СХОДИНКИ ДО ІНФОРМАТИКИ 3 КЛАС
Урок 6
Тема. Способи упорядкування інформації. Програма «Магазин»
Мета:
1. Ознайомити учнів із способами упорядкування інформації;
2. Розвивати пам’ять, логічне мислення;
3. Виховувати цікавість до уроку інформатики
Обладнання: програма «Магазин», словники, книги, ілюстрації тварин, алфавіт, таблиці підказки
Хід уроку
I. Організаційний момент.
· Діти, ви всі готові до уроку. А чи цікавий буде наш урок, це залежить від вас. Наскільки старанно, уважно ви будете працювати. Я вам бажаю успіхів, удачі і головне не хвилюватись. Адже я поруч і завжди прийду вам на допомогу. У кінці уроку активні учні отримують подяки за урок
ІІ. Повторення правил техніки безпеки.
· Ми з вами знаходимося у комп’ютерному класі. Як ви думаєте, чи правильно вчинили учні, прийшовши на урок інформатики у комп’ютерний клас? Наприклад :
1. Миколка, витерши дошку мокрою ганчіркою, сів працювати за комп’ютер.
· Чи порушив він правила техніки безпеки?
· Якщо так, то які?
2. Оленка не встигла на перерві з’їсти весь бутерброд і з ним прийшла до комп’ютерного класу?
· Яке правило техніки безпеки порушила Оленка?
3. Галинка, яка була дуже старанною ученицею, виконуючи на комп’ютері завдання, присунулась надто близько до екрана монітора.
· Чи порушила вона правила техніки безпеки?
ІІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу
ü Розминка
1) Продовж речення
· Яблуко, груша, слива, - це … (фрукти)
· Береза, дуб, ялина – це … (дерева)
· Монітор, навушники, принтер – це … (пристрої виведення)
· Сокира, молоток, обценьки – це … (інструменти)
· Сканер, клавіатура, мишка – це … (пристрої введення)
2) Два учні біля дошки (знайти серед переліку відповідні предмети і з’єднати):
Магнітофон
Пристрої Зошит Пристрої
введення Монітор виведення
Сканер
Машина
Клавіатура
Миша
Колонки
Навушники
Ліхтарик
Молоток
Телефон
Принтер
Мікрофон
3) Хибні та істинні висловлення:
· Зараз у нас іде урок математики.
· 5х6 буде 30.
· Ми можемо жити без Сонця.
· Після весни наступає осінь.
· На нашому уроці багато гостей.
· Корова, курка, ведмідь, коза – це свійські тварини.
· Сума чисел 3 і 5 буде 15.
(Кожну відповідь учні доводять у її істинності та хибності)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку (завдання у вигляді хмаринок прикріплено до дошки)
V. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя.
- Працюючи з інформацією, важливо не просто зберегти її, а ще й упорядкувати таким чином, щоб її можна було легко і швидко знайти.
Наприклад: (демонстрація класного журналу) прізвища учнів у класному журналі розміщені в алфавітному порядку.
- Словники, довідники, енциклопедії містять багато корисної інформації. Для зручності користування інформація розміщається в них теж в алфавітному порядку
- Щоб знайти потрібний розділ у книжці, досить подивитися у зміст. Там зазначено номер сторінки, з якої починається цей розділ.
- Якщо ти заходиш в аеропорт, то бачиш табло, на якому висвічують номер рейсу, місто, куди відлітає літак, час вильоту. Тобто за номером рейсу можна отримати інформацію про нього.
Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся,
Раз нагнувся, два нагнувся,
Руки в сторони розвів –
Мабуть, ключик загубив
А щоб ключик відшукати
Треба нам навшпиньки стати
2) Робота з зошитами.
1 завдання. Записати в алфавітному порядку назви свійських тварин, зображених на малюнку (на дошці прикріплено ілюстрації тварин)
- На яку літеру розпочинаються писати наші тварини?
КОРОВА
ТЕЛЯ
КУРКА
КОЗЕНЯ
ЛОША
ПОРОСЯ
- А якщо на першу літеру розпочинається багато назв? (беремо до уваги другу)
- Скільки ніг у всіх тварин ?
2 завдання. Простежити, як змінюються розміщення чотирьох фігур у перших трьох квадратах.
Продовжить закономірність, намалювавши фігури в четвертому квадраті.
(На дошці прикріплені геометричні фігури)
- Давайте поспостерігаємо за кожною фігурою, де вона розміщена.
- Де розміщене коло? І т. д.
3 завдання. Відновити стерті цифри в арифметичних прикладах.
Наш Буратіно з Мальвіною розв’язували на березі моря приклади, накотилася хвиля і змила на піску їхні старання.
Давайте спробуємо відновити
4 3 9 0 5 4 4 5 6
3 4 2 7 6 7 5 9 1
7 7 1 8 1 1 2 0 4 7
3 7 4 5 2 8 2 4
4 0 8 9 1 5 4 8
7 8 3 4 1 2 7 6
(Оцінка результатів)
Самоперевірка (внизу дошки прикріплені правильно розв’язані приклади. Після завершення роботи діти перевіряють свої результати)
4 завдання. Порівняти вирази зліва та справа, якщо однакові фігури позначають однакові числа.
Робота в групах (2 групи отримують завдання)
1 група – а, б вирази
2 група – в, г вирази
3). Робота з комп’ютером.
![]() |
|
ü Бесіда
- Діти, а як слід тримати спину, сидячи за комп’ютером. На якій відстані?
Сьогодні на уроці ви ознайомитесь з новою програмою «У магазині». У магазині вимкнули світло, але нам допоможе ліхтарик. Його промінь блукає по полицях і вихоплює з темряви різні предмети. Простежте за променем і запам’ятайте послідовність предметів. Коли світло ввімкнуть, спробуйте повторити цю послідовність.
Практична робота учнів (10-12 хв.)
ü Релаксація
Ваші очі стомились, тому виконаємо кілька вправ для очей:
· колові оберти очима – 2 рази вліво, 2 – вправо;
· широко розкрити очі, а потім щільно заплющити – 3 рази;
· розтерти долоні до тепла, заплющити очі й покласти долоні рук на очі. Спробуйте відчути тепло, яке виходить з ваших долонь.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
· Урок наближається до кінця. Перевіримо, як ми засвоїли тему уроку.
· Що ми вивчали сьогодні на уроці?
· Назвіть способи упорядкування інформації.
VІІ. Підсумок уроку
- Що сподобалося найбільше?
Діти, я вами задоволена. А тепер візьміть свої сонечка, покладіть на свою голівку і погладьте себе що ви сьогодні молодці. Намалюйте на сонечку ротик який скаже про ваш настрій на уроці.
Байдужий
Сумний
Веселий
За чудову роботу на уроці, діти, я вам хочу вручити подяки (учитель коментує і вручає подяки)