Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 18. ДОБА, ГОДИНА, ХВИЛИНА, СЕКУНДА. ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗА ГОДИННИКОМ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на б; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; розвивати вміння самостійно розв'язувати задачі на дві дії різного ступеня; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні; доба, година, хвилина, секунда.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
— Подумайте, про що говорить подане прислів’я?
✵ Пізно піднявся — день втратив!
— Діти, а чому іноді кажуть: втратив час?
— Хіба можна втратити час, наприклад, як ручку або олівець?
— Тоді не будемо втрачати час — будемо працювати.
— Наш помічник сьогодні — працьовита Хвилинка.
✵ Хвилина годину береже!
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально — з використанням прийому «Мікрофон»).
Гра «Чарівне коло» (за 1 хв)
— Хвилина — невеликий час. Для лікарів — це врятоване життя, для вчених — відкриття нового. Пожежники і сапери зовсім інакше ставляться до хвилини. Хвилини біжать одна за одною, а наздогнати їх або повернути не можна. Ось і сьогодні ми будемо цінувати кожну хвилинку на уроці.
2) Математичний диктант (з використання прийому «Інтрига»).
— Ми — поруч біля зірки Сіріус. І вона не поодинока. їх тут безліч...
Ми сьогодні вирушаємо у подорож... Але куди?
Щоб загадку розгадати,
Потрібно слово розкодувати.
— Наша помічниця Хвилинка пропонує вам обчислити приклади протягом 1 хв (час заміряється за пісковим годинником) і записати тільки відповідь.
Гра «Математична естафета»
Учитель заздалегідь на двох аркушах записує вирази на вивчені випадки множення та ділення. Об’єднує учнів у три команди. За сигналом учителя школярі розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителю.
✵ Перший множник — б, другий — 9. Знайдіть добуток.
✵ Добуток чисел 6 і 6 збільшіть на 18.
✵ Добуток чисел 6 і 8 зменшіть на 11.
✵ Число 60 зменшіть на добуток чисел 6 і 4.
✵ Число 6 помножте на суму чисел 2 і 8.
✵ Число 6 помножте на різницю чисел 71 і 67.
✵ Ділене 63, дільник 9. Знайдіть частку.
✵ Частку чисел 42 і 6 збільшіть на 27.
✵ Частку чисел 60 і 6 збільшіть на 11.
✵ Число 40 зменшіть на частку чисел 24 і 6.
✵ Число 60 збільшіть на частку чисел 60 і 6.
Відповіді: 54; 54; 37; 36; 60; 24; 7; 34; 21; 36; 70.
3) Гра «Шифрувальники». Робота в парах.
— Утворіть назву сузір’я, користуючись двоцифровими відповідями.
В 21 |
Л 34 |
21 |
24 |
34 |
36 |
37 |
36 |
54 |
60 |
24 |
70 |
|
К 37 |
С 70 |
|||||||||||
П 60 |
Е 24 |
|||||||||||
И 36 |
Й 54 |
— Ми будемо подорожувати сузір’ям Великого Пса. А ви знаєте тлумачення цих слів?
— Що ж таке сузір’я?
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Сузір’я — поняття, яке має декілька значень.
Сузір’я — у сучасній астрономії ділянки, на які розділена небесна сфера для зручності орієнтування на зоряному небі.
«Сузір’я» — космічна програма розвитку пілотованої космонавтики NASA.
«Сузір’я» — театр у Києві — Київська академічна майстерня театрального мистецтва.
5) Каліграфічна хвилинка.
— Покажемо Хвилинці каліграфічне письмо цифр.
— Хлопці записують числа в порядку зростання, зменшивши на 8.
(13; 16; 24; 29; 46; 54; 64)
— Дівчата записують числа в порядку зростання, збільшивши на 8.
(29; 32; 44; 45; 62; 68; 78)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети (з використанням прийому «Синтез думок»)
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Незакінчене речення»)
— Кожна людина повинна... (Відповіді учнів: знати, скільки годин у добі, скільки хвилин у годині, скільки секунд у хвилині, вміти визначати час за годинником.)
Опрацювання навчального матеріалу
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Математична хвилинка
Історично основною одиницею для вимірювання коротких інтервалів часу доба (часто кажуть «день»), тобто період обертання Землі навколо своєї вісі. У результаті ділення доби на менші інтервали виникли години, хвилини, секунди. Добу ділили на два рівних послідовних інтервали (умовно «день» - «ніч»). Кожен з них ділили на 12 годин. Кожна година ділилася на 60 хвилин. Кожна хвилина — на 60 секунд.
Одиниці часу:
1 хв = 60 с
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
1 місяць = 30 діб (лютий — 28 або 29 діб)
1 рік = 12 місяців (або 365 або 366 діб)
1 століття =100 років
Практична робота з макетом годинника (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
Розв'язування математичної загадки (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Одна знайома дівчинка вміє визначати час, правда, тільки на мобільному телефоні. Вчора вона дуже поспішала в кінотеатр, а мобільний телефон залишила вдома. Коли вона пробігала повз площі, то годинник показував 10 год 40 хв. Залишалося йти ще 10 хвилин. Чи встигне вона в кінотеатр на сеанс фільму, початок якого об 11-й годині?
— Чи можемо ми відразу відповісти на це питання? Чому?
4) Фізкультхвилинка.
5) Розв'язування математичної загадки (робота у міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Настав час відповісти на загадку про дівчинку, яка не знала, чи встигне вона в кіно. (Повторне читання й аналіз задачі.)
Афіша: «Запрошуємо учнів на лялькову виставу. Тривалість вистави 60... Початок вистави об 11-й...».
Художник, який малював афішу, не знав одиниць часу і не написав, скільки триватиме вистава. Учні першого класу вирішили, що вистава триватиме 60 секунд, тобто одну хвилину, а учні другого класу вирішили, що 60 хвилин.
Як ви вважаєте, хто з них має рацію? О котрій годині завершиться вистава?
— Чому ви вирішили, що мають рацію учні другого класу?
— Що потрібно для того, щоб не припускатися таких помилок?
— Скільки хвилин в одній годині?
Учні з’ясовують, що мають рацію учні 2 класу (1 хв < 1 год; вистава завершиться о 12 год 00 хв).
— Хвилинка дякує вам за плідну та творчу роботу і швидко пролетить з нами по сузір’ю.
6) Робота з геометричним матеріалом (фронтальна робота з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Які геометричні фігури ви побачили?
— Скільки відрізків нарахували?
— Підпишіть латинськими літерами.
— Знайдіть суму довжин відрізків.
— На яку породу собак сузір’я схоже за своєю формою?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 27, № 170; 171; 172; 173 (з використанням прийому «Вибери сам»).
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Чого навчились на уроці? Які поняття повторили?
✵ Що цікавого дізналися на уроці?
✵ Скільки годин має 1 доба? 2 доби? З доби?
✵ Скільки хвилин у годині? у 2 годинах? в 1 годині 20 хвилинах?
✵ Скільки секунд у хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви побувати на інших сузір’ях?