Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 101. УТВОРЕННЯ ЧИСЛА 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДЕСЯТКАМИ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів уміння додавати і віднімати десятками; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати прості задачі; розвивати кмітливість, мислення дітей; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
— Яке сьогодні число? А яке число було вчора? позавчора? Яке число буде завтра? післязавтра?
— На кожному поверсі 4 квартири. Номер однієї з квартир на першому поверсі 38. Які номери квартир можуть бути ще на цьому поверсі? (Назвати декілька варіантів.) Якщо 38 — це номер останньої квартири на першому поверсі, то на якому поверсі знаходиться квартира номер 45?
— Дівчинка читає книгу на сторінці 50. Назвіть номери попередньої і наступної сторінок.
2. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Продовжте ряд чисел.
3; 4; 5; 11; 12; 13; 18; ?; ?.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 108)
Пояснення вчителя
Роботу над утворенням числа 100 можна розпочати із загадки про цибулю.
✵ Сидить дід, в сто шуб одягнений, хто його роздягає, той сльози проливає.
Сказати, що число 100 часто використовується в розмові, коли хочуть підкреслити, що чогось багато. Наприклад, сто доріг, сто шляхів, сто разів говориться, сто слів у хвилину тощо.
— Як утворюється число 100? Якщо до 99 додати одиницю, то отримаємо 100. Якщо до 9 десятків додати 1 десяток, отримаємо 10 десятків, або 100 одиниць. 1 сотня = 10 десятків. 1 сотня = 100 одиниць. У записі числа 100 нулі означають, що немає окремих одиниць і окремих десятків, а цифра 1 означає, що в числі 1 сотня.
Коли предметів мало, то їх рахують по одному; коли предметів багато, їх групують під час лічби, наприклад, парами, п’ятірками, десятками.
На столі вчителя — 100 паличок і 10-12 резинок для зв’язування десятків. Учитель ставить запитання:
— Як швидше дізнатися, скільки на столі паличок? — і, якщо не підкажуть діти, пропонує зібрати палички в пучки — десятки. Цю роботу виконують двоє-троє учнів, які відлічують по 10 паличок і зв’язують десятки за допомогою резинок. Потім учитель показує, а всі учні хором рахують десятки: 1 десяток, 2 десятки і так далі до 10 десятків.
— Десять — нова лічильна одиниця. Що рахують десятками? (Яйця, ґудзики, овочі, в упаковці товару зазвичай 10 штук тощо.)
— Скільки десятків кісточок відкладено на рахівницях? (2) Прилічуємо по 1 десятку і називаємо результат. (3 десятки, або 30; 4 десятки, або 40, тощо.) Відлічуємо по 2 десятки і називаємо, скільки залишилося. (Залишилося 8 десятків, або 80; 6 десятків, або 60;..., 2 десятки, або 20, тепер не залишилося жодного десятка, або 0 десятків.)
— Числа можна додавати і віднімати десятками: 2 дес. + 1 дес. = 3 дес., або 20 + 10 = 30.
Завдання 1
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (20 + 30; 90 - 40; 50 - 10; 70 - 30; 80 + 20; 90 + 10; 60 + 30; 50 + 40).
— Які приклади залишилися без пари? (40 - 20; 70 + 10)
Завдання 2
— Розгляньте малюнок. Скільки фарб в одній коробці? у двох таких коробках? у 5 коробках? у 10 коробках?
Завдання 3
— Скільки пиріжків напекла бабуся? Скільки пиріжків було з джемом? Скільки пиріжків було з яблуками? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 4
— Яка довжина тіла синього кита? Скільки слонів може розміститися на спині цього кита? Скільки слонів може розміститися на спинах двох китів? трьох китів?
2. Первинне закріплення (див. Додаток до уроку на с. 74)
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв'язування задач
В одній коробці 10 олівців. Скільки всього олівців у трьох таких коробках? у 8 коробках?
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв'язування логічного завдання
— Скільки кінців у палиці? у 2 палиць? у двох з половиною?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання сподобалося найбільше?