ЛЮДИНА І СВІТ. 11 клас.
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Розділ ІХ. СВІТОГЛЯД ЯК НАЙВИЩА ФОРМА САМОУСВІДОМЛЕННЯ ЛЮДИНИ
Урок 63. Історичність світогляду
Мета: сформувати поняття «історичність світогляду», з’ясувати, як світогляд змінюється в історичні епохи; виховувати естетичну культуру.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: захист електронних проектів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Історична свідомість. Історична пам’ять. У суспільному житті людини важливу роль відіграє історична свідомість і світогляд. Вони посідають важливе місце в розвитку свідомості і світогляду школяра. Знавці стверджують, що історична свідомість і світогляд є ядром загальної свідомості школяра, адже це здатність сприймати і розуміти минуле людства і свого народу, свого роду, використовуючи досвід поколінь, знаходити, виробляти власні орієнтири в навчанні і житті.
Історична свідомість — це не сума знань з історії, а етична, політична орієнтація на основі набутих знань. Це з’ясування свого місця в житті людей під кутом зору історії, її життєвих уроків. В історичній свідомості і світогляді головне — пам’ять у голові, пам’ять у серці. Це так звана комора свідомості, яку необхідно поповнювати і дуже дбайливо використовувати.
Вивчення історії народів і держав починається з опису перших поселень людей на землі, розкриття специфіки утворення родів і закінчується історією сучасних сіл, міст, держав. У цих об’єднаннях людей складалася їхня взаємодія з природою, вироблялися моральні і правові норми спільного проживання. Історія навчає, що тільки пошана до людини незалежно від її походження, вірувань може стати основою нормального життя і високого рівня демократії
Для історичної свідомості і світогляду потрібні знання історії людства, цивілізації і знання про свій рід, про свої село чи місто. Тарас Шевченко заповідав нам:
Все розберіть, та й спитайте
Тоді себе: Що ми?
Чиї сини, яких батьків?
ІІІ. Захист електронних проектів
Теми
1. «Як формується історична свідомість?»
2. «Проблеми формування історичної свідомості і світогляду українців».
3. «Як формується історичний світогляд?»
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда з учнями
1. Що таке історична пам’ять, історичний світогляд?
2. Назвати чинники історичного світогляду.
3. Як формувати історичний світогляд у школярів?
V. Підсумок уроку
VІ. домашнє завдання
Підготувати повідомлення до наступного уроку.