Конспекти усіх уроків - Інформатика 9 клас - 2018
ТЕМА 8. КОМП'ЮТЕРНА ГРАФІКА. ВЕКТОРНИЙ ГРАФІЧНИЙ РЕДАКТОР
Урок 39. ПОНЯТТЯ КОМП'ЮТЕРНОЇ ГРАФІКИ. КОДУВАННЯ ГРАФІЧНИХ ДАНИХ. ПОНЯТТЯ КОЛІРНОЇ МОДЕЛІ. ВИДИ ГРАФІКИ. ФОРМАТИ ФАЙЛІВ
Мета уроку:
✵ навчальна: формувати усвідомлення поняття «комп'ютерна графіка» як складової сучасного життя; введення понять «растрові зображення», «векторні зображення», ознайомлення з видами комп'ютерної графіки, властивостями векторних і растрових зображень, ознайомлення з форматами графічних файлів та принципами кодування кольору в колірних моделях RGB, CMYK, HSB;
✵ розвивальна: розвиток логічного абстрактного мислення, уміння аналізувати; розвиток довготривалої пам'яті, вміння розподіляти увагу; розвиток предметного сприйняття та мовлення; розвиток інформатичної компетентності;
✵ виховна: виховання пізнавального інтересу до предмета; виховання інформаційної культури, культури ведення зошита; вміння співпрацювати та особисту відповідальність за результати роботи на уроці.
Очікувані результати: учень уміє пояснити поняття «комп'ютерна графіка», «растрове зображення», «векторне зображення», «колірна модель»; описати принципи кодування кольору в колірних моделях RGB, CMYK, HSB; призначення векторного графічного редактора; формати файлів векторної та растрової графіки порівнювати властивості векторних і растрових зображень; колірні моделі.
Обладнання та матеріали: зошит, підручник, комп'ютер.
Програмне забезпечення: ОС Windows чи альтернативна, браузер, під'єднання до Інтернет, навчальна презентація «Комп'ютерна графіка».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Мистецтво не те, що ви бачите, а те, що змушує бачити інших.
Едгар Дега
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
|
І. Організаційний момент Привітання вчителя: Друзі! Привітаємося й посміхнемося для створення гарного настрою. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку: наявність робочих зошитів, підручників тощо |
Учні вітаються протягом 2 хвилин |
|
II. Перевірка домашнього завдання Сьогодні для уроку я пропонувала принести зображення, які вам подобаються. Ми можемо побачити й цифрові фото на ваших смартфонах, паперові фотографії, малюнки з художньої школи, репродукції відомих картин (малюнок, мапа, фото, креслення, графік). Давайте спробуємо за зображеннями вгадати тематику публікації ваших однокласників |
Діти демонструють домашні заготовки, коментують відповіді однокласників |
|
III. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів — Ви відвідували художній музей чи художні виставки? — В якому вигляді людиною дуже часто обробляється інформація? — Чому графічний спосіб подання інформації необхідний людині? — Наведіть приклади графічних зображень. — Чи подобається вам фотографувати або робити селфі? — Які пристрої сьогодні допомагають людині створювати графічні зображення? — Які види графічної інформації можна вирізнити? |
Діти відповідають, висловлюють думки і пригадують навчальний матеріал |
|
IV. Мотивація. Повідомлення теми та мети уроку — Ви, напевно, вже здогадалися, що на уроці ми будемо працювати з графічними зображеннями. Тому тема уроку: «Комп’ютерна графіка. Кодування графічних даних. Види графіки. Формати файлів. Поняття колірної моделі». Спробуємо спрогнозувати, які нові знання ви маєте здобути сьогодні |
Учні висловлюють припущення Діти висловлюють власні думки. |
|
V. Вивчення нового матеріалу Використання презентації з ілюстративним матеріалом Слайд 1 «Поняття комп'ютерної графіки». Слайд 2 «Види комп'ютерної графіки». Слайд 3 «Фрактальна графіка». Слайд 4 «Базовий елемент растрової графіки». Історична довідка Історично термін «растр» вказував на те, що пристрій під час відтворення зображення використовує набори пікселів (точок), організовані в вигляді послідовностей рядків розгортки. Растрові дані являють собою набори числових значень, які визначають кольори окремих пікселів, впорядкованих так, щоб їх легко було відобразити на растрових пристроях. |
Учні звертаються до підручника для з’ясування цього поняття. У робочий зошит записують визначення понять: комп’ютерна графіка, фрактал, растрове зображення, растр, піксел, векторне зображення, кольорова модель. Учні працюють з підручником та заповнюють схему. |
|
Слайд 5 «Роздільна здатність». Слайд 6 «Властивості графічного зображення як єдиного графічного об'єкта». |
||
фізичний розмір визначає розміри малюнка по вертикалі й горизонталі (см, дюйми, точки/пікселі). |
||
глибина кольору визначається кількістю бітів, які використовуються для представлення кольору одного пікселя растрового зображення. |
||
кольорова модель — модель опису представлення кольорів у вигляді наборів чисел, зазвичай з трьох або чотирьох значень, званих колірними компонентами або колірними координатами, яка визначає умови відтворення та/або перегляду — тобто завдання способу реалізації зображення. |
||
Слайд 7. «Векторне зображення. Слайд 8. «Формати графічних файлів». |
Робота з підручником Учні заповнюють таблицю |
|
VI. Фізкультхвилинка |
||
VII. Первинне закріплення знань Розпочинаючи створення зображень на комп’ютері, бажано знати, яким приблизно буде розмір майбутнього графічного файлу. Це допоможе вам раціональніше використовувати місце на диску й точніше підходити до задания параметрів зображення. Оцінити розмір файлу із зображенням можна за кількістю графічної інформації, що міститься в ньому. Найпростіша оцінка має такий вигляд: V = d ∙ W ∙ Н. де d — глибина кольору (у бітах), W і Н — відповідно ширина й висота зображення, виражені в пікселях. Так, для зображення розміром 28 х 21 см, що має роздільну здатність 300 dpi, кількість інформації становить приблизно 24 Мб. Завдання для самостійної роботи Знайдіть кількість графічної інформації в ярлику розміром 30 х 20 пікселів, який виконаний у палітрі з 256 кольорів. Чому дорівнює обсяг графічних даних у зображенні 300 х 400 пікселів, якщо інформація про колір описана 4 байтами? Нехай установлена роздільна здатність монітора становить 1024 х 768 пікселів, а крок сітки растра дорівнює 96 дюйма, Який розмір екрана монітора (у см)? |
Учні працюють у зошитах. |
|
VIII. Практична робота учнів за ПК Пригадаємо правила безпечної роботи за комп’ютером (це допуск до виконання практичної роботи). Інструктаж учителя щодо завдання практичної роботи Завдання 1 1 варіант. Створити буклет, у якому розглянути характеристики форматів файлів растрової графіки. 2 варіант. Створити буклет, у якому розглянути характеристики форматів файлів векторної графіки. Зберегти у форматі pdf для перегляду та розмістити в хмарі на диску. Завдання 2. Створити в текстовому документі таблицю: |
Учні формулюють правила Учні уводять у буклети розширення імен файлів найбільш популярних форматів для подальшого перегляду та визначення кращого та найбільш повної інформації буклету та вивчення інформації напам’ять. Робота в парі за комп’ютерами. Учні самостійно виконують завдання |
|
✵ ім’я файла; |
✵ глибина кольору (біт); |
|
✵ розмір зображення (точок); |
✵ роздільна здатність (dpi); |
|
Перегляньте властивості вказаних графічних зображень, занесіть результати своєї роботи в таблицю. Аналіз учителем результатів практичної роботи, додавання балів учням |
||
IX. Підсумки уроку та рефлексія — Чи виправдалися наші прогнози? — Що мали засвоїти? Які знання здобули? — Що запам’ятали найкраще? Що викликало здивування? — Яка інформація з підручника виявилася найбільш корисною? — Які слова з уроку ви занесли б у свій інформативний словничок? Оцінювання роботи учнів з корекцією (за потреби) та аргументацією оцінки вчителем |
Учні відповідають на питання, висловлюють особисте ставлення до вивченого матеріалу |
|
X. Домашнє завдання Творче: підготувати в електронному вигляді (або надіслати на електронну пошту вчителя) принаймні 3 растрових зображення за одною темою з різними роздільною здатністю та глибиною кольору та створити їх порівняльну таблицю |