Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС

Урок 9. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ'ЯЗАННЯ РІВНЯНЬ ЗА ТЕКСТОВИМ ФОРМУЛЮВАННЯМ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ДОДАНКА

Мета:

формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Письмове додавання і віднімання двоцифрових чисел»; вдосконалювати вміння складати і розв'язувати рівняння за текстовим формулюванням та задачі на знаходження третього доданка; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа, розрядний склад числа, рівняння.

Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»)

— Яка зараз пора року?

— Доберіть на кожну літеру слова осінь слова, що характеризують вас на уроці.

О — обізнані,

С — серйозні, самостійні,

І — інтелектуальні, ініціативні,

Н — наполегливі,

Ь — уважність, старанність.

2. Актуалізація опорних знань

— Сьогодні ми продовжимо мандрувати безмежними космічними просторами, пізнаємо таємниці Всесвіту. А полетимо ми на планету... (Прийом «Інтрига».)

— За кожне правильно виконане завдання отримуватимемо підказку. Отже, в добру путь!

1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).

а) Математичні ланцюжки.

47 - 7 + 40 + 20 - 30 + 8 - 70 + 20 = 28

30 + 70 - 20 + 6 - 80 + 34 + 7 + 5 = 52

б) Математичні перегони (з використанням прийому «Естафета». Робота в командах рядах).

Картка 1

20 + 36 + 8 =

33 - 20 + 70 =

16 + 45 - 30 =

50 - (74 - 40) =

100-(50 + 12) =


53 + 18 - 30 =

100 - 49 + 20 =

99 + 1 - 73 =

89 + 1 -56 =

44 + 32 + 5 =


Картка 2

20 + 35 + 7 =

32 - 20 + 70 =

15 + 47 - 30 =

50 - (73 - 40) =

100 - (50 + 11) =


52 + 19-20 =

100 - 48 + 20 =

99 + 1 - 72 =

89 + 1 - 55 =

43 + 31 + 5 =


Картка 3

20 + 37 + 9 =

34 - 20 + 70 =

17 + 65 - 30 =

50 - (75 - 40) =

100 - (50 + 13) =


54 + 19 - 30 =

100 - 59 + 20 =

99 + 1 - 74 =

89 + 1 - 57 =

55 + 33 + 5 =


2) Каліграфічна хвилинка (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»).

Гра «Дощик»

— Які особливості в крапельках ви помітили?

— Випишіть у порядку зростання відповіді тих крапельок, які не повторюються. (3; 4; 5; 10; 11; 18; 39)

Підказка 1. Е.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Коло ідей»)

— З’єднайте відповідні твердження.

Невідоме число зменшили на 12 і дістали 36.

Знайди невідоме число


х - 30 = 63

х = 63 + 30

х = 93

До невідомого числа додали 30 і дістали 63.


х + 12 = 36

Знайди невідоме число


х = 36 - 12

х = 24

Невідоме число збільшили на 12 і дістали 36.


х - 12 = 36

Знайди невідоме число


х = 36 + 12

х = 48

Від невідомого числа відняли 30 і дістали 63.


х + 30 = 63

Знайди невідоме число


х = 63 - 30

х = 33

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи потрібно вміти складати і розв’язувати рівняння за текстовим формулюванням? (Відповіді учнів.)

Підказка 2. Р.

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 14-15).

а) Складання та розв’язування оберненої задачі № 81 (фронтальна робота з використанням прийому «Я — вчитель»).

1-й рівень. За малюнком скласти задачу і розв’язати її по діях.

2-й рівень. За малюнком скласти задачу і розв’язати її виразом.

3-й рівень. Скласти обернену задачу, відповіддю якої буде число 25.

4-й рівень. За малюнком скласти задачу і розв’язати її рівнянням.

Підказка 3. П.

б) Розв’язування задачі № 84 (робота в міні-групах з використанням прийому «Коментування»).

Підказка 4. Т.

в) Розв’язування завдання з логічним навантаженням № 86 (в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Відповіді: 21; 42; 63; 84.

Підказка 5. І.

2) Фізкультхвилинка. Зарядка для очей

Оченята роблять вправи:

Вліво, вправо, вліво, вправо.

Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись!

4. Узагальнення та систематизація знань учнів

Самостійна робота (диференційована за рівнями)

1-й рівень

1. Розв’яжіть рівняння з перевіркою.

2. Розв’яжіть задачу по діях.

Маса статуї

Використали

45 кг

Олово — 2 кг


Цинк — 5 кг


Мідь — ?

План

1) Скільки разом використали олова і цинка?

[ ] + [ ] = .

2) Скільки використали міді?

[ ] - [ ] = .

2-й рівень

1. Розв’яжіть рівняння з перевіркою.

х + 15 = 74

32 + х = 80

х - 8 = 21

63 - х = 24

2. Розв’яжіть задачу по діях.

Маса статуї

Використали

45 кг

Олово — 2 кг


Цинк — 5 кг


Мідь — ?

3-й рівень

1. Розв’яжіть рівняння з перевіркою

x + 15 = 74

32 + x = 80

x - 8 = 21

63 - x = 24

2. Розв’яжіть задачу № 85 на с. 15 виразом. Самостійно запишіть скорочену умову задачі.

4-й рівень

1. Самостійно придумайте рівняння на знаходження невідомого доданка, невідомого зменшуваного. Розв’яжіть рівняння з перевіркою.

2. Розв’яжіть задачу № 85 на с. 15 виразом. Самостійно запишіть скорочену умову задачі, змінивши числові дані.

Підказка 6. Ю.

5. Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)

— Ми — на планеті... (Юпітер).

Юпітер — поняття, яке має декілька значень.

Юпітер (планета) — п’ята і найбільша планета Сонячної системи.

Юпітер (міфологія) — римський бог неба.

Премія «Юпітер» — літературна премія в області фантастики.

Юпітер — найбільша планета Сонячної системи. Тут дуже холодно.

Її маса вдвічі більша за масу всіх планет, разом узятих. Юпітер не має твердої поверхні, на яку міг би сісти космічний корабель. На поверхні планети часто буяють грози з блискавками, спостерігаються завихрені маси червоних, коричневих і жовтих хмар.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 15, №8; 88.

2. Рефлексія (3 використанням прийому «Мікрофон»)

✵ Які теоретичні знання допомогли вам виконати всі завдання?

✵ Сформулюйте основні правила розв’язування рівнянь.

✵ Як розв’язати задачі на знаходження третього доданка?

✵ Як ви будете використовувати те, що сьогодні вивчали?

✵ Що вам сьогодні здалося найскладнішим?

✵ Що найбільше зацікавило на уроці?






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити