Розробки уроків - МАТЕМАТИКА 2 клас II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. ТАБЛИЧНЕ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 103. ТАБЛИЦЯ ДІЛЕННЯ НА 7. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 7; удосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пізнавальний інтерес, творчі здібності; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 136, завдання 844; 845)
Завдання 844
— Прочитайте порядок дій і розв’язання виразу.
Завдання 845
— Скільки разом горобців?
2. Гра «Досвідчений грибник»
— Хто з вас ходив у ліс по гриби?
— Які їстівні гриби вам відомі? (Білий гриб, сироїжки, маслюки, рижики, підберезники, підосичники, опеньки, лисички)
На дошці — таблиця «їстівні і отруйні гриби».
— Чим небезпечні отруйні гриби?
— Ми сьогодні на нашій математичній галявинці теж збиратимемо гриби. А щоб у ваш кошик не потрапили мухомори, поганки або несправжні опеньки, збирайте лише ті грибки, на яких написані відповіді таблиці множення числа 7.
На дошці розташовані «грибки», учні знімають їстівні гриби з правильною відповіддю, називають приклад, якому відповідає відповідь, і кладуть грибок до кошика.
3. Складання виразів та обчислення їх значень
✵ Різницю чисел 73 і 66 помножити на число 6.
✵ Від числа 80 відняти частку чисел 42 і 6.
✵ Суму чисел 37 і 23 розділити на добуток 2 і 3.
4. Хвилинка каліграфії
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
14; 21; 28; ...; ...; 49; ...; 63.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми складемо таблицю ділення на 7.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 136-137)
Завдання 846. Колективне опрацювання матеріалу
Учні пояснюють, як склали таблицю ділення на число 7. Читають хором таблицю ділення на число 7, в якій закриті відповіді.
— Яке число потрібно поділити на 7, щоб отримати 2?
— Яке число потрібно поділити на 7, щоб отримати 8? 3? 7? 4? 6? 5?
Завдання 847
Учні читають вираз 28 : 7 = 4 по-різному. Пояснюють, на що вказують числа 28; 7; 4.
Завдання 848. Коментоване розв'язування завдання
Учні записують множину чисел, що діляться на 7.
Клас
Завдання 849. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 7
Завдання 850
Самостійний запис розв’язання задачі.
Завдання 851
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі учні складають план розв’язування.
1) Яке друге число?
2) У скільки разів друге число більше від першого?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання виразом ((7 + 42) : 7 = 7 (р.)).
Решта учнів під керівництвом учителя розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 852
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Математичний диктант
✵ Яке число потрібно поділити на 6, щоб отримати 7?
✵ Яке число в 7 разів менше 49?
✵ Перший множник 5, другий невідомий, добуток 35. Чому дорівнює другий множник?
✵ У скільки разів 63 більше від 7?
✵ На яке число потрібно розділити 54, щоб отримати 9?
✵ Назвіть усі числа, на які ділиться число 18.
✵ Назвіть декілька чисел, які при множенні дають 24.
Відповіді: 42; 7; 7; 9; 6; 1, 2, 3, 6, 9,18; 1 і 24, 6 і 4, 3 і 8.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв'язування логічних задач
✵ Василько з’їв на дві пампушки більше Миколки і на дві пампушки менше Олі. Разом вони з’їли 12 пампушок. Скільки з’їв кожен?
Розв’язання
1) Скільки з’їли б діти, якби Василько з’їв стільки, скільки Миколка? (12 - 2 = 10)
2) На скільки Оля з’їла більше Миколки? (2 + 2 = 4)
3) Скільки з’їли б діти, якби і Оля, і Василько з’їли кожний стільки, скільки Миколка? (10 - 4 = 6)
4) Скільки з’їв Миколка? (6 : 3 = 2) І так далі.
Відповідь: 2; 4 і 6.
✵ Число 8 можна розкласти на два доданки по-різному. Яка пара таких доданків при множенні дає найбільший добуток? (4 і 4)
Міркування записуються у вигляді таблиці.
Склад числа 8 |
1 і 7 |
2 і 6 |
3 і 5 |
4 і 4 |
Добуток |
1 ∙ 7 = 7 |
2 ∙ 6 = 12 |
3 ∙ 5 = 15 |
4 ∙ 4 = 16 |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 137, завдання 853; 854.