Основи здоров’я 8 клас розробки уроків до підручника О. В. Тагліної - 2016
РОЗДІЛ 1. ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
ТЕМА 1. НА ПОРОЗІ ДОРОСЛОГО ЖИТТЯ
Урок 2. Соціальні ролі і життєві навички в сучасному світі
Мета уроку: формувати розуміння соціальних ролей, які люди виконують упродовж життя, уміння їх виконувати.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, закріплення та застосування знань.
ДИДАКТИЧНІ ТА РОЗВИВАЛЬНІ ЗАВДАННЯ УРОКУ |
ЗАСОБИ ЇХ РЕАЛІЗАЦІЇ |
Актуалізація опорних знань, формування мотивації щодо набуття життєвих навичок у сучасному світі |
Обговорення ситуації, запропонованої на с. 12 підручника |
Формування вміння працювати з різними джерелами інформації, різними видами й типами ресурсних матеріалів |
Робота з інформацією на є. 13- 15 підручника |
Формування вміння працювати з додатковою інформацією на сайті під час вивчення соціальних ролей і життєвих навичок у сучасному світі |
Робота з інформацією на сайті |
Створення умов для активного діалогу між учасниками-партнерами навчально-виховного процесу |
Обговорення ситуації на с. 15 підручника |
Залучення учнів до практичних дій, набуття навичок виконання різних соціальних ролей |
Виконання завдань до малюнків на є. 13-14 підручника |
Узагальнення знань щодо соціальних ролей і життєвих навичок у сучасному світі |
Робота із запитаннями для повторення й обговорення на є. 15 підручника |
Формування вміння формулювати висновки |
Робота з рубрикою «Опорні точки» на с. 15 підручника |
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Урок починається з обговорення конкретної життєвої ситуації, що дає можливість виявити рівень опорних знань учнів і підвести їх до розуміння того, для чого потрібні нові знання. Ситуація може бути, наприклад, такою, як на є. 12.
II. ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
ü Роботи з текстами
Ця робота спрямована на формування інформаційної компетентності (с. 13-14 підручника).
ü Запитання й завдання до тексту:
1. Як соціальний статус впливає на поведінку людей?
2. Чому, знаючи соціальний статус людини, можна визначити риси її характеру, а також передбачити її дії?
3. Наведіть приклади соціальних ролей.
4. Які соціальні ролі людина отримує від самого народження і їх майже неможливо змінити?
5. Які соціальні ролі ми вибираємо самі?
6. Доведіть, що саме поведінка, яка відповідає очікуванням інших людей, і є соціальною роллю.
7. Як людина опановує соціальні ролі?
ü Пошук відповідей на запитання та виконання завдань
Приклади завдань подано в електронному додатку.
III. ФОРМУВАННЯ КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
Для пошуку шляхів розв'язання проблеми можна сформувати декілька груп, які працюють самостійно, а потім обговорюють всі варіанти вирішення проблеми, які вони знайшли. Проблемну ситуацію можна запропонувати, як на с. 15 підручника.
IV. СТВОРЕННЯ УМОВ ДЛЯ АКТИВНОГО ДІАЛОГУ МІЖ УЧАСНИКАМИ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ
У процесі діалогу учні обговорюють різні соціальні ролі. У результаті вони розуміють, що кожна людина займає певне соціальне становище в суспільстві, тобто має соціальний статус, а соціальний статус передбачає сукупність певних дій — соціальну роль.
V. ФОРМУВАННЯ АВТОНОМІЗАЦІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
Здатність до самоконтролю знань учнів можна формувати, використовуючи запитання і завдання. Наприклад:
1. Яка з ваших соціальних ролей подобається вам найбільше? Чому саме вона?
2. Що ви можете сказати про свій соціальний статус? Які соціальні ролі пов'язані з вашим соціальним статусом?
3. Чи є у вас життєва навичка говорити «ні», якщо ви не хочете робити те, що вас змушують? Як формується така навичка? Як вона допомагає в повсякденному житті?
4. Чи є у вас життєва навичка правильно реагувати на критику? Як формується така навичка? Як вона допомагає в повсякденному житті?
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ. ФОРМУВАННЯ ВМІННЯ ФОРМУЛЮВАТИ ВИСНОВКИ
Учнів треба підвести до висновку про те, що людина виконує у своему житті різноманітні соціальні ролі, набуває життєвих навичок, які допомагають їй долати труднощі, адаптуватися до них (с. 15 підручника).
VII. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
— Збільшення обсягу знань щодо соціальних ролей та життєвих навичок у сучасному світі.
— Поглиблення навичок та вмінь щодо виконання власних соціальних ролей, критичного мислення, спілкування.
Учні:
✵ наводять приклади: соціальних ролей, які люди виконують упродовж життя;
✵ пояснюють: роль життєвих навичок для адаптації людей у сучасному світі;
✵ демонструють: підвищений рівень знань щодо соціальних ролей, які люди виконують упродовж життя.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати § 2, виконати завдання 3-4 в робочому зошиті на с. 5.