офтальмотренаж (гімнастика для очей)
— Не повертаючи голови, здійсніть рухи очима у вказаних на малюнках напрямах.
3. Робота в парах. Заповнення таблиці (за роздавальним матеріалом)
Завдання: заповніть відповідні колонки. (Учні отримують картки, які містять таблицю.)
Права громадян щодо захисту населення під час НС |
Обов’язки громадян щодо захисту населення під час НС |
1) |
1) |
2) |
2) |
3) |
3) |
4. Вправа «Незакінчене речення» (за ілюстративним матеріалом)
Завдання: продовжте речення «Якби я потрапив у таку ситуацію, то...», обравши сюжет серед запропонованих. (Попередньо учні визначаються із соціальною роллю обраного на світлині персонажа. Наприклад, я — жертва, заручник, рятівник, спостерігач тощо.)
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Вправа «Очікування»
— Залежно від того, наскільки справдилися ваші очікування від уроку, перемістіть відповідно свої стікери: схилом гори чи на її вершину.
2. Аналіз роботи класу, окремих учнів на уроці
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов'язкове:
✵ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ _ , с. );
додаткові (на вибір, за бажанням):
✵ скласти рекомендований перелік кінофільмів, сюжети яких показують НС та дії людей і державних органів в їхніх умовах («Післязавтра», «Некерований» тощо).