Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС
Урок 11. ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток»; вдосконалювати вміння розв'язувати рівняння, обчислювати числові вирази та оволодіти навичками розв'язування задач на знаходження третього доданка; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес; комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа, розрядний склад числа, рівняння.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; схеми; таблиця «Математичні дії»; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Звучить космічна музика.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення. Гоа «Отримай квиток на ракету».
— Діти, всі космічні туристи отримують квитки на зореліт. Цей квиток отримають ті, хто правильно виконав обчислення.
2) Каліграфічна хвилинка.
— Розгорніть свої записнички. У кожної команди будуть свої квитки...
— Зверніть увагу, що місця в зорельотах (а їх 3) відповідають цифрам — відповідям квитка. Розташуйте їх у порядку спадання, зменшивши результати на 3.
Зореліт № 1 (27; 18; 9; 1).
Зореліт № 2 (67; 37; 6; 3).
Зореліт № 3 (77; 47; 9; 1).
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Коло ідей»)
— Займаємо місця. До польоту готові?
— За правилами відлік часу починаємо у зворотному порядку: 10; 9; 8; 7; 6; 5; 4; 3; 2; 1. Старт!
— Зараз ми перебуваємо у стані невагомості, бо вже далеко від Землі. Давайте перевіримо, чи не заважає це нам міркувати.
— Охочих відвідати інші планети було 73 туристи, а пройшли карантин тільки 28. Скільки туристів залишилось за бортом?
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедій
Карантин — поняття, яке має декілька значень.
Медицина — на обмеження контактів людини, тварини, рослини, вантажу, товару, транспортного засобу, населеного пункту; на рівні країни або між державами.
— Поясніть спосіб обчислення.
— Який висновок можна зробити?
Висновок. Від’ємник ми відняли послідовно, розклавши його на розрядні доданки.
— Складімо пам’ятку-підказку.
ПАМ’ЯТКА
Віднімання двоцифрових чисел
Спосіб віднімання частинами
1. Замінюю від’ємник сумою десятків та одиниць.
2. Віднімаю десятки.
3. Віднімаю із отриманого результату одиниці.
4. Записую та читаю відповідь.
— Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів.)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)
— А чи знадобляться нам ці знання у житті? (Відповіді учнів.)
— Який висновок можна зробити?
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Математичний диктант (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
— Ми відлетіли від Сонця далеко, життя на цих планетах, на яких ми побували, не існує, тому гадаю, що нам не варто чекати на несподіванки.
— Продовжуємо нашу подорож. Підлітаємо до наступної планети...
Співставлення розмірів Землі та Урана
— Звернемось на допомогу до бортового комп’ютера. Спрацювала захисна система. Мабуть, ми занесли вірус. У нас тільки одна спроба. Працюйте уважно, зосереджено...
— Обчисліть та перевірте дією додавання.
✵ На скільки 91 більше від 24? (91 -24 = 67)
✵ Різниця 73 і 16. (73 - 16 = 57)
✵ Число 84 зменшити на 37. (84 - 37 = 47)
✵ На скільки 58 менше за 95? (95 - 58 - 37)
— Що цікавого ви помітили? (Відповіді — у порядку спадання, присутня спільна цифра 7.)
— Введемо код...
— Ми наближаємось до планети Уран.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Уран — сьома планета від Сонця, належить до планет-гігантів.
Планета названа ім’ям античного божества Урана.
Уран став першою планетою, відкритою у Новий час і за допомогою телескопа. Телескоп — поняття, яке має декілька значень.
✵ Телескоп — пристрій для збільшення зображення віддалених предметів.
✵ Телескоп (риба) — форма золотих риб.
✵ Телескоп (сузір’я) — сузір’я південної півкулі зоряного неба.
2) Самостійна робота за рівнями (індивідуальна робота у зошитах, яку оцінює вчитель).
— Поки інформаційна система бортового комп’ютера перезавантажується, потренуємось...
1-й рівень
1. Обчисліть з перевіркою (дія додавання).
2. Розв’яжіть рівняння.
2-й рівень
1. Обчисліть з перевіркою (дія додавання).
2. Розв’яжіть рівняння.
3-й рівень
1. Обчисліть з перевіркою (дія додавання).
74 — 58 = 81 - 29 =
2. Розв’яжіть рівняння.
х + 19 = 64 82 - х = 37
4-й рівень
1. Придумайте 2 приклади на віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток. Обчисліть з перевіркою (дія додавання).
2. Придумайте 2 рівняння зі своїми числовими даними. Розв’яжіть їх.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Уся система працює...
Уран доволі віддалений від Сонця, тому на ньому дуже холодно. Влітку на Урані Сонце не заходить 20 років, а взимку ніч триває 20 років; восени Сонце заходить і сходить кожних 9 годин. Поверхня Урана покрита океаном рідкого метану, що надає планеті блакитного кольору. Якщо впасти в цей океан хоча б на частину секунди, то можна перетворитися на крижинку і розбитися, як скло.
Уран, як і Сатурн, має кільця, але вони значно тонші, ніж у Сатурна. Крім того, навколо нього обертаються ... супутників.
— І дізнатися, скільки саме, — нам під силу.
3) Розв'язування задачі на знаходження третього доданка (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
Задача
У трьох з восьми відомих нам планет нашої Галактики 61 супутник. У Сатурна — 18, в Юпітера — на 2 менше. Скільки супутників в Урана?
— Згадайте інструкції щодо розв’язання задач.
— Заповніть таблицю за умовою та розв’яжіть задачу.
Планета |
Кількість супутників |
Усього |
Сатурн |
18 |
61 |
Юпітер |
?, на 2 менше |
|
Уран |
? |
Вказівка. Задача на 3 дії. Першою дією необхідно дізнатися, чому дорівнює друге число.
Відповідь. 27 супутників в Урана.
4) Фізкультхвилинка «Зореліт».
В зореліт ми дружно сіли |
(Імітування.) |
І у космос полетіли. |
(Махи руками.) |
Повз малі планети й зорі |
(Стрибки з обертанням руками.) |
Летимо, як метеори. |
(Біг на місці.) |
Обігнали ми комету — |
(Стрибки на місці.) |
Повернулись на планету! |
(Повернення на місця.) |
5) Розв'язування логічної задачі — с. 77, № 7 05 (фронтальна робота з використанням прийому «Синтез думок»).
Відповідь: 9 - (2 + 2) = 5 (см) — ширина дошки
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 17, № 106; 107.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)
✵ Чого навчились на уропі? Які поняття повторили?
✵ Який спосіб краще застосувати при відніманні двоцифрових чисел з переходом через десяток?
✵ Як знайти третій доданок при розв’язуванні задач?
✵ Що особливо сподобалось на уроці?
✵ Над чим ще треба попрацювати?
✵ Чим вам запам’яталась планета Уран?
— Завершилася наша незвичайна мандрівка. І хоч вона уявна, але я вірю, що настане день, коли хтось із вас виведе справжній космічний корабель в космічний простір і вирушить відкривати нові планети. А поки ми тут, на Землі. Тож, давайте берегти її природу, любити цей чудовий дивосвіт довкілля!