Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

Урок 23. ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7 І ДІЛЕННЯ НА 7. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА СПОСІБ ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ

Мета:

формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 7; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; розвивати вміння самостійно розв'язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про користь раціонального харчування;

громадянської: виховувати повагу до українських традицій.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Замало опанувати премудрість,

Слід також уміти користуватися нею.

Цицерон

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Учителя слово

Здійснюю практично.

— Чим цікаві ці висловлювання?

— Наші пригоди з козаками розпочинаються...

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Інтрига»).

— Вони піклуються про своє...

Гра «Влуч у ціль»

Хід гри

— З кожного рядка виберіть лише ті букви, що не повторюються.

АОДКАДОННЗАДЖЖ

НЛВНЛВППДООУКУК

АИІІАИОЮЮІАИІЮЮ

ГГТМТММРППИККГТТ

ЄЕЕАЄААОИЮЮИИЄУ

ШБШШЩЩБВКЗККЗЗЩ

ИІЕЕІИИООЕЯЮЮЕЮИ (Здоров’я)

— Яка найважливіша умова здоров’я людини, її працездатності та довголіття?

— Їжа — наше тепло, енергія, ріст і здоров’я.

— Ваше здоров’я — найцінніше, що є у вас. На все життя вам дається тільки один організм. Багато хвороб — усього лише результат неправильного харчування.

— Яку страву надумали приготувати козаки?

— Математика нам допоможе відповісти на це запитання.

2) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Гра «Найрозумніший»

Клас об’єднується у дві команди. Учасники гри по черзі підходять до скриньки, виймають картку із завданням і розв’язують його. Учні-«контролери» перевіряють виконання завдань і видають фішки. Команда, яка набрала більше фішок, виграє.

• Знайти відповідь, не обчислюючи.

Відповіді: 8; 9; 2; 3.

• Який знак слід поставити замість зірочки, щоб вийшла правильна рівність?

Відповіді: -, + ,-, -.

• Заповніть «віконечка».

Відповіді. 7; 6; 4; 8; 4; 5; 9; 6.

3) Каліграфічна хвилинка.

— Випишіть відповіді.

8; 9; 2; 3; 7; 6; 4; 8; 4; 5; 9; 6.

— Оберіть числа, що не повторюються. Складіть з ними можливі варіанти двоцифрових чисел та каліграфічно запишіть.

23; 27; 25; 32; 35; 37; 72; 73; 75; 52; 53; 57; 22; 33; 55; 77.

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

«Як козаки куліш варили» — анімацій- ний мультфільм студії «Київнаукфільм», знятий у 1967 році як перший із серії «Все про козаків».

Куліш (від у гор. holes — «просо») — страва української кухні, зварена з пшоняних круп. Куліш за способом приготування схожий на крупник, але переважно з пшоняних круп. Куліш легко готувати в домашніх і польових умовах. Звідси й інша його назва — польова каша.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку {з використанням прийому «Коло ідей»)

— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?

— Наші герої забобонні. Вони вважають, що смачний куліш вийде тоді, коли кількість усіх інгредієнтів дорівнюватиме 7 (щасливе число).

7+7=

7+7+7=

7+7+7+7=

7+7+7+7+7=

7+7+7+7+7+7=

7+7+7+7+7+7+7=

7+7+7+7+7+7+7+7=

7+7+7+7+7+7+7+7+7=

(Сплести «мереживо» 7 + 7 + 7... 70 та обчислити додаванням.)

Висновок. Знаходити добуток за допомогою додавання незручно. Потрібно скласти і вивчити результати таблиці множення числа 7 на числа 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9, тобто скласти таблицю множення числа 7.

— Перше випробування! Скільки потрібно наварити куліша?

2 козаки — 4 порції

7 козаків — ?

Висновок. Розв’язування задачі на спосіб зведення до одиниці.

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— А для чого нам знадобиться в житті вміння розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного способом зведення до одиниці та знання таблиці множення і ділення на 7? (Відповіді учнів.)

3. Формування вмінь і навичок

1) Розв'язування прикладів (самостійна робота з правом вибору рівня).

— Для того щоб перевірити, як ви усвідомили матеріал, пропоную вам різнорівневі завдання, надаючи кожному право вибору.

Високий рівень

Достатній рівень

Середній рівень

2) Робота за підручником (с. 31-32).

— Розв’язавши наступні завдання, ми дізнаємось, чи вдалося козакам зварити смачний куліш.

а) Робота над удосконаленням знань — с. 31, № 210 (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»).

Відповіді: 70; 35; 6; 42; 21; 33; 51; 73; 56.

б) Розв’язування задачі № 211 (робота в міні-групах з використанням прийому ««Два — чотири — всі разом»).

• Спочатку учні читають задачу самостійно і розв’язують її.

• Потім у парі з сусідом по парті розв’язують і знаходять спільне розв’язання.

• Тоді об’єднуються у групу «Четвірка», знаходять правильне розв’язання.

• Озвучують розв’язання на весь клас.

6 год — 42 л

8 год — ?

1) 42 : 6 = 7 (л) — за 1 годину;

2) 7 ∙ 8 = 56 (л)

Або виразом: 42:6-8 = 56.

Висновок. Розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці.

3) Фізкультхвилинка.

Гра «Відгадай»

Мета: активізувати знання дітей про різновиди страв; розвивати уяву, рухову активність, образне мислення; виховувати дружні взаємини, позитивне ставлення до ігор.

За допомогою лічилки або за бажанням діти об’єднуються у дві команди. Одна команда домовляється про те, яку страву вони показуватимуть рухами, не вимовляючи жодного звука.

Завдання другої команди — назвати, що показують друзі. Потім команди міняються ролями.

Примітка. Гра проводиться, поки дітям цікаво. Учитель може коригувати рухи дітей відповідно до обраної страви.

4) Розв'язування задачі. Самостійна робота за рівнями.

1-й рівень

Розв’яжи задачу за умовою.

7 год — 63 л

6 год — ?

Самостійно склади вираз до задачі.

Вираз. 63 : 7 ∙ 6 = 54

2-й рівень

Розв’яжи задачу за умовою.

4 буд.— 32 дні

7 буд.— ?

Запиши розв’язок задачі по діях.

1) [ ] : [ ] = [ ] (дн.) — 1 будинок

2) [ ] ∙ [ ] = [ ] (дн)

5) Розв'язування логічної задачі № 213 (фронтальна робота з використанням прийому «Мозковий штурм»).

45 + 54 = 99

6) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Мультфільм розпочинається з того, що козаки заварюють куліш. Вони спершу розпалюють багаття, а потім, підстреливши качку, варять її. Далі козаки намагаються розпалити люльку, але в жодного з них нема тютюну. Тому, коли помітили на обрії вогник, Око вирушає за ним, але його забирають у полон кримські татари на рабовласницький ринок у Кафу. Грай і Тур потрапляють у цитадель ворога та визволяють приятеля разом з іншими невільниками-козаками. Із урятованими невільниками козаки забирають із собою тютюн і запалюють люльку. Серія завершується тим, що качка в куліші за весь цей час ще не приготувалася.

7) Складання правил харчування для героїв (робота в групах).

• РЕ (1) ЇЖУ (8) ТЕЛЬ (2) РЕ (5) НО (3) ПЕ (4) ВУЙ (7) ЖО (б)

(Ретельно пережовуй їжу.)

Добре пережована їжа принесе більше користі нашому організму.

• ЇЖ (1) ЧАС (7) ТОЙ (5) ОДИН (3) В (2) І (4) САМИЙ (6)

(Їж в один і той самий час.)

Якщо їсти в один і той же час, то шлунок уже почне готуватися заздалегідь до прийому їжі — виділятиме шлунковий сік. Отже, їжа принесе більше користі.

• ВЖИ (1) ПРО (7) КИ (4) ВАЙ (2) ЯКІС (5 ТІЛЬ (3) ДУК (3) НІ (6) ТИ (5)

(Вживай тільки якісні продукти.)

Неякісні продукти шкідливі для організму, навіть можуть призвести до отруєння.

• НЕ (1) НІЧ (6) НА (2) СЯ (4) ЇДАЙ (3) НА (5)

(Не наїдайся на ніч.)

Якщо шлунок переобтяжений їжею, у вас буде поганий сон.

— Нагадаємо нашим героям про небезпеку паління!

ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

• Правильне харчування

• Фізичні вправи, загартовування

• Відсутність шкідливих звичок

• Доброзичливе ставлення до інших

• Правильний розподіл свого часу

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 32, №214; 215.

2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Як розв’язати задачу на знаходження четвертого невідомого?

• Які таблиці множення та ділення повторювали на уроці?

• Як пов’язані між собою дії множення і ділення?

• Де можна використати ці знання?

• Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити