Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

Урок 24. ЗАДАЧІ 3 БУКВЕНИМИ ДАНИМИ (ознайомлення). СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ ТА ЗНАХОДЖЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕНЬ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з новим математичним поняттям «буквені вирази»; формувати в учнів навички розв'язування задач з буквеними даними; розвивати вміння самостійно складати вирази та знаходити їх значення; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про користь раціонального харчування;

громадянської: виховувати повагу до українських традицій.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: задачі з буквеними даними, вирази.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Інтрига»).

— Поясніть подані вислови.

• Якщо у вас є здоров’я, то у вас є все.

• Здоров’я — найбільше багатство у світі.

• Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити (Сократ).

— На минулому уроці ми з козаками варили... (куліш) та замислювались над... (раціональним харчуванням).

Гра «Корисні продукти» («так» чи «ні»)

Риба та морепродукти

(так)

Чіпси та сухарики

(ні)

Кефір, йогурти, молоко, сметана

(так)

Яблука, груші, лимони

(так)

Салат з капусти, огірків

(так)

Копчена ковбаса

(ні)

Томатний сік

(так)

Кока-кола, фанта

(ні)

Тістечка, торти

(ні)

— Під час приготування куліша в героїв закінчився дуже важливий інгредієнт.

— Дізнаємось, який саме, виконавши наступні завдання.

2) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Гра «Найрозумніший»

Клас об’єднується у дві команди. Учасники гри по черзі підходять до скриньки, виймають картку із завданням і розв’язують його. Учні-«контролери» перевіряють виконання завдань і видають фішки. Команда, яка набрала більше фішок, виграє.

• Математичний ланцюжок.

• Знайти приклади з відповіддю 38.

• Знайти усно суму зручним способом.

2 + 4 + 6 + 8 + 10 + 12 + 14 + 16 + 18 = (2 + 8 + 4 + 16 + 6 + 14 + 12 + 18 + 10) = 90

3) Робота за індивідуальними картками.

Картка 1

Картка 2

Картка 3

— А закінчилась у них...

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Харчова кухонна сіль — це речовина у вигляді кристаликів. Чим менше в солі домішок, тим вищою є її якість.

Сіль являє собою кристалічний сипкий продукт без запаху (окрім випадку йодованої солі) із солоним смаком без присмаку. Колір екстра та вищого ґатунків — білий, однак для першого та другого допускаються сірий, жовтуватий, рожевий та голубуватий відтінки залежно від походження солі.

Україна має великі та унікальні за якістю поклади сировини для кухонної солі. За хімічною чистотою їх можна вважати найкращими у світі.

Високоякісні кам’яні солі є важливою статтею експорту України.

5) Каліграфічна хвилинка.

— Випишіть відповіді з математичного ланцюжка.

Відповіді. 7; 5; 9; 66; 35.

— Випишіть одноцифрові числа та складіть з ними можливі варіанти двоцифрових чисел та каліграфічно запишіть.

75; 79; 57; 59; 97; 95; 77; 55; 99.

— Козаки вирушили за сіллю.

«Як козаки сіль купували» — анімаційний мультфільм студії «Київнаукфільм», знятий у 1975 році, як четвертий із серії «Все про козаків».

У мультфільмі козакам зустрінеться зажерливий дурний пан-багатій.

Чи переможуть наші герої? Чи допоможуть вони чумакам привезти сіль на базар? Чи вийде в них у бою допомогти місцевим мешканцям позбутися того злого пана і його посіпак-слуг?

Про це ми дізнаємось, виконавши наступні завдання.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)

— Дізнаємось тему мандрів наших героїв.

Складіть з поданих виразів дві групи.

5 + 3 а - 5 24 - 4 d + 10 14 - (8 + 3)

— Як називаються ці записи? (Числові і буквені вирази)

— Що означає знайти значення виразу? (Обчислити і записати результат.)

— Чи у всіх виразах можна знайти значення відразу? (Ні, в буквеному не можна, не вистачає даних.)

— Що можна змінити, щоб знайти значення буквеного виразу d - 5; d + 10? (Замінити букву на число.)

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— А для чого нам знадобляться в житті ці знання? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Математична хвилинка. Уточнення поняття «математичні вирази».

— Існує два види математичних виразів.

Якщо вираз містить тільки числа і знаки математичних дій, він називається числовим. Якщо ж у виразі поряд із числами присутні змінні, що позначаються буквами, або чисел немає взагалі, вираз складається тільки зі змінних і знаків математичних дій, він називається алгебраїчним (буквеним).

Принципова відмінність числового значення від алгебраїчного полягає в тому, що у числового виразу значення тільки одне. Наприклад, значення числового виразу 56-2-3 завжди дорівнюватиме 50, нічого змінити не можна. В алгебраїчного ж виразу значень може бути безліч, адже замість букви можна підставити будь-яке число. Так, якщо у виразі b - 7 замість b підставити число 9, значення виразу дорівнюватиме 2, а якщо 200 — складатиме 193.

Запам’ятай!

Числові вирази — вирази, складені з чисел, знаків математичних дій і дужок.

Буквені вирази — вирази, складені з чисел, букв знаків математичних дій і дужок.

2) Розв'язування буквених виразів (з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Заповніть таблицю, користуючись пам’яткою.

а

15

21

20

7

5

17

25

b

13

35

22

56

9

18

24

(а + b) : 7

ПАМ’ЯТКА

1. Замість букви у виразі підставляю її значення.

2. Обчислюю значення числового виразу.

3. Отримане число є значенням буквеного виразу при даному значенні букви.

3) Робота за підручником (с. 32-33).

а) Ознайомлення з розв’язуванням задачі з буквеними даними № 219 (з використанням прийому «Коментування»).

Ознайомлення з правилом

Якщо умова задачі містить буквені дані, відповідь записують у вигляді виразу.

б) Розв’язування задачі з буквеними даними № 220 на основі пояснення до задачі № 219 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

План розв’язання

— Прочитайте задачу.

— Розв’яжіть задачу за планом.

— Скільки яблук у кошику?

— Скільки всього кілограмів яблук разом у кошику і мішку?

— Запишіть розв’язання задачі в зошити (один учень працює біля дошки).

1) а : 6 (кг) — у кошику;

2) а + а : 6 (кг) — усього кілограмів яблук.

Відповідь: а + а : 6 — усього кілограмів яблук разом у кошику і мішку.

в) Розв’язування задачі двома способами (с. 33, № 221).

Аналіз задачі, складання схем розв'язання

1-й спосіб 2-й спосіб

1) 50 ∙ 9 = 450 1) 50 - 43 = 7

2) 43 ∙ 9 = 387 2) 7 ∙ 9 = 63

3) 450 - 387 = 63

— Який спосіб для вас легший? Чому?

г) Самостійна робота — № 218 (з використанням прийому «Коментування»).

— Складіть і розв’яжіть рівняння.

54 - х = 32

4) Фізкультхвилинка.

5) Розв'язування логічної задачі, № 222 (фронтальна робота з використанням прийому «Мозковий штурм»),

42 - 31 = 11

6) інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)-

— У козаків мандри закінчились успішно. Сіллю запаслися.

Цікаві факти

• Існує відома крилата фраза «Пуд солі з’їсти» (спілкуватися, прожити з людиною пліч-о-пліч тривалий час). За оцінками фізіологів, сучасна людина споживає за рік близько п’яти кілограмів солі, отже, пуд солі удвох можна з’їсти за півтора-два роки.

• Звичайна харчова сіль у великих кількостях є отрутою.

• Тисячоліття тому сіль була настільки коштовною, що через неї влаштовували війни.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання С. 33, № 223; 224.

2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)

• Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

• Як розв’язати задачу з буквеними даними?

• Як скласти вирази та знайти їх значення?

• Де можна використати ці знання?

• Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити