Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 11 ДО 20. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 20 НА Основі НУМЕРАЦІЇ
Урок 94. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗІВ. ПРЯМА ТА ОБЕРНЕНА ЗАДАЧІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ДВІ ДІЇ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ
Мета: ознайомити учнів з прямою та оберненою задачами; вдосконалювати обчислювальні навички під час розв'язування прикладів на дві дії, порівняння виразів; вчити будувати відрізки; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Математичний диктант
✵ До 10 додати 5.
✵ Знайти суму 7 і 2.
✵ Яке число більше, 17 або 18?
✵ Знайти різницю чисел 9 і 4.
✵ 17 зменшити на 7.
✵ 4 плюс 10.
✵ Яке число іде за числом 15?
✵ Яке число стоїть між числами 17 і 19?
✵ 10 мінус 8.
✵ Я задумала число, додала до нього 6 й одержала 18. Яке число я задумала?
2. Веселі задачі (див. Додаток на с. 64)
3. Гра «Хто швидше?»
Біля дошки — 3 команди.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 101)
Завдання 1
— Порівняйте вирази. Прочитайте рівності.
— Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «більше».
— Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «менше».
Завдання 2
— Порівняйте і розв’яжіть задачі. Чим вони схожі? Чим відрізняються? Скористайтеся підказками.
— Прочитайте першу задачу. Скільки коників розписала майстриня? Скільки півників розписала майстриня? Яке запитання задачі? Скажіть розв’язання і відповідь.
— Скористайтеся підказкою. Це пряма задача.
— Прочитайте другу задачу. Скільки коників розписала майстриня? Скільки всього іграшок розписала майстриня? Яке запитання задачі? Скажіть розв’язання і відповідь.
— Скористайтеся підказкою. Це обернена задача.
— Прочитайте третю задачу. Скільки півників розписала майстриня? Скільки всього іграшок розписала майстриня? Яке запитання задачі? Скажіть розв’язання і відповідь.
— Скористайтеся підказкою. Це обернена задача.
— В оберненій задачі те, що було невідомим, стає відомим, і навпаки.
— Скільки обернених задач ми склали до однієї прямої? Чому?
Завдання 3
— Прочитайте вирази. Розв’яжіть лише ті, що містять дві дії. Прочитайте приклади так, щоб відповіді звучали у порядку спадання. (19 - 5 + 4; 10 + 7 - 3; 20 - 10 + 3; 17 + 2 - 9; 12 + 4 - 10).
Завдання 4
— Яку відстань проповз черв’ячок? Яку відстань проповзла гусінь? На- кресліть відстань, яку проповзла гусінь.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «склади та розв’яжи»
— Запишіть 5 прикладів на віднімання з відповіддю 6.
10 - 4 = 6 9 - 3 = 6 8 - 2 = 6 16 - 10 = 6 6 - 0 = 6
— Складіть 6 прикладів на додавання з відповіддю 10.
5 + 5 = 10 7 + 3 = 10 9 + 1 = 10
6 + 4 = 10 10 + 0 = 10 8 + 2 = 10
2. Розв'язування текстової задачі
Маша засушила 19 дубових і кленових листків. Кленових листків було 9. Скільки дубових листків засушила Маша?
Відповідь:
— Скільки всього листочків засушила дівчинка?
— Скільки кленових листочків засушила дівчинка?
— Як дізнатися, скільки дубових листочків засушила дівчинка?
19 - 9 = 10 (л.)
— Чому використовували дію віднімання?
3. Розв'язування логічної задачі
Вік трьох дівчаток 11; 12; 14 років. Скільки років кожній з них, якщо Оля молодша від Тамари, а Тамара молодша від Марини? (Олі — 11 років, Тамарі — 12 років, Марині — 14 років.)
4. Гра «Ланцюжок»
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Встаньте, числа, по порядку»
Учитель роздає дітям картки із числами 13; 18; 11; 12; 15; 17; 14; 16; 19; 20.
За командою вчителя «Встаньте, діти, у порядку зростання» діти займають відповідні місця.