Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 92. ЗАПИСУВАННЯ ЧИСЕЛ У РОЗРЯДНУ ТАБЛИЦЮ. РОЗКЛАДАННЯ ЧИСЛА НА РОЗРЯДНІ ДОДАНКИ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З НУМЕРАЦІЄЮ ЧИСЕЛ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із записуванням чисел у розрядну таблицю, розкладанням числа на розрядні доданки; вчити розв'язувати приклади, пов'язані з нумерацією чисел у межах 20; розвивати увагу, мислення дітей; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Математичний диктант
✵ Запишіть число, що стоїть за числом 13.
✵ Запишіть попереднє число до числа 17.
✵ Запишіть «сусідів» числа 14.
✵ Запишіть число, яке складається з 1 десятка й 9 одиниць.
✵ Зменшуване 10, від’ємник 8. Чому дорівнює різниця?
✵ Зменшуване 3, від’ємник 2. Чому дорівнює різниця?
Взаємоперевірка робіт. (14; 16; 13; 15; 19; 2; 1)
— У кого немає жодної помилки? А хто помилився?
— Назвіть одноцифрові числа; назвіть двоцифрові числа.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 99)
Завдання 1
— Розгляньте розрядну таблицю. Що записано у першому стовпчику? у другому?
— Накресліть в зошиті розрядну таблицю. Запишіть у таблицю розряди чисел: 10; 17; 14;20.
— Яке число найменше? а найбільше?
— У якому числі більше десятків? А одиниць?
Завдання 2
— Запишіть двоцифрове число, у якому кількість десятків дорівнює кількості одиниць. (11; 22; 33; 44; 55; 66; 77; 88; 99) Скільки таких чисел?
Завдання 3
— Розкладіть числа на розрядні доданки за зразком.
Завдання 4
— Складіть і розв’яжіть вирази за зразком.
15 — це 10 і 5, отже 10 + 5 = 15;
15 — це 10 і 5, якщо забрати 10, залишиться 5: 15 - 10 = 5;
15 — це 10 і 5, якщо забрати 5, залишиться 10: 15 - 5 = 10.
Завдання 5
— Яка висота берези? Що сказано про висоту сосни? Яка висота сосни? Завдання 6
— На скільки метрів сосна вища від берези? На скільки метрів тополя вища від берези? Порівняйте висоту сосни і тополі.
Завдання 7
— Розгляньте малюнок. Яка дівчинка іде ліворуч, а яка — праворуч?
— Яка наближається до ялинки, а яка — віддаляється?
— У якій конструкції найбільше трикутників? (У дівчинки в синій сукні — 7.)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Коментоване розв'язування прикладів
10 + 6 17 - 7 10 + 10
19 - 10 11 - 1 18 + 1
2. Самостійна робота
14 - 10 + 2 13 - 3 + 3 12 - 2 - 2 15 - 5 - 4
18 - 8 + 0 3 - 3 + 3 4 + 6 - 9 7 - 7 + 7
3. Логічна задача
Якщо Марина старша на 2 роки від Віри, а Віра на 3 роки старша від Олі, то хто старший: Марина чи Оля? (Марина)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Розкладіть числа 18; 13; 11 на розрядні доданки.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 94
Веселі задачі
Білка-мама, білченя
По горіхи йдуть щодня.
І, збираючи горіхи,
Білченя сказало тихо:
— Ось чотири, ось ще п’ять.
Як же їх порахувать? (9)
Кіт Матвій від річки йшов,
Чималенький ніс улов.
Щоб хвилинку відпочити,
На пеньок край стежки сів,
Взявся рибку полічити:
Три лини, сім карасів.
Три плюс сім — додать не може
Хто Матвію допоможе? (10)
Десять стиглиг зерен сої
Хом’ячок у нірку з поля
За щоками наносив,
З них чотири зразу з’їв.
Лишок перегодом з’їсть.
Скільки в нього зерен?.. (6)