Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 21. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО СПОСОБОМ ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 6; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; розвивати вміння самостійно розв'язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про спорт;
громадянської: виховувати та прищеплювати любов, повагу до українських традицій.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.
Міжпредметні зв'язки: фізична культура, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
— Наші пригоди з героями мультфільму про козаків тривають...
— Яке ж питання їх турбує?
— І, як завжди, нам в цьому допоможе математика.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Влуч у ціль»
Клас об’єднується у 2 команди. Учням пропонується влучити у ціль, обчисливши значення виразів, і з’єднати їх із результатом.
2) Каліграфічна хвилинка (з використання прийому «інтрига»).
Гра «Шифрувальники»
63 |
87 |
93 |
48 |
93 |
20 |
58 |
60 |
з |
д |
о |
р |
о |
в |
’ |
я |
— Козаки піклуються про своє здоров’я. Розімнемо наші пальчики в каліграфічному письмі.
— Хлопці записують числа в порядку зростання, зменшивши на 11 (9; 37; 47; 49; 52; 76; 82).
— Дівчата записують числа в порядку спадання, зменшивши на 11 (82; 76; 52; 49; 47; 37; 9).
3) Математичний диктант (фронтальна робота з використанням прийому «Мікрофон»),
— Спорт розвиває швидкість, кмітливість, точність реакції, витривалість. Також необхідно знати правила гри. Перевіримо вашу освіченість в математичних правилах.
Відповідь на запитання давайте, записуючи знаки відповідних дій.
✵ Щоб знайти ціну, потрібно вартість... (поділити) на кількість.
✵ Щоб знайти зменшуване, потрібно до від’ємника... (додати) різницю.
✵ Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми ... (відняти) відомий доданок.
✵ Щоб знайти кількість, потрібно вартість ... (поділити) на ціну.
✵ Щоб знайти невідомий множник, потрібно добуток ... (поділити) на відомий множник.
✵ Щоб знайти вартість, потрібно ціну... (помножити) на кількість.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
Рахунок |
|||
Назва |
Кількість предметів |
Ціна |
Вартість |
М’яч баскетбольний |
5 |
Однакова |
30 грн |
М’яч футбольний |
9 |
? |
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— А для чого нам знадобиться в житті вміння розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці? (Відповіді учнів.)
3. Формування вмінь і навичок
1) Інформаційна хвилинка (з використанням прийому «Інтрига»).
«Як козаки...» — мультфільм студії «Київнаукфільм» із серії «Все про козаків».
Мультфільм розпочинається з того, що козаки чекають прибуття Грая, Ока і Тура з... Вони розповідають не тільки про місто, але й про гру, яку вони там побачили — ... І козацький загін починає тренування, задля того, щоб здобути чемпіонський кубок. Троє козаків, котрі навчили азів футболу інших, збирають команду і вирушають на Захід.
Козаки грають у трьох країнах Європи — Німеччині, Франції, Англії. Спочатку вони потрапляють у середньовічну Німеччину, де обігрують лицарів у сталевих обладунках, які користуються своєрідним стилем у грі — шикування «клином» чи «свинею». У Франції вони грають проти мушкетерів у палаці, а в Англії матч проводиться у Лондоні, адже дощова погода, вежа з годинником, перший поїзд та королева —- це ознаки міста Лондон.
2) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Інтрига»).
— Відповіді на тест — підказка для відновлення сюжету.
1) В 1-й день спортсмен пробігає 5 км, у 2-й — 7. Скільки кілометрів він пробіжить за 2 дні?
а) 40 км;
б) 12 км;
в) 21 км.
2) У команді 28 спортсменів. Скільки спортсменів в основному складі, якщо запасних 6?
а) 21;
б) 20;
в) 22.
3) Довжина поля 90 м. Це на 45 м більше, ніж ширина поля. Яка ширина поля?
а) 40 м;
б) 45 м;
в) 135 м.
4) У цієї гри є свої атрибути: футболки, шорти, взуття — бутси.
Кулю шкіряну ганяють,
Лиш одну на полі мають...
По ногам не б’ють — це фол.
Називають гру...
а) гандбол;
б) баскетбол;
в) футбол.
Відповіді: 12 км; 22 спортсмени; 45 м; футбол.
— Як розв’язати просту задачу?
— Як розв’язати складену задачу? Вслухайтеся в назву: складена, отже, її з чогось склали. Як ви вважаєте, з чого? (Повторення алгоритму розв’язання задачі.)
3) Робота над задачами (робота в малих групах з використанням прийому «Ажурна пилка»)
За таблицею придумайте і розв’яжіть задачу (повторіть правила).
Вартість = Ціна ∙ Кількість
Кількість = Вартість : Ціна
Ціна = Вартість : Кількість
✵ Задача 1
Ціна |
Кількість |
Вартість |
5 грн |
8 |
? |
? |
6 |
42 грн |
Розв’яжіть задачу, заповнивши таблицю (повторіть правила).
✵ Задача 2
Ціна |
Маса |
Вартість |
однакова |
5 кг |
30 грн |
8 кг |
? |
✵ Задача 3
Розв’яжіть задачу за коротким записом умови (визначте вид задачі).
Маса 6 посилок — 18 кг
Маса 4 посилок — ?
Висновок. Ця задача на знаходження четвертого невідомого, тобто коли три числа відомі, а четверте потрібно знайти (знаходження четвертого пропорційного).
1) 18 : 6 = 3 (кг) — 1 посилка
2) 3 ∙ 4 = 12 (кг)
Відповідь: 12 кг важать 4 посилки.
4) Фізкультхвилинка.
— Що б не казали, а футбол тренує не тільки ноги, але й тіло в цілому. Футболісти також дуже загартовані люди, бо ганяють м’яча на свіжому повітрі з ранньої весни до пізньої осені. Також футбол є командною грою і розвиває згуртованість та командний дух. А найбільше в цій грі вабить її неперевершений азарт! (Діти імітують гру у футбол, ударяючи по уявному м’ячу під веселу музику.)
5) Самостійна робота за рівнями. (Діти мають право вибрати завдання, відповідно до своїх знань, вмінь та навичок.)
Синя картка
1. 9 кг картоплі розклали в пакети, по 3 кг у кожний. Скільки потрібно пакетів?
2. В одній пачці 10 штук печива. Скільки штук печива у 6 таких пачках?
3. У бідоні 12 л молока. П’ятьом покупцям з нього налили по 2 л молока. Скільки літрів молока залишилося в бідоні?
Зелена картка
1. Листоноша доставив у село 63 газети і 9 журналів. На скільки більше листоноша доставив газет, ніж журналів? У скільки разів менше листоноша доставив журналів, ніж газет?
2. Учитель роздав 8 учням по 3 зошити, і у нього ще залишилося 6 зошитів. Скільки зошитів було у вчителя?
3. У хлопчика було 32 марки. Він наклеїв їх на 4 сторінки, по 6 марок на кожну. Скільки марок залишилося у хлопчика?
Червона картка (завдання підвищеної складності)
1. У Павлика 20 зошитів, що в 2 рази більше, ніж у Ніни. У Славка на 6 зошитів менше, ніж у Ніни. Скільки зошитів у Славка?
2. Ширина прямокутника вдвічі менше його довжини. Обчисліть суму довжин сторін прямокутника, якщо його ширина дорівнює 5 см.
3. Якщо до 24 додати 21, то задумане число буде у 5 разів менше отриманої суми. Яке число задумали?
6) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Футбол — дуже давній вид спорту. Він з’явився в Англії. Але, згідно з історичними описами, у цю гру, або схожу на неї, грали ще індіанці племені майя. На сьогоднішній день ця гра вважається найпоширенішою в світі. Величезна кількість людей, що проживають на планеті Земля, грають із задоволенням у футбол, а ще більша їх частина є фанатами та вболівальниками. У них є улюблені гравці — кумири. Кому не відомі такі прізвища, як Марадона, Зідан, Пеле чи Шевченко? Навіть ті, хто далекий від спорту, знають, що це — світові зірки футболу.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 30, № 194; 197; 198; 196 (з використанням прийому «Вибери сам»).
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як розв’язати задачу на знаходження четвертого невідомого?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви отримати більше інформації про футбол?