Конспекти усіх уроків - Інформатика 9 клас - 2018
ТЕМА 9. СТВОРЕННЯ ПЕРСОНАЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО СЕРЕДОВИЩА
Урок 49. ЕТАПИ СТВОРЕННЯ ВЕБ-САЙТІВ. КОНСТРУЮВАННЯ ВЕБ-САЙТІВ
Мета уроку:
✵ навчальна: розширити та поглибити поняття «веб-сайт», «веб-сторінка»; формування усвідомлення етапів створення веб-сайту; формування первинних уявлень про онлайн-системи конструювання сайтів; опанування учнями принципів конструювання веб-сайтів на безкоштовній сучасній платформі;
✵ розвивальна: розвиток абстрактно-логічного мислення, уміння аналізувати власні дії та дії інших, розвиток уміння прогнозувати, працювати за складеним планом;
розвиток зорової та довготривалої пам'яті, предметного сприйняття; уваги;
✵ виховна: виховання пізнавального інтересу до предмета; виховання інформаційної культури, громадянської компетентності, естетичної культури та смаку; формування вміння швидко приймати рішення, відстоювати свою точку зору; формування усвідомлення, що під час конструювання веб-сайту результати роботи можуть побачити всі користувачі Інтернет.
Очікувані результати: учень уміє пояснити поняття «веб-сайт», «веб-сторінка»; описати етапи створення веб-сайтів; конструювати сайти з використанням відповідних безкоштовних онлайн-систем.
Обладнання та матеріали: зошити, підручники, комп'ютери, підготовлений перелік сайтів для відвідування та аналізу учнями на практичній роботі.
Програмне забезпечення: ОС Windows чи альтернативна, браузер, під'єднання до Інтернет.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Мрія стає метою, коли зроблено дію для її досягнення.
Бо Беннет
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
|||
І. Організаційний етап ✵ Привітання, фіксація відсутніх. ✵ Перевірка підготовки учнів до заняття, наявність робочих зошитів, підручників тощо. ✵ Перевірка підготовки класного приміщення до заняття. ✵ Організація уваги учнів. Колись людство не вміло писати та передавало знання усно, а зараз ми вивчаємо чудові речі з тих, які колись були недосяжною мрією |
Учні вітаються з учителем, перевіряють готовність до уроку |
|||
II. Перевірка домашнього завдання За підручником: зачитування письмових відповідей. Творче: створити власне онлайн-опитування на основі готового психологічного тесту |
Діти відповідають на питання підручника, коментують відповіді однокласників, демонструють створені онлайн-форми |
|||
III. Актуалізація опорних знань Вправа «Асоціативна хмарка» Де розміщена інформація в Інтернет? Учитель оголошує поняття «веб-сайт» та «веб-сторінка», необхідно пригадати до них найбільшу кількість асоціативних понять Бажано, щоб у цій вправі більшість учнів записала властивості та складові веб-сторінки окремо від властивостей веб-сайту взагалі. Так діти вчаться аналізувати інтернет-контент та пригадують поняття минулих уроків. Очікуються такі поняття до веб-сайту): хмара, хмарні технології, персональне навчальне середовище, онлайн-форма, канали новин, закладки, синхнонизація, офісні веб-додатки, інтернет-середовища тощо. Також учитель може задати декілька уточнювальних запитань, наприклад: Що таке гіпертекст, гіперпосилання? Скільки часу на добу працює сайт? Де розташовані сайти? Сайти та хмари — це те ж саме? 3 якого часу користувачі можуть заходити на вперше створений сайт? Учитель здійснює вибірковий аналіз відповідей та їх обговорення |
Очікувана відповідь — «веб-сайт». Учні намагаються побудувати асоціації, найбільш правильні записують в асоціативну схему на дошці Учні не тільки згадують поняття за завданням вправи, а й тлумачать їх (бажано не заученим текстом, а власними словами) |
|||
II. Постановка навчальної задачі. Мотивація Сьогодні майже немає такої людини, яка б не усвідомлювала ролі інтернет-ресурсів у житті країни та будь-якого її громадянина. Більшість новин перш за все публікуються на сайтах новин. Інколи навіть особисті висловлювання та дії простих українських громадян призводять до відповідної реакції влади (як позитивні, так і протиправні дії). Можна нагадати про те, що протиправні дії користувачів у мережі відстежує український відділ з боротьби з кіберзлочинністю. |
Учні уважно слухають, роблять особисті висновнки |
|||
Багато людей шукають необхідні речі, роботу та навіть одне одного за допомогою Інтернет-ресурсів. А є й такі, що створюють власний сайт та за його допомогою висвітлюють власні надбання, враження, думки. І вам, напевно, відомо багато таких прикладів (сайти вчителів, друзів, відомих блогерів, майстрів будь-якої професії). Тобто, коли в людини виникає необхідність позиціонування себе, своїх професійних інтересів в Інтернеті та можливостей соціальних мереж їй замало, вона замислюється над створенням власного сайту. І в такому разі два шляхи — або платити гроші тому, хто хоч трохи на цьому розуміється, або навчитися основних прийомів сайтобудування та створити власний Інтернет-ресурс самостійно. Як ви вважаєте, на уроках інформатики ми підемо яким шляхом? Звичайно! 3 цього уроку ми будемо створювати власний Інтернет-ресурс (сайт чи блог). Але перш за все необхідно з’ясувати алгоритм нашої подальшої роботи зі створення сайту, тобто Етапи створення веб-сайту. |
Учні пригадують, які персональні інтернет-ресурси вони бачили |
|||
Учні висловлюють припущення, учитель за потреби спрямовує бесіду в необхідному напрямку |
||||
Запишемо тему уроку... |
Учні записують тему |
|||
IV. Відкриття учнями нового знання 1. Висвітлення елементів структури веб-сторінок. (Це може бути загальне обговорення класом, якщо вчитель на мультимедійному екрані покаже-зображення будь-якої головної сторінки сайту, наприклад, сайту своєї школи. Тут мають бути названими та розтлумаченими терміни: «контент», «елементи навігації», «дизайн»). 2. Мозкова атака за напрямом «Етапи створення веб-сайту». Учитель пропонує спрогнозувати, наприклад, таку ситуацію: ви — директор компанії по маркетингу. До вас у компанію прийшов випускник вузу та його обов’язками буде — створення та ведення сайту дочірньої фірми вашої компанії. Розробіть для нього маркетинговий план роботи (отже, за виконання пунктів цього плану він буде отримувати заробітну плату). Ваше завдання — якомога детальніше описати його роботу, інакше головний бухгалтер грошей випускнику не нарахує. Разом маємо прийти до дійсних етапів створення веб-сайту. Порівняти матеріалом з підручника. Поняття онлайн-системи конструювання сайту |
Учні показують власні знання з питання структурних елементів веб-сторінок, висловлюють припущення. |
|||
Учні висловлюють власні ідеї стосовно ситуації, один з учнів або вчитель записує найбільш вдалі з них. Разом створюють схему, її фіксують у зошиті. Учні висловлюють припущення, спеціально призначений учень записує найбільш вдалі ідеї. |
||||
V. Фізкультхвилинка |
||||
VІ. Первинне закріплення знань Вправа «професійні навички» (учні об'єднуються в малі групи, кожна група обирає власне завдання, або завдання дає сам учитель) Учням пропонують спрогнозувати маркетингове дослідження та структуру до сайту з тематикою «Собаки», «Кімнатні рослини», «Ігри для дошкільнят», «Психологія для життя», «Наукові дослідження», «Поради сайтобудівнику», «Театральне життя», «Своїми руками» |
Відповіді груп. Також кожна група пропонує найбільш затребувану, на їхню думку, сучасну тематику для майбутнього сайту (брати до уваги, що чим більше відвідувачів сайту, тим більше від сайту прибуток) |
|||
VІІ. Практична робота учнів за ПК Пригадаємо правила безпечної роботи за комп’ютером (це допуск до виконання практичної роботи) Інструктаж учителя щодо завдання практичної роботи Учитель надає учням перелік адрес сайтів (5-7) визначеної учителем тематики. [Це може бути підбірка сайтів за темою уроку, або за виховною тематикою (дружба, взаємодопомога, кохання, відносини у сім’ї тощо), також можна пригадати й про права й обов’язки громадян України, про авторське право, інформаційну безпеку, користь та негативні ознаки соціальних мереж; це можуть бути сайти про навчання, про цікавинки з інформатики чи інших предметів. Залежно від класу вчитель обирає напрямок сайтів самостійно та заздалегідь готує такий список.] Завдання: Відвідати вказані сайти, обрати 1-2 з них та зробити аналіз етапів їх створення. |
Учні формулюють правила Учні слухають вказівки щодо виконання практичної роботи за комп’ютерами, ставлять питання в разі необхідності уточнення завдання Учні виконують практичну роботу, результати роботи записують у зошит Результати оформлюють в таблицю: |
|||
Примітка: у п. 2 таблиці написати припущення щодо затребуваності сайту, сегмента його відвідувачів; у п. 3 намалювати приблизну структуру сайту; у п. 4 описати його дизайн (хоча б основні кольори та власне враження); у п. 6 — відповісти на питання: чи відповідає наповнення сайту його заявленій тематиці та внесли би учні якісь коррективи у його наповнення; у п. 7 — відвідати сторінки сайту та перевірити, чи працюють всі гіперпосилання, чи немає пустих, незаповнених сторінок, чи всі зображення відображаються на сайті тощо; п. 8 — це перевірка актуального та нового (по даті) розміщеного контенту. Якщо є час — дуже добре було б отримати від учнів поради щодо покращення сайту, який вони аналізували. Аналіз учителем результатів практичної роботи, коментування взаємоперевірки учнів |
№ з/п |
Назва етапу |
Примітки щодо реалізації етапу |
|
1 |
Адреса сайту, його призначення |
|||
2 |
Маркетингове дослідження |
|||
3 |
Структура |
|||
4 |
Дизайн |
|||
5 |
Платформа створення сайту |
|||
6 |
Наповнення сайту |
|||
7 |
Результати тестування сайту |
|||
8 |
Рівень обслуговування та просування |
|||
Доповідають про результати роботи за комп’ютером По закінченні: доповідь учнів про результати роботи. Якщо один і той самий сайт обрали для аналізу декілька учнів — учитель організовує спільне обговорення сайту. |
||||
VІІI. Підсумки уроку та рефлексія Вправа «Незакінчене речення» Учням пропонують зробити аналіз власних дій на уроці, розпочавши відповідь зі слів «Сьогодні на уроці я...» — Які знання з уроку можуть знадобитися в подальшому житті? — Які нові терміни ви записали би у свій інформатичний словник? Оцінювання роботи учнів з корекцією (за потреби) та аргументацією оцінки вчителем |
||||
ХІ. Домашнє завдання За підручником ____________________________________ Творче: уявіть, що вам необхідно створити сайт. У зошиті письмово оформити та визначити: його тематику, спрогнозувати маркетингове дослідження, планування структури, приблизний дизайн та наповнення |