Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 128. МАТЕМАТИЧНИЙ ДИКТАНТ. ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ БЕЗ ПЕРЕХОДУ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: закріпити додавання двоцифрових чисел без переходу через розряд; виробляти навички усної лічби, вміння розв'язувати задачі; закріплювати знання про геометричні фігури; розвивати мовлення учнів; виховувати доброту і взаємодопомогу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
1) На дошці записані числа: 22; 66; 43; 80; 12; 19; 34.
— Розставте числа в порядку зростання.
— Назвіть такі двоцифрові числа, у яких кількість десятків дорівнює кількості одиниць. (22; 66)
— Кількість десятків більша, ніж кількість одиниць. (43; 80)
— Кількість десятків менша, ніж кількість одиниць. (12; 19;34)
2) Зменшіть на 1 числа 29; 75; 40; 33; 18; 34.
3) Гра «Естафета».
1- й ряд
50 - 20 + 10 - 30 + 40 = 50
2- й ряд
80 - 10 - 20 + 30 - 40 = 40
3- й ряд
60 - 30 + 10 - 20 + 40 = 60
4) Гра «Не помилися!»
2. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— З’ясуйте закономірність: 16; 26; 36,...
— Яка цифра не змінювалася? Де вона знаходиться? Як називається цей розряд?
—Що відбувається з цифрою, яка знаходиться другою справа? Який це розряд?
— Продовжіть ряд чисел до 100.
3. Розв'язування задачі
На дереві сиділо декілька птахів. Коли 10 птахів відлетіло, на дереві залишилися 3 птахи. Скільки птахів сиділо на дереві?
— Виділіть умову, питання. Що відомо в задачі? (Скільки відлетіло і залишилося.) Що невідомо? (Скільки сиділо.) Було більше чи менше, ніж залишилося? Як отримати більше число?
— Виберіть правильне розв’язання.
10 + 3 10 - 3
ІІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 135)
Завдання 1
Математичний диктант
✵ Запишіть число, у якому 9 дес. і 4 од.
✵ Запишіть найменше двоцифрове число; зменшіть його на 10.
✵ Запишіть найбільше двоцифрове число; збільшіть його на 1.
✵ Знайдіть суму чисел: 47 і 30; 56 і 33.
✵ Знайдіть різницю чисел: 64 і 20; 99 і 30.
✵ Збільшіть 48 на 21.
✵ Зменшіть 100 на 30.
Завдання 2
— Розв’яжіть приклади за зразком. Поясніть спосіб обчислення.
Завдання 3
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази так, щоб відповіді звучали у порядку спадання.
Завдання 4
— Розгляньте короткий запис. Скільки троянд на першому кущі? Скільки троянд на другому кущі? Яке запитання задачі? Складіть і розв’яжіть задачу.
Завдання 5
— Скільки хлопчиків брали участь у шкільному шаховому турнірі? Скільки дівчаток брали участь у шкільному шаховому турнірі? На скільки менше дівчаток, ніж хлопчиків, брали участь у шаховому турнірі? Скільки всього учнів змагалися? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 6
— Розгляньте малюнки. Які геометричні фігури ви бачите на кожному з них? Якою фігурою є спільна частина многокутників на малюнку?
2. Самостійна робота
1 варіант
14 + 12 62 + 30 2 + 86 33 + 33
2 варіант
47 + 32 62 + 3 20 + 76 40 + 48
Двоє учнів працюють біля дошки.
Перевірка
— Поставте знак «плюс», якщо приклади розв’язані правильно.
— Поставте знак «мінус», якщо допущені помилки.
— Просигналізуйте зеленим кольором ті, хто виконав роботу правильно.
— Просигналізуйте червоним кольором ті, хто припустився помилок.
3. Розв'язування логічної задачі
Три дівчинки — Тетянка, Катруся і Маринка — займаються у трьох різних гуртках — вишивки, танців і хорового співу. Катруся не знайома з дівчинкою, що займається танцями. Тетянка часто ходить у гості до дівчинки, що займається вишивкою. Подружка Катрусі — Маринка — хоче наступного року додати до своїх захоплень заняття співом. Хто з дівчаток чим займається?
танці |
вишивка |
хор |
|
Катруся |
- |
- |
+ |
Тетянка |
+ |
- |
- |
Маринка |
- |
+ |
IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чи з усіма завданнями вдалося впоратися?
— Над чим ще слід попрацювати?