Конспекти усіх уроків - Інформатика 9 клас - 2018
ТЕМА 11. ВИКОНАННЯ КОЛЕКТИВНОГО НАВЧАЛЬНОГО ПРОЕКТУ З ДОСЛІДЖЕННЯ ПРЕДМЕТНОЇ ГАЛУЗІ НАВЧАЛЬНОГО КУРСУ «ІНФОРМАТИКА»
Урок 69. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО В 9 КЛАСІ
Мета:
✵ навчальна: узагальнення та систематизація основних тем курсу інформатики, вивчених у 9 класі (зокрема з програмування);
✵ розвивальна: розвиток довготривалої пам'яті, розвиток уміння комбінувати, аналізувати, порівнювати, розвиток гнучкості мислення; розвиток пізнавальної активності, аналітичних здібностей; предметного сприйняття, уваги, творчої уяви;
✵ виховна: виховання пізнавального інтересу до предмета, працелюбності; виховання інформаційної культури; сприяння формуванню бережливого ставлення до матеріальних та духовних цінностей, до результатів роботи однокласників та виховання особистої відповідальності за результати роботи;
Очікувані результати: учні показують власні знання з тем програмування курсу інформатики, мають навички представлення та захисту результатів власної роботи.
Обладнання та матеріали: зошити, підручники, комп'ютери, таблички з написами «Судді», «Підсудні», «Адвокатська контора» та «Обвинувачі», чисті аркуші для роботи груп
Програмне забезпечення: ОС Windows чи альтернативна, офісні додатки та веб-ресурси.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок, урок — ділова гра.
Хід уроку
Людина, яка знає «як», завжди знайде роботу, а людина, яка знає «чому», буде її начальником.
Дайана Рейвіч
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
І. Організаційний етап 1. Привітання, фіксація відсутніх. Для привітання пропонуємо цікаву вправу — учитель вітається та організовує групи учнів: Вправа «Хто ти?» - З фігур вибери ту, яка тобі до вподоби. Квадрат. Провідні риси: працелюбність, потреба доводити розпочату справу до кінця, наполегливість. Прямокутник. Провідні риси: допитливість, цікавість, жвавий інтерес до всього, що відбувається. Трикутник. Символізує лідерство. Найхарактернішою особливістю є сила, енергія, нестримність. Коло. Найдоброзичливіша з фігур. Висока чутливість, здатність співчувати, емоційно відгукуватись. Ламана. Символізує творчість. Полюбляє створювати щось нове, оригінальне. А тепер, будь ласка, утворіть групи з 5-х учнів. У кожній групі — по одному учню, які обрали різні фігури. Такими групами ми й будемо працювати сьогодні. Той, хто обрав трикутник, стає командиром команди. У такий спосіб створити 3 команди для подальшої роботи. Перевірка підготовки учнів до заняття, наявність робочих зошитів, підручників тощо. 2. Перевірка підготовки класного приміщення до заняття |
Учні вітаються з учителем, перевіряють готовність до уроку, утворюють групи та дають назву команді |
II. Перевірка домашнього завдання Перевіримо виконання домашнього завдання. Кожне виконане домашнє завдання принесе вашій команді по 1 балу. Тобто бали за виконані ДЗ нараховують командам, а не учням. Спочатку перевіримо завдання за підручником, готуються ті, хто має виконане творче завдання |
Діти обговорюють домашні завдання, коментують відповіді однокласників, демонструють творче ДЗ |
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку Дуже часто учні не полюбляють програмувати. Мовляв, «Важка тема, нічого не зрозуміло, така тема нам не потрібна». Я часто чую такі думки, але маю зовсім іншу точку зору. Сьогодні я пропоную вам змоделювати в ігровій формі ситуацію (яка, я сподіваюсь, ніколи у житті не станеться), коли засуджують табличні величини у програмуванні. А саме в суді. Тобто сьогодні оголошую тему уроку «Суд над табличними величинами». Як у звичайному суді, ми маємо обрати «суддів», які мають зробити аргументований висновок суду: чи винні табличні величини і про них не мають знати підлітки, чи корисні (їх вивчення обов’язкове, тому що ...). А також розподілити ролі «Підсудних», «Адвокатів» та «Обвинувачів». Пропоную шляхом жеребкування обрати групу «адвокатів» та «обвинувачів», а членів третьої групи розподілити між «Підсудними — табличними величинами» (це мають бути учні, які співпрацюватимуть з адвокатами, допомагати їм знайти аргументи у власній користі) та «суддів», які зможуть швидко вписати всі докази та зробити правильні висновки. Висновок суду приймається на уроці та є дійсним все літо до 1 вересня© |
Учні слухають завдання уроку, визначають ролі та планують власну діяльність на уроці |
IV. Етап 1 — підготовка груп Учитель виконує роль ведучого суду. Шановне панство! До муніципалітету нашого інформатичного кабінету звернулися представники загалу з питанням обвинувачення табличних величин з курсу програмування (учні, що виконують ролі підсудних, встають) утому, що вони зовсім учням не потрібні, марнують час, завдають моральної шкоди свідомості деяких учнів. Також їх обвинувачують у постійному присвоєнні собі цілих та дійсних величин. Траплялися випадки присвоєння навіть рядкових величин! — Просимо підготувати матеріали до винесення обвинувачення. — А вам, підсудні, наш інформативний муніципалітет виділяє безкоштовні адвокатські послуги у складі ________ членів адвокатської контори ________ (учні швидко вигадують назву адвокатській конторі). Також вам буде надане слово для висловлювання. На підготовку обвинувачення та захисту надається лише 15 хвилин. Користуватися можна всім, що ви принесли сьогодні з собою (гаджети, планшети, тощо). Інтернет вам у поміч! Використання матеріалів підручника стане в пригоді. План виступу записати на аркуші. Етап 2 — судове засідання План засідання: 1. Виступ обвинувачення. Буде добре, якщо учні знайдуть декілька «поганих рис» «підсудних»: складність утримання у головах учнів (що їх спочатку ввести потрібно, потім обробити та ще й вивести погуляти), практична непотрібність у житті та важкість обробки - кожного підсудного - своїм засобом/методом обробляти потрібно тощо. 2. Виступ адвокатської контори. Це може бути навіть презентація, що доказує користь та позитивність існування підсудних у курсі інформатики. Аргументами можуть стати видатні програмісти століття та зроблені додатки учнів на попередніх уроках. 3. Слово підсудним (щось на кшталт «Ми невинні! Ми хотіли, як краще! Ми — потрібні! Ми — гарні! Без нас всі пропадуть! тощо») 4. Вирок суду (учні-судді опрацьовують документи прикладів вироків, що є в Інтернет, записують головні юридичні фрази вироку, сподіваюся, що виносять виправдувальний вирок та знімають всі підозри з «підсудних») |
Учні усвідомлюють власні завдання, готують матеріали «суду» для розгляду, радяться одне з одним, працюють у визначених групах, виконують обрані ролі. Той, хто не працює у групах (ледарі, або ті, хто відмовився грати в судове засідання — отримують від вчителя завдання на створення програми обробки масивів з підручника з обов’язково оцінкою за урок. Інші отримують оцінки за роботу у грі.) |
VII. Фізкультхвилинка |
|
VIII. Підсумки уроку та рефлексія Вправа «Знаю/можу/володію» На магнітній дошці намальована схема. |
Учні формулюють відповіді на питання Учні обирають шаблон відповіді та доповнюють шаблон власними знаннями та враженнями |
IX. Домашнє завдання Творче: обрати будь-яку тему з тих, що вивчали у 9 класі, та створити до неї навчальну презентацію, буклет чи програмний додаток для майбутніх дев’ятикласників |
Учні записують домашнє завдання, ставлять уточнювальні питання |