Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 113. РОЗКЛАДАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА РОЗРЯДНІ ДОДАНКИ. ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ НУМЕРАЦІЄЮ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ. КРЕСЛЕННЯ ВІДРІЗКІВ
Мета: продовжити роботу із вдосконалення техніки усної лічби, навичок додавання й віднімання двоцифрових чисел, пов'язаних із нумерацією; розвивати вміння розкладати двоцифрові числа на розрядні доданки, складати і розв'язувати задачі за малюнками, креслити відрізки; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; виховувати спостережливість і допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
1) Гра «А що у людини?».
— Налаштуймося на швидку роботу на уроці. На мої запитання відповідайте швидко і дружно хором.
✵ У птаха це крило, а у людини... (рука).
✵ У звіра лапа, а у людини... (нога).
✵ У цукерки фантик, а у людини... (одяг).
✵ У машини мотор, а у людини... (серце).
✵ У риби зябра, а у людини... (легені).
✵ У берези сік, а у людини... (кров).
2) Гра «Веселі приклади». Робота з цифровим віялом.
✵ До кількості ніг у павука додайте кількість пальців на двох руках. (8 + + 10 = 18)
✵ Від улюбленої оцінки учня відніміть кількість пальців на двох ногах. (12 - -10 = 2)
✵ До кількості місяців у році додайте число голів у Змія Горинича і порядковий номер п’ятниці. (12 + 3 + 5 = 20)
✵ Від кількості пальців на двох руках відніміть порядковий номер суботи. (10 - 6 = 4)
3) Робота на набірному полотні.
На дошці намальовані або виставлені на набірному полотні купюри 10 грн, 5 грн, 2 грн, 1 грн. Учитель ставить питання: «Які дві купюри мама дала Олен- ці, якщо у неї виявилося всього 13 грн?». (15 грн і т. ін.)
4) Виконання завдань. а) Яких чисел бракує?
б) Прочитайте числа від найбільшого до найменшого. Скільки всього чисел? Які цифри використано для їх запису?
30; 33; 38; 80; 83; 88.
2. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд чисел двома-трьома числами.
11; 9; 7; 5; ...
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 120)
Завдання 1
— Розгляньте малюнок. Допоможіть білочці скласти картки з числами по порядку. Запишіть числа, яких бракує.
Завдання 2
— Розгляньте рівності. Які числа потрібно вставити? Запишіть утворені рівності.
Завдання 3
— Запишіть рівності за зразком, розклавши двоцифрові числа на розрядні доданки.
Завдання 4
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (25 - 20; 15 - 10; 65 - 60)
— Прочитайте приклади, відповідями яких є одноцифрові числа.
— Прочитайте приклади, відповідями яких є круглі числа.
— Прочитайте приклади, відповідями яких є парні числа.
— Прочитайте приклади, відповідями яких є числа, складені з однакових цифр.
Завдання 5
— Накресліть відрізок завдовжки 1 дм 3 см.
Завдання 6
— Складіть і розв’яжіть задачу за малюнком. Скільки апельсинів у першій коробці? Скільки апельсинів у другій коробці? Поставте запитання до задачі.
Завдання 7
— Скільки монет знайшли Івасик і Лесик? Скільки грошей знайшли хлопчики? А скільки б грошей знайшов Івасик, якби йшов до школи один?
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв'язування задачі
У першому класі 29 учнів. До святкового концерту 9 із них розучують танці і пісні, а решта — вчать вірші. Скільки першокласників учать вірші?
На дошці — коротка умова задачі.
— Якщо відомо, що 9 учнів розучують танці і пісні, то що можна дізнатися?
— Яку дію потрібно виконати?
— Що означає число 9?
— Якщо в класі 29 учнів, а 9 з них розучують танці і пісні, то що можемо дізнатися? Яку дію потрібно виконати?
2. Офтальмологічна пауза
3. Самостійна робота
50 + 8 46 - 6 7 + 20 54 - 50 49 + 1
70 + 4 95 - 5 8 + 30 43 - 40 99 + 1
1 варіант — 1-й рядок;
2 варіант — 2-й рядок.
4. Розв'язування логічної задачі
У бабусі два онуки: Микола і маленький Олег. Бабуся купила їм 16 цукерок і сказала Миколі, щоб він дав Олегу на 2 цукерки більше, ніж узяв собі. Як Микола повинен розділити цукерки ? (7 і 9)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— Яке завдання здалося складним?