Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10 (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 77. ПЕРЕСТАВНИЙ ЗАКОН ДОДАВАННЯ. ОБЧИСЛЕННЯ ПРИКЛАДІВ ЗРУЧНИМ СПОСОБОМ. СКЛАДАННЯ РІВНОСТЕЙ І НЕРІВНОСТЕЙ ІЗ ПОДАНИХ ЧИСЕЛ
Мета: закріпити вміння застосовувати переставну властивість додавання під час обчислень; вчити обчислювати приклади зручним способом, складати рівності і нерівності із поданих чисел: розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Математичний диктант
✵ Число 3 збільшити на 7.
✵ Знайдіть суму чисел 6 і 4.
✵ На скільки 5 більше, ніж 3?
✵ На скільки 8 менше 10?
Взаємоперевірка робіт.
2. Гра «У лісовій школі»
Учитель на набірному полотні виставляє грибочки і звірів.
— Звірі одержали завдання порахувати, скільки всього грибочків? Білочка, їжачок і зайчик виконали завдання по-різному. Хто з них виконав завдання правильно?
— Усі вони виконали завдання правильно, тому що згадали переставний іакон додавання. Від зміни місць доданків сума не зміниться.
3. Робота за індивідуальними картками
Картка № 1
а) 4 + 6 - 3 = 1 + 1 + 8 =
7 - 3 + 5 = 2 + 8 - 9 =
б) У двох банках 4 л соку. У першій — 3 л. Скільки літрів соку в другій банці?
Картка № 2
а) 3 + 5 - 2 = 7 + 1 + 1 =
6 - 3 + 4 = 3 + 7 - 5 =
б) У двох кошиках 5 кг грибів. У другому кошику — 2 кг. Скільки кілограмів грибів у першому кошику?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 84)
Завдання 1
— Скільки жовтих квітів у першому рядку? Скільки червоних квітів у першому рядку?
— Скільки всього квітів? Який приклад склали?
— Скільки жовтих квітів у другому рядку? Скільки червоних квітів у другому рядку?
— Скільки всього квітів? Який приклад склали?
— Кількість жовтих квітів позначимо маленькою латинською літерою а. Кількість червоних квітів позначимо маленькою латинською літерою b. Запишемо переставний закон додавання для будь-яких натуральних чисел.
а + b = b + а
Завдання 2
— Обчисліть зручним способом.
Висновок. Зручніше до більшого числа додавати менше число.
Завдання 3
— Обчисліть і зробіть висновки.
— Доданків може бути не тільки два, але й більше. Як би ми не переставляли доданки, сума буде однаковою, тому що сума — це результат об’єднання. Тут важливо — скільки всього, а не в якому порядку додавати.
Завдання 4
— Складіть 4 рівності і 4 нерівності, використовуючи числа: 7; 3; 4; 8; 5; 2.
— Прочитайте рівності. Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «більше».
— Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «менше».
Завдання 5
— Хто важчий? Поясніть свою відповідь. (Лисичка, бо на шальці біля білочки стоїть гиря,.)
Завдання 6
— Складіть і розв’яжіть приклади від Плюса Плюсовича і Мінуса Мінусовича. Поставте відповідно знаки « + » чи «-». (9 - 2 - 2 + 1 = 6; 6 + 3 - 1 + 2 = 10; 4 + 3 - 1 + 3 = 9; 5 + 5 - 5 + 3 = 8)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язання прикладів з коментуванням
1 + 9 2 + 3 + 5 3 + 2 = 2 + ...
9 + 1 5 + 3 + 2 3 + ... = 4 + 3
2. порівняння виразів
4 + 3 ... 10 - 3 6 - 3 ... 8 5 + 2 ... 4
8 + 1 ... 5 + 3 5 ... 7 + 0 3 + 2 ... 9 - 4
3. Логічна задача
Троє друзів — Вітя, Сергій і Коля — розфарбовували малюнки олівцями трьох кольорів: червоним, синім, зеленим. Вітя розфарбовував не червоним і не синім олівцем, Коля — не синім. Яким олівцем користувався кожний з хлопчиків?
червоним |
синім |
зеленим |
|
Вітя |
- |
- |
+ |
Сергій |
- |
+ |
- |
Коля |
+ |
- |
- |
Відповідь: Вітя — зеленим, Сергій — синім, Коля — червоним.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Вставте пропущене число:
— Як дізналися, яке число необхідно вставити?