Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 86. ПРОСТОРОВІ ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ (КУБ, КУЛЯ, ЦИЛІНДР). СКЛАДАННЯ І РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ПРИКЛАДІВ ЗА ТАБЛИЦЕЮ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з просторовими геометричними фігурами (кубом, кулею, циліндром); учити складати і розв'язувати приклади за таблицею; розвивати вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Кругові приклади
7 + 3 1 + 6 6 + 2
8 + 1 10 - 4 9 - 8
2. Математичний диктант
✵ Запишіть «сусідів» числа 9.
✵ Запишіть попереднє число до числа 8.
✵ Запишіть наступне число до числа 4.
✵ Збільшіть 2 на 6.
✵ Перший доданок 2, другий доданок 7. Чому дорівнює сума?
✵ 10 зменшити на 6.
✵ Запишіть числа 11; 14; 17.
✵ Запишіть попереднє число до числа 16.
✵ Запишіть наступне число до число 18.
3. Гра з монетами
Учитель виставляє монети 10 к., 5 к., 2 к., 1 к.
— Які двоцифрові числа можна утворити за допомогою цих монет?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 93)
— Розгляньте малюнки. Які геометричні фігури ви бачите?
— Куб, куля, циліндр — це просторові геометричні фігури.
Завдання 1
— Назвіть предмети, що мають форму куба, кулі, циліндра. (Коробка, кімната, акваріум, м’яч, вітамінка, каструля, чашка...)
Завдання 2
— Розгляньте таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?
— Складіть і розв’яжіть приклади за таблицею.
Завдання 3
— Складемо і розв’яжемо задачі за малюнками.
— Скільки літрів води у відрі? Скільки літрів долили з банки? Складіть умову першої задачі. Яке запитання? Скажіть розв’язання і відповідь.
— Скільки літрів у першій банці? у другій? Складіть умову другої задачі. Яке запитання? Скажіть розв’язання і відповідь.
Завдання 4
— Скільки цукру привезли в їдальню? Скільки цукру використали? Скільки кілограмів цукру залишилось у їдальні? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
— Яка маса бочки з медом 9 кг? Скільки стала важити бочка, коли половину меду з’їли? (5 кг) Яка маса половини меду? (4 кг) Яка маса порожньої бочки? (1 кг)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з матеріалом для лічби
У вчителя — пучок з 10 паличок та окремі палички.
За допомогою паличок учитель показує числа 11; 12; 13; 20; 14.
Міркування учнів. У пучку 10 паличок і 1 паличка — це 11. У цьому числі 1 десяток і 1 одиниця.
2. Розв'язування прикладів з коментуванням
3 + 3 + 4 7 - 1 + 0 5 + 5 - 3
7 - 4 - 2 8 - 1 - 1 8 - 2 - 1
3. Робота над текстовою задачею
На подвір’ї гралися 7 хлопчиків і 3 дівчинки. Петрик, Аліна і Сергій пішли додому. Скільки хлопчиків залишилося на подвір’ї? Скільки дівчаток?
— Скільки хлопчиків гралося на подвір’ї?
— Скільки хлопчиків пішло додому?
— Скільки дівчаток гралося на подвір’ї?
— Скільки дівчаток пішло додому? Як дізналися?
4. Гра «Вставте пропущений знак»
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Пряма й зворотна лічба в межах 20.
— Прочитайте записані числа: 14; 16; 17; 18;20.
— Скільки десятків та одиниць у числах 12; 13; 15; 19?