Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10 (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 75. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ ЧАСТИНАМИ. ПОБУДОВА ЧОТИРИКУТНИКА ЗА ЗРАЗКОМ
Мета: ознайомити учнів з прийомами додавання і віднімання чисел частинами; продовжити формування обчислювальних умінь і навичок; вправляти у розв'язуванні задач, побудові чотирикутника за зразком; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування задач. Робота з числовим віялом
✵ З бідона вилили спочатку 6 л води, а потім — ще 3 л. Скільки літрів води вилили з бідона?
✵ Качка має масу 2 кг, а індик — 5 кг. На скільки кілограмів індик важчий від качки?
✵ Коли у відро долили 2 л молока, у ньому стало 8 л. Скільки літрів молока було у відрі спочатку?
2. Розв'язування прикладів, що містять три доданки
2 + 4 - 1 9 - 2 - 2 4 + 4 + 1
3 + 1 + 2 6 + 2 - 1 5 + 2 + 1
10 — 3 7 + 1 + 2 8 - 2 + 1
3. Робота з геометричним матеріалом
— Поділіть чотирикутники на:
а) два трикутники;
б) два чотирикутники;
в) трикутник і чотирикутник;
г) трикутник і п’ятикутник.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Пояснення вчителя
На дошці — приклад 5 + 2.
— Чому дорівнює сума? Як ви дізналися? (Ми знаємо таблицю додавання числа 2.)
— А ще ви знаєте склад числа 7. (7 — це 5 і 2.)
— Існує й інший прийом обчислення цього результату: додавання і віднімання по одному. Цей прийом вам знадобиться в другому класі, коли ми будемо додавати великі числа.
— Викладіть ліворуч 5 квадратиків, а праворуч 2 кружечки.
— Підсуньте 1 кружечок до квадратиків. Скільки фігурок ліворуч одержали? (5 + 1 = 6)
— Тепер підсуньте ще 1 кружечок до квадратиків.
— Скільки фігурок ліворуч одержали? (6 + 1 = 7)
Висновок. Ми додавали 2 кружечки по одному: 5 + 1 + 1 = 7.
— Поясніть, як ви до 6 квадратиків додасте 3 кружечки по одному.
— У вас 3 повітряних кульки. Скільки дівчат одержить по 1 кульці? (3)
— У вас 5 цукерок. Скільки хлопчиків одержать по одній цукерці? (5) Висновок. Число 3 складається із трьох одиниць, а число 5 - з п’яти. Ми вміємо додавати числа не відразу, а по одному.
2. Робота з набірним полотном
— Можна додавати і віднімати числа частинами.
— Скільки синіх паличок у Петрика? (6) Скільки рожевих? (4) Скільки їх усього?
— Як рахував Петрик? (Він додавав по одному)
— Скільки синіх паличок у Маринки? Скільки рожевих? Скільки всього?
— Як рахувала Маринка? (Вона додавала частинами: 2 + 2).
— А як інакше можна було додати 5 + 4? (5 + 1 + 3; 5 + 1 + 1 + 2; 5 + + 3 + 1 і т. д.)
— Маринка обрала найзручніший спосіб.
Висновок. Числа більші, ніж 3, додавати і віднімати по 1 довго. Зручніше розбити другий доданок на два менші числа. Для цього треба добре пам’ятати склад чисел.
Фізкультхвилинка
3. Робота за підручником (с. 82)
Завдання 1
— Розгляньте малюнок ліворуч. Скільки кульок? Яких скільки?
— Розгляньте малюнок праворуч. Скільки кульок? Яких скільки?
— Поясніть за виразами, як виконали додавання.
Завдання 2
— Розгляньте малюнок. Скільки рогаликів у кошику? Скільки рогаликів узяли? Поясніть за виразами, як виконали віднімання.
Завдання 3
— Виконайте додавання за зразком.
— На які два числа можна розкласти число 4; число 3?
Завдання 4
— Виконайте віднімання за зразком.
— На які два числа можна розкласти число 4; число 5?
Завдання 5
— Розв’яжіть кругові приклади.
— Скільки прикладів на додавання? на віднімання?
Завдання 6
— Накресліть у зошиті чотирикутник за зразком.
— Проведіть відрізок так, щоб вийшло два трикутники. Зробіть це різними способами.
Завдання 7
— Як за допомогою трилітрової і дволітрової посудин відміряти 1 л води? (Налити в трилітрову, відлити у дволітрову. У трилітровій залишиться 1 л.)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (ДИВ. ДОДАТОК НА с. 38)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Віршована задача
Сім цукерок є в Тані.
Дві цукерки віддасть мамі,
Дві віддасть своїй сестрі,
Дві бабулі. А собі?
— Скільки цукерок залишиться у Тані?
— Як від 7 можна відняти 6 частинами?