Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 26. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ВИРАЗІВ І ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів з теми «Буквені вирази»; формувати в учнів навички розв'язування задач на кратне порівняння; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про народні українські свята;
громадянської: виховувати повагу до українських традицій.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: задачі з буквеними даними, вирази.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Я — КВІТКА!
Я — квітка. Я зовсім легенька.
Я повільно-повільно росту, піднімаюсь. Я прокидаюсь від чудового сну. Я розтуляю свої тоненькі ніжні пелюстки. Я вмиваю пелюстками обличчя.
Я — квітка. Мої пелюстки граються з вітром. Вони танцюють з ним, кружляють у вальсі. Я танцюю і дарую свої пахощі небу, сонцю, землі й людям.
— Розгляньте репродукції картин (С. Л. Кожин. Івана Купала. Гадання на вінках; Г. Семирадський. Ніч на Івана Купала).
— Що цікавого помітили у задумці художників?
— На початку фільму «Як козаки наречених визволяли» події розпочинаються зі свята Івана Купала, де українки ворожать на судженого. Анімацій- ний мультфільм студії «Київнаукфільм» знятий 1973 року як третій із серії «Все про козаків». У цій серії прозвучали авторські пісні на слова Юрія Рибчинського.
— Дізнаємось про це свято...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Математична естафета»
Учитель заздалегідь на трьох аркушах записує вирази на вивчені випадки множення та ділення. Об’єднує учнів у три команди. За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителеві.
Відповіді: 9; 8; 7; 6; 5; 4; 3; 2; 10.
2) Каліграфічна хвилинка.
— Дівчатам — скласти можливі варіанти двоцифрових чисел з числами 7; 8; 3.
Відповіді: 78; 73; 87; 83; 37; 38; 77; 88; 33.
— Хлопцям — скласти можливі варіанти двоцифрових чисел з числами 6; 5; 4.
Відповіді: 65; 64; 56; 54; 46; 45; 44; 55; 66.
3) Робота за індивідуальними картками.
Картка 1
✵ Порівняти вирази.
✵ За 5 пиріжків заплатили 30 грн. Скільки коштує 1 пиріжок?
Картка 2
✵ Порівняти вирази.
✵ За 6 шоколадок заплатили 54 грн. Скільки коштує 1 шоколадка?
Картка 3
✵ Порівняти вирази.
✵ За один шматок торта заплатили 6 грн. Скільки коштують 9 шматочків торта? Скласти обернену задачу.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Івана Купала — традиційне східнослов’янське свято, яке відзначали вночі перед Івановим днем 7 липня. Назва свята походить від імені християнського святого Івана Хрестителя.
Інші назви цього свята:
✵ Сонцекрес (деякі області України).
✵ Купала, Колосок, Крес (давньорус.)
✵ Купалле (білорус.).
✵ Saulés (Литва) — День Сонця.
✵ День Яніса та Ліго (Латвія).
✵ Єньовдень (болг. Еньовден).
✵ Соботки (пол. Sobotki).
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети (фронтально, з використанням прийому «Коло ідей»),
У цьому році на свято Івана Купала прийшло а чоловіків, а жінок — на 24 більше. У скільки разів жінок прийшло більше, ніж чоловіків?
Висновок. Задача з буквеними даними на кратне порівняння.
— Заповнення таблиці, користуючись пам’яткою.
а |
69 |
60 |
90 |
70 |
38 |
49 |
b |
20 |
4 |
48 |
35 |
10 |
28 |
(а - b) : 7 |
Відповіді: 7; 8; 6; 5; 4; 3.
Висновок. Складання виразів та обчислення їх значень.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Задачу з буквеними даними слід уміти розв’язувати, бо... (Відповіді учнів.)
✵ Розв’язувати задачу на кратне порівняння потрібно вміти розв’язувати, бо... (Відповіді учнів.)
✵ Складати вирази та обчислювати їх значення необхідно вміти, бо... (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
— Серія — про морські пригоди козаків, що ганяються за піратами, які знову викрали козачок. Гонитва проходить через колоритні стародавні держави: Стародавню Грецію, Давній Єгипет, Індію, і завершується на острові піратів. Тут козаки показують себе у незвичному амплуа виконавців етно-джазу.
— Чи вдалося врятувати наречених, дізнаємось, розв’язавши наступні завдання.
1) Робота за підручником (с. 34).
а) Робота над задачею № 234 на кратне порівняння (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Аналіз задачі, запис короткої умови
— Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно.
Решта учнів записують задачу, користуючись планом і схемою.
1) Яка маса дині?
[ ] — [ ] = [ ]
2) У скільки разів маса гарбуза більша за масу дині?
[ ] : [ ] = [ ]
б) Робота над задачею з буквеними даними № 235 (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»).
Розв’язання
1) а + 30 — перше число;
2) (а + 30) : а
Відповідь: у (а + 30) : а разів перше число менше за друге.
2) Фізкультхвилинка.
3) Самостійна робота за варіантами.
I варіант
1. Розв’яжіть задачу.
Школярі посадили у 5 рядах 45 ялин. їм ще залишилося посадити 18 ялин. Скільки рядів потрібно посадити школярам?
2. Розв’яжіть приклади.
3. Запишіть виразом.
Перше число а, друге — на 40 більше. У скільки разів перше число менше від другого?
II варіант
1. Розв’яжіть задачу.
Школярі посадили у 6 рядах 42 ялинки. їм ще залишилося посадити 28 ялин. Скільки рядів потрібно посадити школярам?
2. Розв’яжіть приклади.
3. Запишіть виразом.
Перше число а, друге — на 20 більше. У скільки разів перше число менше від другого?
4) Розв'язування завдання з логічним навантаженням — № 237, с. 34 (з використанням прийому «Мозковий штурм»),
48; 44; 84; 88.
5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
— Мандри козаків завершились успішно. Наречених визволили!
Цікаві факти
Святкування Купала включає такі народні обряди:
✵ запалювання вогню;
✵ стрибки через багаття (або кропиву);
✵ скочування колеса — культ вогню;
✵ купання, обливання, «черпання роси» — культ води;
✵ у стародавності «Зелені святки» — легенда про квітку, що розпускається цієї ночі, папороть;
✵ повір’я, що дерева цієї ночі розмовляють, що трави, зібрані на Івана Купала мають чудодійну силу;
✵ ворожіння на букетах про весілля — культ рослинності.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання (з використанням прийому «Вибери сам»)
С. 34-35, № 238; 239; 236.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як розв’язати задачу з буквеними даними?
✵ Як розв’язати задачу на кратне порівняння?
✵ Як скласти вирази та знайти їх значення?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків?