Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 22. ЗАДАЧІ НА СПОСІБ ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ. ДІЇ З ІМЕНОВАНИМИ ЧИСЛАМИ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 6; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; розвивати вміння самостійно розв'язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці та навички розв'язувати вирази з іменованими числами; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про спорт (футбол); громадянської: виховувати повагу до українських спортсменів.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні, одиниці вимірювання довжини, міри часу.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, фізична культура.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я — особистість творча.
Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.
— У нас розпочинаються футбольно-математичні змагання.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Інтрига»).
Гра «Знайди другу половинку»
Присутні об’єднуються у дві команди. Виграє команда, у якої більше учнів не припустилися помилок.
1-ша команда
✵ Не забиваєш ти, |
✵ не прожити. |
✵ Команда програла — |
✵ забивають тобі. |
✵ футбол — |
✵ тренер винен. |
✵ Поважай інших |
✵ на полі. |
✵ Неробам у футболі |
✵ командна гра!!! |
2-га команда
✵ Важко в тренуваннях, |
✵ частина життя. |
✵ Вболівальники — щоб уболівати, |
✵ рахунок на табло. |
✵ Футбол |
✵ ми вам заб’ємо, скільки захочемо! |
✵ Найкрасивіше у футболі — |
✵ легко на полі. |
✵ Ви нам заб’єте, скільки зможете, |
✵ а не щоби битися! |
— З якою формою літературної творчості ви стикнулися?
— Яку закономірність ви помітили?
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїі — вільної енциклопедії).
Футбол — командна спортивна гра, у якій беруть участь дві команди, по одинадцять гравців у кожній. Футбол є одним із найпопулярніших видів спорту в світі. У футбол грають м’ячем на прямокутному трав’яному полі (іноді траву замінюють штучним покриттям) з воротами на двох протилежних сторонах поля. Метою гри є забити якомога більше голів, тобто, завести м’яч у ворота супротивника якомога більше разів. Головною особливістю футболу є те, що гравці (за винятком воротарів) не можуть у межах ігрового поля торкатися м’яча руками. Переможцем гри є команда, яка забила за час матчу (два тайми по 45 хвилин) більше голів, ніж супротивник.
Найпрестижнішим турніром з футболу є Чемпіонат світу.
3) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Математична розминка»
Хід гри
Клас об’єднується у дві команди. Учасники гри по черзі підходять до скриньки, виймають картку із завданням та розв’язують його. Учні-«контролери» перевіряють виконання завдань і видають фішки. Команда, яка набрала більше фішок, виграє.
✵ 1 год — це ... хв. |
✵ 2 доби — це...год. |
✵ 1 доба —це ... год. |
✵ 1 хв — це ... с. |
✵ 12 зменшити у 4 рази буде... |
✵ У 5 ящ. 20 кг яблук, а в 1 ящ. — ? |
✵ Скільки лап у 4 кошенят? |
✵ Скільки вушок у 9 поросят? |
✵ Скільки днів у 3 тижнях? |
✵ 70 хв — це ... год ... хв. |
Відповіді: 60 хв; 24 год; 3; 16; 21; 48 год; 60 с; 4 кг; 18; 1 год 10 хв.
4) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть міри часу в порядку зростання.
Відповіді: 60 с, 60 хв, 1 год 10 хв, 24 год, 48 год.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїі — вільної енциклопедії)
Правила гри у футбол уперше були введені 7 грудня 1863 року Англійською футбольною асоціацією.
Історія футболу — прямий нащадок гри у м’яч в Британії.
Організацією футболу в світі опікується ФІФА — Міжнародна федерація футболу.
Національними справами відають національні федерації з футболу, в Україні — Федерація футболу України.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Гра починається!
— За якими математичними правилами ми сьогодні граємо?
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
Мультиплікаційно-математична хвилинка
✵ Вінні-Пух був запрошений на гостину до Віслюка на 5 годину дня. Він вийшов з дому о 4-й годині, прихопивши із собою горщик меду. 15 хвилин він діставався будиночка П’ятачка, 10 хвилин розглядав порожній горщик, ще 12 хвилин радився з мудрою Совою, і, несучи незвичайний шнурок, 10 хвилин брів з друзями до оселі Іа. Чи встиг він на святковий обід? (15 хв + 10 хв + + 12 хв + 10 хв = 47 хв, устигне.)
✵ Боніфацій на канікулах пішов до своєї бабусі 13 червня. Канікули тривали 2 тижні. Якого числа він повернувся у цирк? (13 + 14 = 27 червня)
✵ Кіт Леопольд терпів образливі витівки мишей 2 тижні і 3 дні. На який за порядком день його терпець увірвався? (14 + 3 = 17)
✵ Дівчинка Еллі, хоробрий Лев, мудрий Дроворуб і песик Тотошка летіли на повітряній кулі 1 добу і ще 15 годин. Скільки часу вони витратили на політ? (24 години + 15 годин = 39 годин)
✵ Незнайко складав вірші про своїх друзів 1 годину 17 хвилин. Скільки хвилин він займався цією «важкою» роботою? (60 хвилин + 17 хвилин = 77 хвилин)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Коло ідей»)
— Як можна об’єднати усі відповіді на математичні задачки?
— А для чого нам знадобиться в житті вміння виконувати дії з іменованими числами? (Відповіді учнів.)
3. Формування вмінь і навичок
1) Робота за таблицею «Одиниці часу».
— Згадайте таблицю мір часу.
— Назвіть найменшу, найбільшу.
— Які міри довжини знаєте?
1 хв = 60 с
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
1 місяць = 30 діб (лютий — 28 або 29 діб)
1 рік = 12 місяців (або 365, або 366 діб)
1 століття = 100 років
2) Інформаційна хвилинка.
В оповіданні Джека Лондона індіанець на запитання про те, скільки ще залишилося проїхати, відповідав: 10 снів, 20 снів (тобто діб).
Естонські моряки вимірювали відстань трубками (набивали тютюном люльку — шлях, поки куриться трубка).
У Японії до ніг коня прив’язували солом’яний черевик — міряли кінськими башмаками.
У багатьох народів світу мірою відстані була стріла — дальність польоту стріли. Однак кроки, милі, стріли, трубки — все це служило для вимірювання відстаней на землі. Ані зріст, ані рулон тканини кроками не вимірювалися. Виникла потреба у застосуванні інших одиниць вимірювання. Це лікоть, сажень, дюйм і фут.
Минуло багато років, поки з’явилися ті одиниці вимірювання, які ми зараз знаємо.
3) Робота за підручником — с. 31, № 202 (з використанням прийому «Коментування»).
Робота за алгоритмом
1. Заміню великі одиниці дрібними.
2. Виконаю дії.
3. Заміню дрібні одиниці великими.
Одиниці вимірювання довжини
✵ мм — міліметр
✵ см — сантиметр
✵ дм — дециметр
✵ м — метр
✵ км — кілометр
✵ 1 см = 10 мм
✵ 1 дм = 10 см = 100 мм
✵ 1 м = 10 дм = 100 см
✵ 1 км = 1000 м = 100 000 см
— Які дії ви виконували? Де ще можуть стати у пригоді ці знання? (Під час розв’язування задач)
4) фізкультхвилинка.
Гра «Відгадай»
Мета: активізувати знання дітей про види спорту; розвивати уяву, рухову активність, образне мислення; виховувати дружні взаємини, позитивне ставлення до ігор.
Хід гри
За допомогою лічилки або за бажанням діти об’єднуються у дві команди. Одна команда домовляється про те, який вид спорту вони показуватимуть рухами, не вимовляючи жодного звука.
Завдання другої команди — назвати, що показують друзі. Потім команди міняються ролями.
Примітка. Гра проводиться, поки дітям цікаво. Учитель може коригувати рухи дітей відповідно до обраного виду спорту.
5) Робота за підручником — с. 31, № 201 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Розв’яжіть задачу, записавши коротку умову (визначте вид задачі).
5 год — 30 л
8 год — ?
Висновок. Ця задача на знаходження четвертого невідомого, тобто коли три числа відомі, а четверте потрібно знайти (знаходження четвертого пропорцій ного або зведення до одиниці).
1) 30 : 5 = 6 (л) — за 1 годину;
2) 8 ∙ 6 = 48 (л)
Відповідь: 48 літрів пального потрібно.
6) Самостійна робота (з подальшою перевіркою вчителем).
1. Розв’яжіть рівняння (с. 31, № 203).
(х = 23, х = 52, х = 38, х = 32, х = 70, х = 7.)
2. Розв’яжіть задачу за короткою умовою.
4 год — 36 л
6 год — ?
(36 : 4 ∙ 6 = 54)
3. Дії з іменованими числами (розв’яжіть за алгоритмом).
1 м - 6 дм = 4 дм
1 м — 8 см = 9 дм 2 см
5 м 6 дм : 8 дм = 7
5 см ∙ 6 = 3 дм
15 см : 3 = 5 см
3 дм : 5 = 6 см
— Ви добре попрацювали. Перемогла ДРУЖБА!
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедій
Існує безліч різновидів футболу, переважно з меншим числом гравців — у тому числі футдаблбол (грають двома м’ячами), пляжний футбол (грають на піску), футзал (грають у залі на спеціальному покритті), дворовий футбол (грають на будь-якому покритті на полях будь-якого розміру з будь-якою кількістю людей), болотний футбол (грається на болоті), футбольний фристайл (полягає у виконанні всіляких хитрощів і трюків), Гельський футбол (національний вид спорту в Ірландії).
Оскільки популярність футболу дуже висока, існує багато ігор, що імітують футбол.
Топ-5 найбільш відомих футболістів України
1. Андрій Шевченко. Цей футболіст дуже відомий навіть за кордоном. Саме завдяки прізвищу капітана збірної України нашу країну знають навіть у найвіддаленіших і глухих куточках планети. Шева — нападник «Динамо» (Київ), удостоївся нагороди «Золотий м’яч», тричі отримував титул кращого бомбардира Ліги чемпіонів. Другий бомбардир в історії «Мілана», кращий бомбардир в історії міланських дербі. 6 разів отримував звання кращого футболіста України. І також привів свою збірну у 2006 році до чвертьфіналу Чемпіонату світу. Зараз — головний тренер збірної України.
2. Анатолій Тимощук. Грав на багатьох позиціях — і в захисті, і в атаці.
3. Олександр Шовковський — кращий воротар в історії незалежної України. Повагу викликає той факт, що, незважаючи на пропозиції багатьох європейських клубів, він залишався захищати ворота рідного «Динамо».
4. Олег Гусєв. У свої 29 років він став неодноразовим чемпіоном: чемпіоном 2004, 2007, 2009 років, володарем Кубка України 2005, 2006 і 2007 років, володарем Кубка Першого каналу в 2008 році, виграв Суперкубок України у 2011 році, а також поряд із Шевченком і Тимощуком грав у складі збірної на чемпіонаті світу 2006 року.
5. Андрій Вороній. Менш титулований, ніж попередні футболісти, але зате встиг побувати в складі дуже багатьох європейських клубів: грав у Німеччині за «Боруссію», «Майнц», «Кельн», «Герту» і «Байєр», а також у складі англійського «Ліверпуля». У своїй кар’єрі, крім виходу в одну четверту чемпіонату світу в 2006 році, він також став кращим бомбардиром Бундес-ліги Німеччини в 2003 році.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання (з використанням прийому «Вибери сам»)
С. 31, №204; 205; 206.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як розв’язати задачу на знаходження четвертого невідомого?
✵ Як розв’язувати вирази з іменованими числами?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви отримати більше інформації про інші види спорту?