Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 115. ДОДАВАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ВИДУ 34 + 20. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із додаванням двоцифрових чисел виду 34 + 20; розвивати логічне мислення; прищеплювати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— За допомогою цифр 5 і 6 запишіть різні двоцифрові числа.
2. Розв'язування задач
✵ Для консервації овочів сім’я витратила 90 грн. 60 грн заплатили за помідори й огірки, а решту грошей — за цибулю. Скільки гривень заплатили за цибулю?
✵ Учневі потрібно було обвести 9 клітинок у зошиті (ставлять 9 точок). Коли він обвів декілька, залишилося обвести 3 клітинки (закривають 3 точки). Скільки клітинок він обвів? (9 без 3, тобто 9 - 3 = 6)
Учні обводять 6 клітинок і записують розв’язання.
3. Обчислення значень виразів
50 + 3 98 - 90 69 + 1 79 - 9
8 + 30 + 1 90 - 60 - 20 66 - 6 + 10 90 - 60 + 20
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 122)
Завдання 1
— Розгляньте, як виконали додавання.
Щоб додати 34 + 20, потрібно до десятків додати десятки, а до отриманої суми додати одиниці.
Завдання 2
— Розв’яжіть з усним поясненням.
— Назвіть відповіді у порядку зменшення.
Завдання 3
— Яка маса валізи, що ніс Крокодил Гена? Яка маса Чебурашки? Як дізнатися, скільки важить Чебурашка? Скільки всього кілограмів ніс Крокодил Гена?
Завдання 4
— Розгляньте малюнок. Розкажіть, де відбувається подія. Хто вчиться у лісовій школі? Яке число задумав Веселун? Яке число задумала Поночка?
Завдання 5
— Назвіть найменше двоцифрове число; найбільше одноцифрове число. Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів на додавання
— Знайдіть суму чисел.
43 + 20 =
54 + 30 =
Діти розв’язують приклади усно, промовляючи правило.
43 — це 4 десятки 3 одиниці.
20 — це 2 десятки.
Десятки додаю до десятків, а потім додаю одиниці.
Сума дорівнює 63 (шістдесяти трьом).
54 — це 5 десятків 4 одиниці.
30 — це 3 десятки.
Десятки додаю до десятків, а потім додаю одиниці.
Сума дорівнює 84 (вісімдесяти чотирьом).
2. Розв'язування задачі з коментуванням
Із класу викликали до кабінету лікаря 10 учнів. У класі залишилося 17 учнів. Скільки всього учнів було в класі?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічних завдань
✵ Бегемот важчий за носорога, а носоріг важчий за бика. Хто з тварин найлегший? (Бик)
✵ Віті, Петрику й Андрійку подарували по відеокасеті: одну — з комедією, іншу з веселими мультфільмами, а третю — з фантастичним фільмом. Хто що отримав у подарунок, якщо відомо, що Петрик і Вітя не люблять дивитися мультфільми, а Андрійко і Петрик у процесі перегляду реготали до упаду? (Віті — з фантастичним фільмом, Петрику — з комедією, Андрійку — з веселими мультфільмами.)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— З яким обчислювальним прийомом ви ознайомилися на уроці?
— Наведіть приклади таких обчислень.