СХОДИНКИ ДО ІНФОРМАТИКИ 3 КЛАС
Урок 13
Тема. Кодування інформації. Клавіатурний тренажер
Мета.
1. Ознайомити учнів з різними способами кодування інформації.
2. Формувати уміння роботи на клавіатурі комп’ютера.
3. Розвивати в учнів уяву, пам’ять, увагу, логічне мислення.
4. Виховувати охайність, відповідальність.
Обладнання. Комп’ютер, підручник, зошити, програма «Клавіатурний тренажер»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Техніка безпеки. Повторення правил поводження з комп’ютером.
Гра «Так чи ні»
- На уроці потрібно уважно слухати учителя і виконувати його вказівки?
- Чи можна доторкатися до проводів живлення і пристроїв заземлення?
- Чи можна включати і відключати апаратуру без дозволу вчителя?
- Класти диски, книги, зошити на монітор і клавіатуру можна?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Бесіда.
- Як ви відгадали ребус? Поясніть.
- Яку інформацію отримала Ганнуся в посланні? (Ганнусю, я тебе вітаю.)
- Поясніть, як ви розкодували це послання.
2. Ребуси (див. додатки)
ІІІ. Актуалізація знань.
- Ми з вами вже знаємо, що інформацію можна передавати по-різному.
Пригадайте, як саме. (Відповіді учнів).
- Сьогодні ми дізнаємось, як це ще можна робити.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу.
- В казках зустрічаються руни – букви давнього алфавіту, що зображувалися ламаними лініями.
Саме слово руна означає «таємниця». Людина, яка вміла розрізняти руни і читати їх, користувалася великою повагою.
Вважалось, що руни можуть передавати інформацію про минуле і майбутнє людини. За допомогою рун записувалася секретна інформація, рецепти давніх лікарів, різні пророцтва.
2. - А от, як кодувалися цифри в Давньому Римі? В той час люди не знали цифр і не вміли писати, вони викладали числа паличками.
3. Робота з підручником.
- Розгорніть підручник на сторінці 28 і прочитайте, як ще люди кодують інформацію.
- Які коди використовують?
- Що таке біт? (Кожна з цифр 0 або 1)
- Що таке байт? (8 цифр 0 або 1 записані разом, 10001101, утворюють байт).
- Що таке кодування? (Перетворення інформації для передачі або збереження).
4. Фізкультхвилинка.
Ми зараз спробуємо передати інформацію за допомогою прапорця.
Рука з прапорцем, піднята вгору – підтягнутися на носочках;
Рука з прапорцем, витягнута вбік – руки в сторони;
Рука з прапорцем, виставлена вперед – кроки на місці;
Змахи прапорцем униз – присідання;
Рука з прапорцем, опущена вниз – на місце сідай.
V. Робота з програмою «Клавіатурний тренажер».
1. Порядок розташування букв українського алфавіту на клавіатурі не збігається з алфавітом. Це зроблено з міркувань зручності.
Ті букви, які частіше використовуються, розташовані ближче до центру. І навпаки, букви, які використовуються нечасто, розташовані ближче до краю. Щоб швидко вводити інформацію з клавіатури, бажано використовувати 10 пальців. Кожен із пальців відповідає за певні клавіші.
Запам`ятати цю відповідність нам допоможуть вправи на клавіатурному тренажері.
2. Гра «Кіт-риболов».
3. Вправи для очей.
Подивись вправо, не повертаючи голови і зафіксуй погляд на кілька секунд. Потім – вліво на кілька секунд і подивись прямо.
Спрямуй погляд угору на кілька секунд, затим додолу, розслабивши м`язи очей, насамкінець – прямо перед собою.
Повтори вправу 4-5 разів.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
- Що таке кодування інформації?
- За допомогою чого можна закодувати інформацію?
- Як розміщені букви українського алфавіту на клавіатурі?
VІІ. Домашнє завдання.
Виконати завдання «Для розумників і розумниць» на сторінці 29.
VІІІ. Підсумок уроку.
- Чи цікаво було працювати на уроці?
- Що найбільше сподобалося робити?
- Що видалося найважчим?
- Про що хотіли б дізнатися більше?
- Де ми можемо використати набуті знання?
Додатки