Система уроків для 3 класу за програмою «Сходинки до інформатики» до підручника Г.В. Ломаковська
Система уроків для 3 класу
Урок 26. Алгоритм
Мета:
- вивчити поняття «алгоритм», «алгоритмічний етюд», «виконавець», «команда»;
- пригадати властивості алгоритмів, види команд.
- визначити основні вживані терміни з теми «Алгоритмізація»;
- розвивати пам’ять і логічне мислення;
- виховувати дисциплінованість, обережність.
Обладнання: комп’ютери, наочність, роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
План уроку:
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація опорних знань.
III. Вивчення нової теми.
IV. Робота з підручником.
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Робота із зошитом.
VІІ. Практична робота на ПК.
VІІІ. Підсумки уроку.
ІХ. Домашнє завдання.
Хід уроку:
I. Організаційна частина.
- готовність учнів до уроку;
- присутні на уроці.
II. Актуалізація опорних знань.
- Діти, давайте пригадаємо, що таке «команда»? (речення, яке спонукає до дії)
- Якими можуть бути команди? (допустимими та недопустимими)
- Яким реченням є команда? (спонукальним)
- Якою має бути команда, щоб виконавець міг її виконати?
(зрозумілими, виконуваними, послідовними, допустимими).
- Хто такий виконавець? (той, хто виконує команди)
- Хто може бути виконавцем? (людина, тварина, робот, комп’ютер (різні пристрої))
III. Вивчення нової теми.
Елзік подарував Ганнусі маленького робота. Одного разу Ганнуся дала йому такі команди:
Виконавши послідовно ці команди, робот полив квіти в кімнаті. Наступного дня до Ганнусі завітав Олесь. Ганнуся вирішила пригостити його бананом. Робот отримав такі команди:
Щоразу робот послідовно виконував команди. Іншими словами, робот виконував послідовність команд.
Алгоритм - це послідовність точних, зрозумілих, виконуваних команд.
Алгоритм має бути написаний так, ніби його має виконувати хтось інший.
Задача: Перевізник повинен перевезти через річку вовка, козу і капустину. В човні, крім перевізника, може бути ще хтось один: або коза, або вовк, або капустина.
Увага!
Не можна залишати разом вовка і козу, а також козу і капустину.
Алгоритм «Перевізник»
1. Перевезти на другий берег козу.
2. Взяти капусту і перевезти на другий берег.
3. Забрати козу на перший берег.
4. Залишити козу на першому березі.
5. Забрати вовка на другий берег.
6. Повернутись і забрати козу.
IV. Робота з підручником.
1. Допоможи Мудрунчикові розподілити числа на дві групи так, щоб сума двох будь-яких чисел в одній групі не дорівнювала жодному числу в другій групі.
2. Пиріг прямокутної форми двома розрізами поділили на 4 частини так, що 2 з них були чотирикутної форми, а 2 - трикутної. Як це зробили?
V. Фізкультхвилинка.
VI. Робота із зошитом.
(Одна дитина біля дошки, інші - на листках)
1. Вкажіть позначкою у квадратику, що можна назвати алгоритмом.
□ правила поведінки
□ рецепт приготування їжі
□ інструкція з прання білизни у пральній машині
□ послідовність команд
□ текст казки
2. Уявіть домашнього робота й зипишіть команди, які він міг би виконувати, щоб допомогти вам або вашим батькам. Придумайте для нього ім’я.
3. Розгляньте фігури. За якими ознаками їх можна поділити на дві групи? намалюйте.
1-й спосіб. Ознака___________________________________
2-й спосіб. Ознака___________________________________
4. Розріжте кільце двома лініями на 5 частин.
VII. Практична робота на ПК.
Сьогодні ви познайомитеся із комп’ютерним виконавцем на ім’я Кенгуру. Він може стрибати і ходити, а коли робить крок, хвостиком залишає слід на піску. От і усі його команди.
Стрибни - робить стрибок у тому напрямі, куди дивиться, не залишаючи сліду.
Зроби крок - пересувається на один крок у тому напрямі, куди дивиться, і залишає хвостиком слід - відрізок довжиною 1 крок.
Повернись праворуч - повертається вправо.
Повернись ліворуч - повертається вліво.
Дайте виконавцеві Кенгуру послідовно команди, щоб він намалював три однакові квадратики.
VIII. Підсумки уроку:
- Що таке «команда»?
- Хто виконує команди?
- Назвіть виконавців та команди, які вони виконують.
ІХ. Домашнє завдання:
Розмістіть в клітинках числа 2, 4, 6, 8, 10 так, щоб сума трьох чисел, розміщених по прямих, дорівнювала 18.