Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС
Урок 13. ДІЯ ДІЛЕННЯ. НАЗВИ ЧИСЕЛ ПРИ ДІЛЕННІ. ЗВ'ЯЗОК ДІЙ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. ЗАДАЧІ НА ДІЛЕННЯ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ, ЩО МІСТЯТЬ ДВОРАЗОВЕ ЗМЕНШЕННЯ НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; сприяти розумінню школярами поняття «перевірка діленням множення»; повторити назви компонентів при діленні; вдосконалювати навички розв'язування задач, що містять дворазове зменшення чисел на кілька одиниць; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт, Червону книгу України; громадянської: виховувати бережливе ставлення до природи; формувати здатність екологічно мислити.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи, картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова «Теплий обмін»
— Я на долоні кладу свою любов до вас, розуміння, терпіння. Ви ж на свої долоні покладіть свої знання, уважність. А тепер пропоную здійснити обмін: я легенько здуваю до вас те, що лежить на моїх долонях, а ви здуваєте те, що на ваших долонях. Ось ми і здійснили теплий обмін, а наскільки він успішний, побачимо пізніше...
Для того щоб краще розуміти явища, які відбуваються в Космосі, треба мати багато знань. І тоді, можливо, настане час, коли ви відкриєте нові закони, ще невідомі людству.
Якщо ти допитливий і тебе приваблює зоряне небо, якщо ти мрійник та фантазер, рушаймо з нами в космічну математичну подорож!
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування-плутанка (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).
— Який сьогодні день?
— Як знайти невідоме зменшуване?
— Який день був учора?
— Як знайти невідомий доданок?
— Який день буде завтра?
— Як називаються числа при множенні?
— Який буде післязавтра?
— Як знайти невідомий множник?
— Скільки днів має тиждень, місяць, рік?
— Чому дорівнює 1 рік на інших планетах?
2) Математичний диктант.
(Двоє учнів працюють біля дошки. Наприкінці роботи проводиться взаємоперевірка.)
Варіант 1
✵ Добуток чисел 2 та 9 збільшити на 70.
✵ Добуток чисел 3 та 8 зменшити на 13.
✵ Число 45 зменшити на добуток чисел 2 та 8.
✵ Добутки чисел 2 і 4 та 3 та 7 збільшити на 55.
Відповіді: 88; 11; 29; 84.
Варіант 2
✵ Добуток чисел 3 та 9 збільшити на 61.
✵ Добуток чисел 3 та 9 зменшити на 16.
✵ Число 43 зменшити на добуток чисел 2 та 7.
✵ Добутки чисел 2 і 5 та 3 та 6 збільшити на 56.
Відповіді: 88; 11; 29; 84.
— Розгляньте таблицю.
— Що позначають відповіді у ваших математичних диктантах?
Планета |
Меркурій |
Венера |
Марс |
Юпітер |
Сатурн |
Уран |
Нептун |
Тривалість року відносно земного |
88 діб |
224 доби |
686 діб |
11 років |
29 років |
84 роки |
164 роки |
3) Каліграфічна хвилинка.
Варіант 1
✵ Розташуйте та запишіть двоцифрові числа у порядку спадання, збільшивши результати на 9.
✵ Розташуйте та запишіть двоцифрові числа у порядку спадання, зменшивши результати на 9.
Варіант 2
✵ Розташуйте та запишіть двоцифрові числа у порядку зростання, збільшивши результати на 9.
✵ Розташуйте та запишіть двоцифрові числа у порядку зростання, зменшивши результати на 9.
— Ми збільшували та зменшували на 9, адже летимо на 9-ту планету... Таємниця її назви відкриється тільки розумним, наполегливим, старанним...
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»).
— Помилуємось перед стартом красою птахів та тварин, які, на жаль, занесені до... (Червоної книги) нашої чудової планети...
— А хто із вас швидко, довго не роздумуючи, дасть відповідь на запитання? Використайте набуті знання з минулого уроку.
✵ Скільки лапок у пташок та тварин?
— Поясніть розв’язання прикладів. Який висновок можна зробити? (Відповіді дітей.)
Лелека чорний; беркут; зубр; вусач великий дубовий
2 ∙ 3 + 6 + 4 = 16
Тварини, занесені до Червоної книги України
2 ∙ 3 + 4 ∙ 2 = 18
Тварини, занесені до Червоної книги України: тхір степовий, полоз лісовий, журавель сірий, сапсан, балобан, кажан, гадюка степова
2 ∙ 3 + 4 ∙ 2 + 0 = 14
— Скільки тваринок заховалось?
Висновок. Знаходити значення виразу за допомогою віднімання незручно. Слід замінити приклади на віднімання прикладами на ділення, якщо це можливо.
— Як зручно порахувати? (32 : 4 = 8)
— Як зручно порахувати? (24 : 4 = 6)
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи необхідно знати таблиці множення та ділення? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Усне опитування (з використанням прийому «Мікрофон»).
— Якою дією можна замінити дію додавання (при повторенні однакових доданків)?
— Як називаються компоненти при множенні?
— З якою дією пов’язана дія множення?
— Як називаються компоненти при діленні?
Пригадай!
Числа при діленні називають:
2) Фізкультхвилинка. Рухлива гра «Ми планети».
Діти утворюють коло залежно від номера планет.
Кожна дитина отримує значок або картку із зображенням певної планети. У центрі стає Сонечко, решта мають стати довкола нього у такому порядку, як і планети Сонячної системи.
Стали всі планети в ряд,
Ніби справді на парад.
Як від Сонця рахувати,
Меркурій першим слід назвати.
Друга Венера величава,
По небу ходить, ніби пава.
Третя, Венерина сусідка,
Це Земля — наша домівка.
Ніби бог війни упертий,
Червоний Марс,
І він четвертий.
За ним друг його пихатий —
Гігант Юпітер,
В списку — п’ятий.
Шостий, ніби в пояс вбраний,
Це Сатурн — сусід Урана.
А Уран, планета сьома,
Також добре нам відома.
Ну, а слідом за Ураном —
Нептун — восьмий і останній.
В мандрах космічних ми побували,
Планети всі ми назвали.
3) Робота за підручником (с. 21).
а) Робота за таблицею — с. 21, № 125 (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»).
Ділене |
Дільник |
Частка |
18 |
3 |
6 |
— Як називаються числа при діленні?
— Назвіть числа в рівності 18 : 3 = 6.
— Вираз 18 : 3 також називають часткою чисел 18 і 3.
— Заповніть таблицю: 27 : 3 = 9; 21 : 3 = 7; 18 : 2 = 9
б) Робота за малюнком — с. 21, № 126 (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»).
— Розгляньте малюнок. (Діти складають вираз на множення, а потім — на ділення.)
4 ∙ 7 = 28 28 : 7 = 4
28 : 4 = 7
Висновок. З кожного прикладу на множення можна скласти два приклада на ділення.
Якщо добуток двох чисел поділити на один із множників, то отримаємо другий множник.
в) Самостійна робота — с. 21, № 127 (індивідуальна робота з подальшою взаємоперевіркою)
1. З кожного виразу та його значення складіть і запишіть по дві нерівності з діленням за зразком.
2 ∙ 8
3 ∙ 9
2 ∙ 9
3 ∙ 7
2. Доберіть вираз до розв’язку задачі.
Коли з хімскладу відгрузили ракетне паливо в 3 баки, по 3 тонни у кожний, то в ньому залишилося 15 т.
Скільки тонн палива було на складі?
1) 3 ∙ 3
2) 3 ∙ 3 + 15
3) (9 - 3) ∙ 3
г) Розв’язування задачі на дворазове зменшення числа на кілька одиниць — с. 21, № 112 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
— Доповніть умову задачі.
Запишіть розв’язок задачі по діях (або виразом).
1) [ ] - [ ] = [ ] (кг) — маса нафти.
2) [ ] - [ ] = [ ] (кг) — маса бензину.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедй).
— Таємниця назви планети відкрилася, тому що ви не тільки розумні, наполегливі, старанні, а ще вмієте товаришувати, допомагати одне одному ...
Як кажуть у народі...
✵ Дерево міцне корінням, людина — друзями.
✵ Друзі пізнаються в біді.
✵ Людина без друзів, що дерево без коріння.
✵ Дружба — найбільший скарб.
✵ Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
✵ Дружба та братство — дорожче багатства.
— Яке краще, на вашу думку, підходить?
— Для кращих друзів — цікавинка-хвилинка...
20 січня 2016 року астрономи з Каліфорнійського технологічного інституту Костянтин Батигін і Майкл Браун повідомили про можливу (на 90 %) дев’яту планету. Планета приблизно у десять разів масивніша, ніж Земля, віддалена від Сонця приблизно у 20 разів далі, ніж Нептун (90 мільярдів кілометрів). Поки що вчені називають цю гіпотетичну планету просто «Дев’ята планета».
— Ось і завершується наша навколосвітня подорож. Час повертатися на нашу рідну Землю.
Пам’ятайте про те, що кожна людина — частинка безмежного і прекрасного Всесвіту. Тому маємо оберігати все, що довкола неї.
Світ прекрасний навколо тебе,
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки —
Нехай він буде таким повіки!
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 18, № 121; 130; 131 (з використанням прийому «Вибери сам»).
2. Рефлексія (з використанням методі «Мікрофон»)
✵ Чого навчилися на уроці?
✵ Як між собою пов’язані дії множення і ділення?
✵ Як знайти невідомий множник? ділене? дільник?
✵ Перше число 10, а друге число — у 5 разів менше. Знайдіть друге число.
✵ 3 прикладу на множення складіть два приклади на ділення. (2 ∙ 6 = 12; 3 ∙ 9 = 27)
✵ Що допомагало вам працювати?