Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 91. ЗАЛЕЖНІСТЬ РІЗНИЦІ ВІД ЗМІНИ ЗМЕНШУВАНОГО. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЕЛ 1. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: проаналізувати залежність різниці від зміни зменшуваного; формувати в учнів уміння додавати і віднімати в межах 20 на основі знань про попереднє й наступне числа; розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, мислення дітей; виробляти самостійність у роботі; виховувати інтерес до математики, бажання вчитися й добувати знання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба. Робота з числовим віялом
✵ Знайдіть різницю чисел: 7 і 3; 8 і 5.
✵ Знайдіть суму чисел: 7 і 3; 4 і 2.
✵ Зменшуване 9, від’ємник 4. Знайдіть різницю.
✵ Знайдіть різницю чисел 10 і 3, а потім порівняйте різницю і від’ємник.
2. Гра «ланцюжок»
4 + 3 - 1 + 2 - 3 + 1 - 2
3. Робота за таблицею «Обери різницю»
Зменшуване |
8 |
9 |
9 |
9 |
10 |
10 |
10 |
Від’ємник |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Різниця |
4 |
3 |
4 |
2 |
4 |
3 |
1 |
5 |
2 |
6 |
3 |
5 |
2 |
2 |
|
6 |
5 |
7 |
6 |
3 |
4 |
3 |
— Як називаються числа при відніманні?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 98)
Завдання 1
— Розгляньте таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому? Який компонент змінюється? Який не змінюється? Обчисліть різницю. Запишіть утворені рівності в зошит. Проаналізуйте, як змінюється різниця.
Завдання 2
— Запишіть числа: нуль, дванадцять, вісім, чотирнадцять, одинадцять, вісімнадцять, три, шістнадцять.
— Назвіть ці числа у порядку зростання.
— Назвіть одноцифрові числа.
— Назвіть двоцифрові числа.
— Кожне двоцифрове число зменшіть на 1, а одноцифрове — збільшіть на 1.
Завдання 3
— Прочитайте вирази.
— Назвіть суми.
— Назвіть різниці.
— Обчисліть значення виразів.
— Запишіть вирази, в яких різниця чисел більша за 10.
Завдання 4
— Скільки масок приготували для карнавалу казок? Скільки масок принесли артисти? Скільки стало масок? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
— Скільки костюмів приготували для карнавалу казок? Для карнавалу казок приготували костюми. Скільки костюмів роздали артистам? Скільки костюмів залишилося? Скільки костюмів було спочатку? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 6
— Розгляньте малюнок. Розв’яжіть кругові приклади. Дізнайтеся, скільки грибочків зібрав їжачок Стоголочок.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Складання і розв'язування задач за коротким записом
Було — 12 |
Було — 12 |
Подарував — 1 |
Подарували — 1 |
Залишилося — ? |
Стало — ? |
— Яку дію використали? Чому?
2. Самостійна робота
10 - 7 7 - 6 10 - 5 20 - 1
6 + 3 1 + 8 4 + 6 19 + 1
— Підкресліть у прикладах зменшуване.
3. Порівняння чисел і виразів
4. Логічна задача
— Скільки одержимо, якщо додамо до найбільшого одноцифрового числа найменше одноцифрове число?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Наведіть приклади на додавання і віднімання одиниці у межах 20.