Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 112. ВИЗНАЧЕННЯ У ЧИСЛАХ КІЛЬКОСТІ ОДИНИЦЬ ПЕРШОГО І ДРУГОГО РОЗРЯДІВ. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ВАРТОСТІ. КРУГОВІ ПРИКЛАДИ. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
Мета: формувати в учнів уміння визначати у числах кількість розрядних одиниць розрядів, додавати і віднімати одиниці вимірювання вартості, розв'язувати кругові приклади, творчо працювати над задачею; розвивати кмітливість; виховувати бажання надавати допомогу в складній ситуації.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Фронтальна робота
1) Назвіть більше з пари чисел: 25 і 52; 22 і 23; 83 і 85; 88 і 8.
Назвіть менше: 44 і 43; 56 і 57; 95 і 59.
2) Запишіть числа: тридцять два, вісімдесят дев’ять, сорок п’ять, дев’яносто чотири.
— Поміняйте цифри в записі чисел місцями. Прочитайте отримані числа.
3) Прочитайте числа, у яких:
6 дес.; 2 дес. 3 од.; 9 дес. 9 од.; 10 дес.; 9 од.; 1 дес. 5 од.
2. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд двома-трьома числами.
3; 6; 9; 12...
3. Коментоване розв'язування прикладів
60 + 6 82 - 80 30 + 8
74 - 4 68 - 60 90 + 6
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 119)
Завдання 1
— Розгляньте малюнок. Назвіть числа. Скільки десятків і скільки одиниць має кожне з чисел?
Завдання 2
— Прочитайте числа. Спочатку назвіть тільки круглі числа, потім — числа, у яких кількість розрядних одиниць однакова. Решту чисел запишіть у вигляді суми розрядних доданків.
Завдання 3
— Виконайте додавання і віднімання одиниць вимірювання вартості.
— Щоб відняти від 1 грн 10 к., треба перетворити її на копійки. 1 грн — це 100 к., тобто 10 десятків копійок (10 монет по 10 копійок). Візьмемо одну монету вартістю 10 к. Ще залишилося 9 монет по 10 к., тобто 9 десятків копійок, або 90 копійок.
Завдання 4
— Розв’яжіть кругові приклади.
Завдання 5
— Скільки купили суниць? Скільки купили аґрусу? Скільки кілограмів ягід використали на варення? Скільки ягід залишилося? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 6
— Розгляньте вирази, складені до попередньої задачі, і розкажіть, які ягоди могли бути використані. Чи можуть бути інші випадки?
Завдання 7
— Скільки огірків привезли в супермаркет? Скільки помідорів привезли в супермаркет? Що продали за день? Скільки кілограмів овочів залишилося?
Завдання 8
— Якої вартості бувають монети? Паперові гроші? Хто зображений на банкноті 1 грн; 2 грн? Скільки коштує проїзд у міському транспорті?
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв'язування задач
1) У Тетянки було 20 марок про тварин, а про космос — на 4 марки більше. Скільки марок про космос було у Тетянки?
2) Творча робота над задачею.
Для дитячого садка купили 20 лійок, а лопаток — на 8 більше, ніж лійок. Про що можна дізнатися, обчисливши такі вирази: 20 + 8 = ? 20 + (20 + 8) = ? Учні пояснюють, що можна дізнатися, розв’язавши кожний з цих виразів.
3) Самостійне розв’язування задачі з наступною взаємоперевіркою.
Тато знайшов 30 грибів і 6 білих грибів. Скільки всього грибів знайшов тато?
2. Офтальмологічна пауза
3. Самостійна робота
1 варіант
40 + 6 29 + 1 39 + 1 + 5
35 - 5 60 - 1 60 + 1 + 3
2 варіант
30 + 7 50 - 1 30 + 1 + 7
44 - 4 79 + 1 89 + 1 + 5
Двоє учнів працюють біля дошки.
Перевірка
— Поставте знак «плюс», якщо приклади розв’язані правильно.
— Поставте знак «мінус», якщо допущені помилки.
— Просигналізуйте зеленим кольором ті, хто виконав роботу правильно.
— Просигналізуйте червоним кольором ті, хто припустився помилок.
— Молодці!
4. Розв'язування логічної задачі
Батька одного чоловіка звуть Микола Петрович, а сина — Олексій Володимирович. Як звуть чоловіка? (Володимир Миколайович)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого навчилися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?