Розробки уроків - МАТЕМАТИКА 2 клас II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. ТАБЛИЧНЕ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 108. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8
Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над допущеними помилками; ознайомити учнів з таблицею множення на 8 та її практичним застосуванням; формувати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Аналіз контрольної роботи
1) Колективна робота над типовими помилками.
2) Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
2. Математичний диктант
✵ Число 28 зменшити в 7 разів.
✵ Ділене — 49, дільник — 7. Знайти частку.
✵ Другий множник — 7. Добуток — 35. Чому дорівнює перший множник?
✵ Доповнити частку чисел 63 і 7 до 60.
✵ Суму чисел 29 і 27 зменшити в 7 разів.
✵ Різницю чисел 22 і 15 збільшити в 6 разів.
✵ На скільки 43 менше, ніж добуток чисел 7 і 7?
✵ Перший множник — 7, другий — різниця чисел 44 і 35. Чому дорівнює добуток?
✵ Маса поросяти 7 кг, а вівці — в 6 разів більше. Яка маса вівці?
✵ Для виготовлення 6 кг цукру використали 36 кг цукрового буряка. У скільки разів маса цукру менше маси буряка?
Відповіді: 4; 7; 5; 51; 8; 42; 6; 63; 42; 6.
3. Хвилинка каліграфії
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
12; 34; ...; ...; 90.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з таблицею множення числа 8.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 141-142)
Завдання 888. Колективне опрацювання матеріалу
— Яким способом складена кожна таблиця?
— Які приклади таблиці вам уже знайомі?
— Яку властивість множення використали? (Від перестановки множників добуток не змінюється.)
— Назвіть нові, ще не вивчені випадки.
Запам’ятай!
8 ∙ 8 = 64 8 ∙ 9 = 72
Завдання 889-890. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 8
Завдання 891. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.
Завдання 892. Робота в парах
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 893. Колективне розв'язування задачі
Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Завдання 894. Усне виконання завдання
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Запис виразів та обчислення їх значень
✵ Перший доданок 40, другий — добуток чисел 8 і 6;
✵ Ділене 42, а дільник виражений різницею чисел 40 і 33.
2. Робота над задачею
Щоб приготувати суміш для укладання цегли, взяли 7 кг цементу, а піску — на 14 кг більше. У скільки разів цементу взяли менше, ніж піску?
3. Гра «Знайди помилку»
— Випишіть неправильні рівності. Обчисліть.
4. Практичні завдання
— Накресліть коло (радіус 5 см).
— Накресліть 3 кола, щоб у них був загальний центр.
— Накресліть коло із радіусом 3 см, позначте на колі 4 точки і з’єднайте їх таким чином, щоб вийшов чотирикутник. Розфарбуйте чотирикутник.
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв'язування логічних задач
1) Як зміниться частка, якщо ділене 18 зменшити у 2 рази і дільник 6 теж зменшити у 2 рази? (Не зміниться. 18 : 6 = 3; 18 : 2 = 9; 6 : 2 = 3; 9 : 3 = 3)
2) Дідові 60 років, а онукові — 10. Коли дід буде втричі старший за онука? (Через 15 років.)
3) У Даші і Маші 15 книг з віршами. Даші подарували ще три книги з віршами. Скільки тепер у них стало книг разом?
Розв’язання. Хоча ми не знаємо, скільки книг було у Даші і скільки у неї стало книг, ми можемо розв’язати задачу. Якщо до одного з доданків додати деяке число, то сума збільшиться на це число: (а + с) + b = (а + b) + с за сполучною властивістю додавання. Отже, від збільшення кількості книг Даші ще на 3 книги загальне число книг збільшиться на 3 книги, тобто дарівнюватиме 15 + 3 = 18.
Відповідь: 18 книг.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 142, завдання 895; 896.