Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 99. ЧИСЛА ВІД 40 ДО 99. УТВОРЕННЯ ЧИСЕЛ. ПОПЕРЕДНЄ І НАСТУПНЕ ЧИСЛА
Мета: ознайомити учнів з утворенням і назвами чисел від 40 до 99; вправляти у знаходженні значень виразів; розвивати вміння розв'язувати задачі; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
1) Повторення складу чисел.
2) Назвіть «сусідів» чисел 29; 35; 30; числа, більші, ніж 24, але менші за 39.
2. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Продовжте ряд чисел.
10; 8; 11; 9; 12; 10; 13; ?; ?.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
Як і на попередньому уроці, потрібно, використовуючи різний демонстраційний матеріал для лічби (палички, олівці, кубики, ґудзики, різні предметні картинки), вправляти дітей у лічбі.
— Покладіть три десятки паличок. Додайте ще 9 паличок. Скільки стало?
— До 39 додамо ще 1 паличку. Скільки стане?
2. Робота за підручником (с. 106)
Завдання 1
— Скільки олівців у 4 коробках? Яке число наступне до числа 40?
— 4 десятки, або сорок, та ще один олівець — сорок один олівець. 4 десятки та ще одиниця — сорок один. Яким буде наступне число?
Завдання2
— Скільки ґудзиків на кожному малюнку?
Завдання 3
— Маємо сорок дев’ять ґудзиків. Додамо один ґудзик до дев’яти. Утвориться ще один десяток. Отже, отримали 5 десятків, або 50.
Завдання 4
— Назвіть усі числа від 30 до 40; від 41 до 50; від 65 до 85; від 89 до 98.
3. Первинне закріплення
1) Учитель показує 4 пучки і 2 окремі палички, 6 пучків і 9 паличок тощо.
— Скільки всього паличок?
2) Назвіть усі числа від 60 до 70, від 58 до 68 тощо.
3) Назвіть попереднє і наступне числа до чисел 50; 85 тощо.
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Знаходження значень виразів
17 - 7 + 3 8 + 2 + 4 19 - 9 + 1
2. Розв'язування задачі
✵ У каністрі було 10 л бензину. В неї долили 6 л. Скільки літрів бензину стало в каністрі?
На дошці — коротка умова задачі.
Учні середнього рівня розв’язують задачі під керівництвом учителя, а високого — самостійно.
3. Лічба у межах 99
4. Закріплення уявлень про літр і кілограм
Дописавши найменування до записаних на дошці чисел (10 кг і 5 кг, 4 л і 14 л), можна запропонувати дітям скласти завдання за цими даними. Наприклад:
✵ В одному кошику 10 кг яблук, в іншому — 5 кг.
На скільки кілограмів яблук у першому кошику більше, ніж у другому? Задача розв’язується усно.
— Змініть питання так, щоб задача розв’язувалася додаванням.
5. Розв'язування задачі
В одній вазі лежало 20 пряників, а у другій — 15. З першої вази взяли 10 пряників, а з другої — 5. У якій вазі залишилося більше пряників?
6. Розв'язування логічного завдання
Катя виліпила з пластиліну слона, зайця і верблюда. Яку фігуру Катя виліпила раніше, якщо слон з’явився пізніше за усіх, а верблюд не раніше зайця? (Зайця)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?