Розробки уроків - МАТЕМАТИКА 2 клас II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. ТАБЛИЧНЕ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 80. ВПРАВИ НА ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 3. ПОВТОРЕННЯ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗКУ ДІЙ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Мета: формувати вміння розв'язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; повторити взаємозв'язок дій множення і ділення; розвивати математичне мовлення; виховувати акуратність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 710, завдання 643; 644)
Завдання 643
— Прочитайте виписані вирази.
Завдання 644
— Прочитайте, як ви знайшли периметр прямокутника.
2. Усна лічба
1) Гра «Здогадайся».
2) Задачі у віршах.
✵ Задумалися мишки:
16 в них горішків.
На двох як поділити?
Підкажемо їм, діти? (8)
✵ 6 метеликів летіли.
Парами спочити сіли.
На скількох ромашках
Спали ці комашки? (3)
✵ Зайчик ділення не знав,
до сови він прискакав.
«12 поділи на 2».
Що відповіла сова? (6)
3) Робота за таблицею.
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
20 |
54 |
56 |
12 |
14 |
15 |
16 |
18 |
30 |
63 |
64 |
21 |
24 |
25 |
27 |
28 |
72 |
||
32 |
35 |
36 |
40 |
81 |
|||
42 |
45 |
48 |
49 |
Учитель показує один з горизонтальних рядків, а учні показують числа, від множення яких отримані ці добутки. Наприклад, вони відповідають: «12 дістаємо від множення 3 на 4 або 2 на 6; 16 — 2 на 8; і так далі.
Відмічаючи в кожному ряду ті випадки, які важко запам’ятати дітям, потрібно надалі частіше повертатися до них у процесі обчислень.
Інший прийом — усне опитування за таблицею, спочатку послідовно, потім — вибірково (з формулюванням задачі на слух: 3 ∙ 9 = ?) з постійним оберненим питанням: «Скільки буде, якщо 27 розділити на З?».
3. Хвилинка каліграфії
— Випишіть з таблиці парні числа.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 3.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 110-111)
Завдання 645. Математичний диктант Один учень працює біля дошки.
Завдання 646. Усне виконання завдання
Учні пояснюють, як склали рівності за малюнком.
Звертається увага, що при діленні на перший множник у результаті отримали другий множник. І навпаки: при діленні на другий множник у результаті отримали перший множник.
Завдання 647
Учні усно «ланцюжком» за малюнком складають рівності на множення і ділення.
Завдання 648
Учні за зразком з кожного добутку складають вирази на ділення та обчислюють їх значення.
Завдання 649
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі і запису короткої умови учні самостійно записують її розв’язання у зошити.
Завдання 650
а) Колективне складання задач.
б) Самостійне розв’язування задачі.
Завдання 651. Колективне розв'язування задачі
Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Завдання 652. Робота в парах
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 653. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Записування виразів, значення яких дорівнює 9
2 + 14 : 2
3 ∙ 7 - 10
27 — 2 ∙ 9
4 : 2 + 7
2. Робота над задачею
Фермер продав двом покупцям по 3 л молока й одному покупцеві — 5 л молока. Скільки всього літрів молока він продав?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічних задач
1) Завдання 553*.
Треба перевезти 11 шаф. На автомобіль можна навантажити не більше 3 шаф. Скільки рейсів доведеться зробити автомобілю? (4 рейси)
2) У Петрика було 7 грн, а у Михайлика 5 грн. Петрик купив олівець. Скільки коштує олівець, якщо у хлопчиків грошей стало порівну? (2 грн)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 111, завдання 654; 655.