Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 111. ГРИВНЯ. ПЕРЕТВОРЕННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ВАРТОСТІ. СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ВІДНІМАННЯ ІЗ ПРИКЛАДІВ НА ДОДАВАННЯ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із гривнею; вправляти у перетворенні одиниць вимірювання вартості, складанні прикладів на віднімання із прикладів на додавання; розвивати вміння розв'язувати задачі; виховувати працелюбність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
Зменшуване |
80 |
80 |
100 |
100 |
||
Від’ємник |
20 |
30 |
50 |
40 |
||
Різниця |
50 |
60 |
70 |
30 |
2. Усне розв'язування задач
На дошці — малюнок двох кошиків, біля одного запис «8 кг», біля іншого — «на 2 кг більше». Учитель пропонує скласти умову задачі, поставити питання. Задачу розв’язують, потім біля другого кошика замість першого запису з’являється інший: «10 кг».
— Що тепер можна дізнатися? Складіть задачу. Покажіть карткою, якою дією розв’яжете цю задачу. Покажіть відповідь задачі.
Кожного разу доцільно відзначати особливість цих задач: відповідь першої задачі входить до умови другої.
3. Практична робота з дидактичним матеріалом
Можна замінити її обведенням і розфарбовуванням кружечків, клітинок та ін.
— Покладіть 8 кружечків, відсуньте вбік 5 кружечків. Скільки кружечків залишилося? А якщо присунемо ті 3 кружечки, що залишилися, то скільки отримаємо кружечків?
— Намалюйте 6 трикутних прапорців. Послухайте задачу.
✵ Учениця намалювала 6 прапорців. Коли вона розфарбувала декілька прапорців, то їй залишилося розфарбувати 2 прапорці. Скільки прапорців вона розфарбувала? Як дізнатися, скільки вона розфарбувала?
З усіх 6 прапорців закриємо ті 2 прапорці, які їй залишилося розфарбувати. Скільки у неї було розфарбованих прапорців? Шість без двох. Отже, від 6 треба відняти 2. Запишемо розв’язання: 6 - 2 = 4.
Відповідь: 4 прапорці.
— Розфарбуйте 4 прапорці.
4. Хвилинка каліграфії
— Запишіть усі числа сьомого десятка.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Ознайомлення з монетами і грошовими банкнотами України
— Щоденно ми використовуємо поняття «гроші». Що таке гроші? (Відповіді учнів.)
— Які бувають гроші? (Відповіді учнів.)
Монети — це символічні гроші, що виготовляються зі зливків малоцінних металів.
Паперові гроші — це банкноти та казначейські білети.
В Україні в обігу знаходяться:
✵ грошові банкноти вартістю 1; 2; 5; 10; 20; 50; 100; 200 і 500 гривень;
✵ монети вартістю 1; 2; 5; 10; 25; 50 копійок;
✵ обігові монети номінальною вартістю 1 гривня.
2. Робота за підручником (с. 118)
Завдання 1
— Розгляньте зразок. Доповніть рівності за зразком.
Завдання 2
— Розгляньте зразок. Складіть приклади на віднімання із прикладів на додавання.
Завдання 3
— З’ясуйте, скільки грошей у кожного з хлопчиків. У Гліба — 3 монети по 10 к. і одна — вартістю 2 к. В Олеся — 5 монет по 10 к. й одна — вартістю 5 к. У Сашка — 2 монети по 10 к. У кого найбільше монет? А копійок?
— Розгляньте малюнок.
100 копійок = 1 гривня 100 к. = 1 грн
Завдання 4
— Порівняйте одиниці вартості за зразком.
— Прочитайте рівності.
— Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «більше».
— Прочитайте нерівності, у яких ви поставили знак «менше».
Завдання 5
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте відповіді, які не є круглими числами.
Завдання 6
— Яка місткість відра? Скільки літрів молока можна долити у відро, якщо в ньому вже є 7 л?
Завдання 7
— Скільки грошей у Тимка? а у Семена? Скільки коштує білет у кінотеатр? Скільки гривень має позичити Тимко Семену, щоб вони могли відвідати кінотеатр разом?
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ (див. Додаток на с. 98)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Як ви розумієте прислів’я «Копійка гривню береже»?