Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 25. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА КРАТНЕ ПОРІВНЯННЯ. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7 І ДІЛЕННЯ НА 7
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Буквені вирази»; формувати в учнів навички розв'язування задач на кратне порівняння; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українське весілля;
громадянської: виховувати повагу до українських традицій.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: задачі з буквеними даними, вирази.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, основи здоров'я.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Хто з вас не встиг поспілкуватися зі своїми рідними?
— Заплющте, будь ласка, на хвилинку очі.
— Уявіть, що ви вдома.
— Візьміть ніжно близьку людину за руку, посміхніться до неї.
— Подумки побажайте їй приємного дня.
— Рідна тепла посмішка поліпшить вам настрій на весь день.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Інтрига»).
Творча робота «Незвичайна звичайність»
Учитель пропонує учням на аркуші паперу намалювати різними кольорами емоції. Завдання учні отримують у незвичайний спосіб. Теми малюнків записані на окремих аркушах та покладені у скриньку. Учні по черзі витягають своє завдання: зобразити радість, гнів, любов, заздрість, сором, страх, цікавість, задоволення, образу тощо. Потім учні разом з учителем розглядають та обговорюють малюнки.
— Які емоції підтримують здоров’я?
— І наші козаки сьогодні отримують позитивні емоції...
— Розв’язавши наступні завдання, ми дізнаємось про це.
2) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм».
Гра «Заморочки з бочки»
Клас об’єднується у дві команди. Перед учнями на столі стоїть бочка із цікавими завданнями. Учні підходять до бочки, виймають картки із завданнями і дають відповіді. Переможе команда, члени якої не припустяться жодної помилки.
✵ Розгадайте ребус: 100лиця.
✵ Скільки разом крил у 8 гусей і одного горобця?
✵ Частку чисел 36 і 6 збільшіть на 22.
✵ Добуток чисел 6 і 8 зменшіть на 20.
✵ Скільки жуків мають — 42 ніжки?
✵ Замініть приклад на додавання прикладом на множення 11 + 11 + 11, розв’яжіть.
✵ Від найбільшого двоцифрового числа відніміть 45.
✵ У хокей грають 5 гравців і 1 воротар. Скільки рукавиць у хокеїстів?
✵ Число 11 збільшіть на частку чисел 54 і 6.
✵ Сергій та Катруся поїхали на машині в село. Кожне колесо машини проїхало 50 км. Яку відстань проїхала машина?
✵ Півник, стоячи на одній нозі, важить 3 кг. Скільки важить півник, якщо стане на дві ноги?
✵ У трьох братів по одній сестрі. Скільки дітей у цій родині?
✵ Що легше: 3 кг заліза чи 3 кг вати?
Відповіді: Столиця; 18; 28; 28; 7; 33; 54; 12; 20; 50 км; 3 кг; 4; рівні.
3) Каліграфічна хвилинка.
— Випишіть двоцифрові числа у порядку зростання (окрім величин).
12; 18; 20; 28; 33; 54.
4) Усне опитування (з використанням прийому «Коментування»)
— Наведіть приклад числового виразу.
— Наведіть приклад буквеного (алгебраїчного) виразу.
— Нагадайте алгоритм розв’язання виразів.
ПАМ’ЯТКА
1. Замість букви у виразі підставляю її значення.
2. Обчислюю значення числового виразу.
3. Отримане число є значенням буквеного виразу при даному значенні букви.
— Ми вирушаємо за позитивними емоціями разом з козаками — на весілля!
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
«Як козаки на весіллі гуляли» — анімаційний мультфільм студії «Київнаукфільм», знятий у 1984 році — як сьомий із серії «Все про козаків».
Містична серія, яка розповідає про одруження Тура, створена на основі творів Гоголя.
— Чи відшукає Тур черевички для своєї коханої?
— Чи зможе покинути шабаш нечистої сили, яка хоче забрати у нього душу?
— Хто допоможе йому врятуватися?
— Про це ми дізнаємося пізніше.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»)
На весілля до Тура в перший день прийшло а гостей, а на другий день — на 35 більше. У скільки разів у перший день прийшло гостей менше від другого дня? Висновок. Задача з буквенный даними на кратне порівняння.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Задачу з буквенный даними слід уміти розв’язувати, бо... (Відповіді учнів.)
✵ Розв’язувати задачу на кратне порівняння слід уміти розв’язувати, бо... (Відповіді учнів.)
✵ Таблиці множення числа 7 і ділення на 7 потрібно знати, бо... (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Розв'язування буквених виразів (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»).
— Заповніть таблицю, користуючись пам’яткою.
а |
21 |
30 |
39 |
50 |
17 |
16 |
b |
28 |
12 |
17 |
13 |
4 |
19 |
(а + b) : 7 |
2) Розв'язування задачі з буквеними даними (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
На весіллі нареченій подарували 5 букетів в перший день, а на другий — на х букетів більше. У скільки разів у перший день подарували букетів менше від другого дня?
5 + х — букетів другого дня;
(5 + х) : 5 — у стільки разів менше подарували букетів другого дня.
Відповідь: (5 + х): 5.
Висновок. Якщо умова задачі містить буквені дані, відповідь записують у вигляді виразу.
3) Робота за підручником (с. 33-34).
а) Самостійне розв’язування задачі № 227, спираючись на пояснення № 219 на с. 32 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
Розв’язання
1) а ∙ 8 (кг) — маса залізного бруска;
2) а ∙ 8 - а (кг).
Відповідь: на а ∙ 8 - а (кг) — маса залізного бруска більша від маси дерев’яного.
б) Самостійне розв’язування виразів № 229 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
Відповіді. 60; 83; 31; 42; 62; 20.
4) Оздоровча фізкультхвилинка.
Вправа на саморегуляцію «Візьми себе в руки»
Тільки-но ти відчуєш, що тебе щось дратує, пригадай досить простий спосіб довести собі власну силу: обхопи долонями лікті й сильно притисни руки до грудей — це поза стриманої людини.
5) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 230 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Склад числа 8 — це 1 + 7; 2 + 6; 3 + 5; 4 + 4.
Добуток цих чисел: 1 ∙ 7 = 7; 2 ∙ 6 = 12; 3 ∙ 5 = 15; 4 ∙ 4 = 16.
Найбільший добуток в парі чисел — 4 та 4.
Найменший добуток в парі чисел — 1 та 7.
6) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— Мандри Тура завершились успішно. Весілля відбулося. Позитивними емоціями поповнилися...
Цікаві факти
Українські традиційні весільні обряди виникли на основі давньослов’янських.
При всій різноманітності весільних обрядів в Україні у них чітко виділяються такі складові:
1) Сватання;
2) Умовини;
3) Заручини;
4) Запросини.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 34, № 231;232.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як розв’язати задачу з буквеними даними?
✵ Як розв’язати задачі на кратне порівняння?
✵ Як скласти вирази та знайти їх значення?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?