Розробки уроків - МАТЕМАТИКА 2 клас II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. ТАБЛИЧНЕ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 72. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ ДІЙ У ВИРАЗАХ БЕЗ ДУЖОК. ЗАСТОСУВАННЯ ТАБЛИЦІ ДІЛЕННЯ НА 2 ДЛЯ РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із порядком виконання дій у виразах без дужок; вчити застосовувати ці знання на практиці; формувати вміння застосовувати таблиці ділення на 2 для розв'язування задач на ділення на рівні частини і ділення на вміщення; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 101, завдання 581; 582)
Завдання 581
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 582
— Прочитайте розв’язання задач.
2. Усна лічба
1) Гра «Ромашка».
На пелюстках квітки ромашки написані парні числа від 18 до 4, а всередині — «: 2».
2) Гра «Чи знаєш ти?».
✵ Що таке множення?
✵ Як називаються компоненти дії множення?
✵ Яку математичну дію можна назвати оберненою до дії множення?
3) Обчисліть, замінивши множення додаванням.
Зразок: 5 ∙ 3 = 5 + 5 + 5 = 15
6 ∙ 4 =
11 ∙ 3 =
15 ∙ 4 =
4) Оберіть правильну відповідь.
18 кілограмів яблук розклали в два пакети порівну. Скільки кілограмів яблук у кожному пакеті?
а) 6; б) 3; в) 9; г) 8.
3. Складання прикладів на ділення за відповідним прикладом на множення
4. Хвилинка каліграфії
— Випишіть числа, які діляться на 2.
5. Математичний диктант
✵ 1-й доданок 16, 2-й доданок — 14. Знайдіть суму.
✵ Зменшуване — 84, від’ємник — 15. Знайдіть різницю.
✵ 1-й множник — 3, 2-й множник — 2. Знайдіть добуток.
✵ 10 : 2.
✵ Знайдіть периметр квадрата зі стороною 5 см.
✵ Я задумала число. Коли я відняла від нього 7, то дістала 23. Яке число я задумала?
✵ Добуток чисел 2 і 4 збільшити на 42.
✵ Результат виразу 14 : 2 зменшити на 7.
Відповіді: 30; 69; 6; 5; 20 см; 30; 50; 0.
Діти обмінюються аркушами для взаємоперевірки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми вивчимо правило порядку виконання дій у виразах без дужок.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 101-102)
Завдання 583
Учні «ланцюжком» порівнюють вирази. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.
Завдання 584. Колективне опрацювання матеріалу Письмове виконання завдання з коментуванням правила.
Завдання 585. Робота в парах
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 586. Колективне ознайомлення зі змістом задач, їх аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.
Задачі порівнюються.
Завдання 587. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 588
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
Завдання 589. Колективне опрацювання матеріалу Учні читають пояснення у підручнику.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (додаток)
1. Складання та розв'язування взаємно обернених задач
На уроках з вивчення множення і ділення широко використовується метод розв’язування взаємно обернених задач.
✵ На дослідній ділянці 4 класи посадили по 3 грядки моркви. Скільки всього грядок посадили?
Короткий запис: по 3 гр. 4 кл., ? гр.
Розв’язання
3 ∙ 4 = 12 (гр.)
— Скільки даних в задачі?
— Скільки чисел знайдено?
— Складіть обернену задачу.
✵ 12 грядок моркви посаджено декількома класами. Кожен клас посадив по З грядки. Скільки класів брало участь у посадці?
Короткий запис: по 3 гр. ? кл., 12 гр.
Розв’язання
12 : 3 = 4 (кл.)
Можна дати назву виду задач: «множення», «ділення на вміщення».
— Складіть другу обернену задачу.
✵ 12 грядок моркви посадили порівну 4 класи. По скільки грядок посаджено кожним класом?
Короткий запис: по ? гр. 4 кл., 12 гр.
Розв’язання
12 : 4 = 3 (гр.) («ділення на рівні частини»)
Доцільно порівняти всі складені задачі.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв'язування логічної задачі
Завдання 590
1) 10 - 8 = 2 (р.) — мине;
2) 10 + 2 = 12 (р.) — буде сестрі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 102, завдання 591; 592.