Конспекти уроків - Інформатика 7 клас - 2016
АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ І РОЗГАЛУЖЕННЯМ
Урок 9. АЛГОРИТМИ З ПОВТОРЕННЯМ
Цілі:
✵ навчальна: сформувати уявлення про призначення циклічних структур та види операторів повторення; сформулювати поняття тіла циклу та умов входження (виходу) до циклу; сформувати навички використання циклу ПОКИ;
✵ розвивальна: розвивати логічне й алгоритмічне мислення; формувати вміння планувати та аналізувати свою діяльність;
✵ виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп'ютерної техніки.
Тип уроку: формування та первинне застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп'ютер, інструкції з ТБ у комп'ютерному кабінеті.
Програмне забезпечення: Pascal ABC.NET.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Перевірка завдання, заданого за підручником
2. Заповніть таблицю.
Вираз, записаний НАМ |
Математичний вираз |
|
|
|
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Наведіть приклади алгоритмів та опишіть їх різними способами.
2. Наведіть приклади допустимих та недопустимих команд таких виконавців:
а) людина;
б) робот;
в) пристрій дистанційного керування телевізором.
3. Які частини має алгоритм?
4. Що належить до описової частини алгоритму?
5. Які є типи даних?
6. Наведіть приклади цілих, дійсних та текстових сталих.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Перекладіть програму, написану мовою Паскаль, українською мовою.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (МІНІ-ЛЕКЦІЯ)
План вивчення теми
1. Призначення циклічних структур, види операторів повторення.
2. Тіло циклу, умова входження до циклу (виходу з циклу).
3. Спільні ознаки та відмінність різних видів циклів.
4. Правило записування циклу з передумовою за правилами НАМ.
5. Блок-схема циклу ПОКИ. Загальна структура циклічного алгоритму.
6. Заповнення таблиці виконавця для задач, у розв’язанні яких використовують оператор повторення з передумовою.
VI. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VII. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1. Робота з підручником:___________________________
2. Робота з додатковим матеріалом:___________________
3. Додаткові завдання
1) Вкажіть відповідність між елементом блок-схеми та його призначенням.
Елемент блок-схеми |
Призначення |
|
Перевірка умови |
Отримання нових значень величин, що використовують в основній частині циклу |
|
Підготовка циклу |
Реалізація основних дій |
|
Підготовка до повторного виконання |
Присвоєння початкових значень всім величинам, що змінюються у циклі |
|
Основна частина циклу |
Перевірка умови входження до циклу |
2) У програмі запишіть пропущені оператори для алгоритму Евкліда (знаходження найбільшого спільного дільника двох натуральних чисел A і В), використовуючи цикл ПОКИ:
3) Заповніть таблицю виконавця.
Вхідні дані |
Перший крок |
Другий крок |
Третій крок |
НСД (А, В) = 5 |
А = 25 |
||||
В = 15 |
4. Робота за комп'ютером
Розв'язування задач з використанням циклу ПОКИ
Напишіть програми обчислення сум, використовуючи цикл ПОКИ.
Початковий та середній рівні |
Достатній рівень |
Високий рівень |
Для тридцяти доданків вигляду n - і, де і = 1, 2, 3, ..., 30, а n— дане число |
Для п’ятдесяти доданків, що мають вигляд дробу |
Для n доданків вигляду (і + 3)2 , де і = 1, 2, 3, ..., n |
VIII. ПІДСУМКИ УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Завдання за підручником:
2. Додаткове завдання. Наведіть п’ять прикладів із життя з використанням циклу ПОКИ. На два приклади складіть блок-схему.