Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 108. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ І ОБЧИСЛЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕННЯ. ДОПОВНЕННЯ РІВНОСТЕЙ. ПЕРЕТВОРЕННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИН. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: вчити учнів перетворювати одиниці вимірювання довжини; формувати вміння складати вирази й обчислювати їх значення, доповнювати рівності, розв'язувати задачі; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправи на повторення
— Назвіть усі числа четвертого десятка.
— Назвіть усі числа першої сотні, у яких число одиниць 6.
— Дані числа 6; 1; 8; 0; 9; 61; 90; 88; 19.
Скільки чисел записано? Скільки використовували різних цифр?
— Яке одноцифрове число найменше? найбільше двоцифрове?
— Прочитайте спочатку двоцифрові числа, потім — одноцифрові.
2. Розв'язування задач
✵ Учителька перевірила 10 зошитів з письма. Їй залишилося перевірити ще стільки ж зошитів з математики. Скільки всього зошитів перевірить учителька?
✵ На скільки більше зошитів учителька вже перевірила, ніж їй залишилося перевірити?
3. Математичний диктант
✵ Запишіть числа 17; 71; 56; 66; 50; 98.
✵ Запишіть числа, в яких 2 дес. 4 од.; 7 дес. 3 од.; 3 дес. 9 од.
✵ Запишіть число, що передує числу 80.
✵ Запишіть число, наступне за числом 79.
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Складіть і запишіть числа, використовуючи три задані цифри (2; 4; 9; 0; 5; 8).
— Чому в другому випадку можна скласти тільки 4 числа, а не 6, як у першому випадку?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 115)
Завдання 1
— Складіть вирази і знайдіть їх значення.
Завдання 2
— Складіть і розв’яжіть приклади від Плюса Плюсовича і Мінуса Мінусовича.
Завдання 3
✵ Запишіть числа, більші на 1: 34; 67; 12; 90; 4.
✵ Запишіть числа, менші на 1: 92; 25; 19; 87; 4.
Завдання 4
— Перетворіть одиниці вимірювання довжини.
Завдання 5
— Скільки мотрійок потрібно розфарбувати Наталочці та Богданці? Скільки мотрійок вони вже розфарбували? Скільки мотрійок ще потрібно розфарбувати? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 6
— Скільки коштує морозиво «Ескімо»? Це на 2 грн дорожче, ніж коштує морозиво «Пломбір». Скільки коштує «Пломбір»? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 7
— На двох тарілках лежала однакова кількість яблук. Якою стала різниця між кількістю яблук на тарілках після того, як з першої тарілки 1 яблуко переклали на другу? (Різниця дорівнює 2:1 + 1.) Якою стане різниця між кількістю яблук на тарілках після того, як з першої тарілки 2 яблука перекладуть на другу? (2 + 2 = 4)
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Порівняння виразів
2. Гра «Заповни пропуски»
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічних задач
✵ Яку відповідь одержимо, якщо додамо до найбільшого одноцифрового числа найменше одноцифрове натуральне число?
Відповідь: 9 + 1 = 10.
✵ Яку відповідь одержимо, якщо додамо найбільше двоцифрове число і найменше одноцифрове число?
Відповідь: 99 + 1 = 100.
✵ На скільки одиниць більше найбільше двоцифрове число, ніж найбільше одноцифрове число?
Відповідь: 99 - 9 = 90.
✵ Назвіть число у межах 20, в якому число одиниць на 7 більше, ніж число його десятків.
Відповідь: 18.
✵ Напишіть двоцифрове число, у якому число десятків на 9 більше числа одиниць.
Відповідь: 90.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чим відрізняються одноцифрові та двоцифрові числа?